VIII pasaules diktātu latviešu valodā bez kļūdām uzrakstījušas tikai dāmas

Astoto pasaules diktātu, kas norisinājās Valsts valodas dienā, 15. oktobrī, bez kļūdām uzrakstījuši 13 no 1739 dalībniekiem, turklāt izrādās, ka šoreiz diktātu perfekti uzrakstīt pa spēkam bijis tikai sievietēm.

VIII pasaules diktāts latviešu valodā norisinājās 15. oktobrī, un to rakstīja 1784 dalībnieki, tomēr 45 dalībnieku diktāti netika pieņemti labošanai, jo nebija pabeigti vai bija uzrakstīti bez diakritiskajām zīmēm. No 1739 pieņemtajiem darbiem 13 bija uzrakstīti bez kļūdām, savukārt 114 darbos kļūdu skaits bija minimāls – no vienas līdz trijām. Bet lielākais kļūdu skaits vienā darbā bija 260.

Starp populārākajām ortogrāfijas kļūdām bija partikulas tikvien pareizrakstība, līdzskaņa zuduma neievērošana darbības vārda lūzt formās un nepareiza galotne personvārdā Džeimss.

Tas, ka diktātu bez kļūdām uzrakstījušas tikai sievietes, ir likumsakarīgi, jo, līdzīgi kā citos gados, dāmas bijušas daudz aktīvākas dalībnieces par kungiem, proti, no visiem dalībniekiem vairāk nekā 80 % bija sievietes, savukārt kungi bija vien nedaudz vairāk par 18 %. Starp jaunākajiem diktāta rakstītājiem bija 11 gadus veci pusaudži, bet visvairāk pieredzējusī dalībniece bija 92 gadus veca kundze no Mārupes. Zināms arī, ka vismaz viena dalībniece diktātu rakstījusi savā dzimšanas dienā.

Lai gan rezultātus bija plānots izziņot pagājušā gada nogalē, radās neparedzēta tehniska kļūme, kuras dēļ ilgu laiku nebija iespējams apkopot tiešsaistē rakstīto darbu rezultātus. Diktāta organizatori atvainojas dalībniekiem par kavēšanos un cer, ka tas nekļūs par iemeslu nepiedalīties nākamajā diktātā, kas notiks jau rudenī.

Astotā pasaules diktāta latviešu valodā tekstu radīja latviešu rakstnieks un žurnālists Osvalds Zebris, un 15. oktobrī Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē to diktēja aktieris un režisors Gerds Lapoška.

Labāko rezultātu ieguvēji tiks apbalvoti ar vērtīgām grāmatām, ko sagādājuši diktāta partneri: Swedbank, Latviešu valodas aģentūra, Jāņa Rozes grāmatnīca un izdevniecība Zvaigzne ABC.

Iniciatīvu atbalsta Posti, Cello, ZZ Dats, Nano, Zvaigzne ABC, Latvijas Televīzija, Latvijas Radio 1, LSM.LV, LVRTC, Jāņa Rozes grāmatnīca, Swedbank, Antalis, Europrint, Latvijas Nacionālā bibliotēka, F64, Liepaja Rotary Club, Opticom, Owa.

Diktāta oriģināltekstu iespējams aplūkot šeit https://raksti.org/original-text.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar