Jaunas izstādes Siguldas Jaunās pils Salonā

Siguldas Jaunās pils Salons ir Siguldas novada pašvaldības īpaši radīta atbalsta platforma Siguldas māksliniekiem, kurā eksponēties un iepazīstināt apmeklētājus ar savu daiļradi un  radošā procesa aizkulisēm. 

Jūnijā Siguldas Jaunās pils apmeklētāji varēs apskatīt ekskluzīvo sieviešu cepuru mākslinieces Ksenijas Daņilovas veidotās cepures  izstādē “PALETE” un sekot līdzi mākslinieces Zinaīdas Ceskes radošās pārtapšanas procesam izstādē “TRANSFORMĀCIJA”. Pils otrajā stāvā, Salonā, vienā no telpām būs apskatāma Zinaīdas izstāde par sešām transformācijas pakāpēm, bet otrā māksliniece caur glezniecību transformēsies pati. Savukārt Ksenijas Daņilovas mākslas darbu izstāde būs skatāma pagraba velvju telpā, kura iepriekš apmeklētājiem nav bijusi  pieejama.

Izstāde “TRANSFORMĀCIJA” ir Siguldas mākslinieces Zinaīdas Ceskes šīs, izolācijā pavadītās, ziemas domu, sajūtu un informācijas plūsmu vizualizējies rezultāts. TRANSFORMĀCIJA ir dzīvas būtnes vai nedzīvas lietas pārveidošanas darbība un tās rezultāts. Ko vēlās pārveidot? Sevi, kā vienu no 7,5 miljardiem pasaulē dzīvojošiem cilvēkiem. Kāpēc? Ņemot vērā, to globālo situāciju, kas ir izveidojusies sakarā ar pandēmiju, lai kā to arī nesauktu- “Lielais restarts”, krīze, ”Pastarā diena”, vai vēl kā savādāk, cilvēka iekšējās pārmaiņas ir vitāli nepieciešamas.  Pašreizējais laiks ir transformācijas laiks, izmantojot integrāciju, saņemot drosmi, uzdrīkstēšanos. Izstāde ir kā dokuments – mēģinājumu ceļš atgūt jēgu dzīvei, lai radītu sevi no jauna, atgriežoties harmonijā. Tā ir vēl pamatīgāka noenkurošanās savā DNS.  Par izstādi un radošo rezidenci māksliniece saka: “Es vēlos dokumentēt, parādīt plaknē, lietojot  klasiskus glezniecības līdzekļus parasta egoista transformācijas procesu, kas to tuvina daudzdimensionālai būtnei.” Zinaīda atbalsta ZeroWaste domāšanu un, izvēloties materiālus topošajām gleznām atvērtajā mākslinieka darbnīcā, par pamatu tiks ņemti izlietotie reklāmas banneri, kuri iepriekš izvietoti pilsētvidē.  

Sigulda nav iedomājama bez mākslinieces Zinaīdas Ceskes. Viņa ir dibinājusi un 15 gadus vadījusi Siguldas Mākslas skolu, realizējusi dažādus radošos projektus, kā piemēram, vides mākslas simpoziji Siguldā, un praktiski izaudzinājusi veselu mākslinieku paaudzi. Zinaīda ir dzimusi Bārtā un mācījusies Liepājas lietišķās mākslas koledžā, taču jau daudz gadus par savām mājām sauc Siguldu. Piedalījusies izstādēs ar papīra darbiem, tekstilijām un gleznām. 21 personālizstāde Latvijā un ārzemēs. Mākslinieces darbi atrodas 16 valstīs un šobrīd Zinaīda vada papīrmākslas darbnīcu “Viktora vēstules”, kura atrodas Siguldas Pils kvartālā.

Ksenijas Daņilovas izstāde “PALETE” apmeklētājam ļaus ienirt glezniecības maģiskajā radīšanas procesā, kur katrs eksponāts ir noķerts mirklis un katra detaļa ir roku darbs.

Ksenija Daņilova Siguldu par savām mājām sauc jau septiņus gadus. Viņa ir cepuru un apģērbu dizainere, sava cepuru zīmola dibinātāja, 2018. un 2019. gada Latvijas modes balvu laureāte. Viņas bērnība iedvesmojusi arī mākslinieces mīlestību pret modi, viņas vecāki strādāja Omskas Drāmas teātrī un vēlāk ar ģimeni pārvācās uz dzīvi Maskavā.  Ksenija ir beigusi Maskavas valsts Tekstila universitātes Lietišķās mākslas fakultāti, kur apguvusi modelētāja – stilista profesiju. Jau vairākus gadus Ksenijas radītās galvassegas ir pārņēmušas Latvijas modi. Šobrīd meistare plāno savu cepuru darbnīcu pārcelt uz Siguldas Pils kvartālu, kas ir daudzu mākslinieku un amatnieku radošo darbnīcu vieta. Ksenija katru gadu veido savas cepuru kolekcijas un sadarbojas ar dažādiem modes zīmoliem. Viņu kā mākslinieci īpaši saista darbs ar cepurēm kā mākslas priekšmetiem.

Šī izstāde ir veltīta glezniecības procesa skaistumam. Visi eksponāti ir izgatavoti ar rokām, kā arī izstādi papildina 3D “atdzīvināti” konceptuāli apģērbi. “Vai dzirdat šīs skaņas? Vai jūtat šo smaržu? Tā dzīvo krāsas. Tā skan daile. Procesa daile. Nesteidzieties sasniegt perfektu rezultātu. Apstājieties. Izbaudiet mirkli, kurā atrodaties – tas ir burvīgs. Reizēm process un nepabeigtība ir pilnīgāka par pašu rezultātu. Mēs taču zinām, ka laime nav mērķis, laime ir ceļš uz to. Un mūsu ceļš ir piesātināts ar krāsu smaržu, izdaiļots ar otas triepieniem, piepildīts ar zīmuļa dziesmu, ar meklējumiem paletē… Mēs radām un tas nozīmē – dzīvojam!”

Izstāde “Palete” tapusi ar Siguldas novada kultūras un sabiedrībai nozīmīgu projektu finansēšanas konkursa atbalstu. 

Mākslas izstādes kā daļa no Jaunās pils ekspozīcijas būs apskatāma no 11. jūnija līdz 4. jūlijam.  Salonā vairākas dienas nedēļa būs iespējams vērot mākslinieci Zinaīdu Ceski un sarunāties par viņas radošo transformācijas procesu.  

Foto: Ginta Zīverte

TOP Komentāri

avatar