Rīgas pašvaldība mācībās pārbauda gatavību militārām un hibrīdkrīzēm

Rīgas sadarbības teritorijas Civilās aizsardzības komisija piektdien, 3. septembrī, piedalījās Aizsardzības ministrijas mācībās “AMEX 2021”, kurās tika pārbaudīta institūciju gatavība militārām un hibrīdkrīzēm. Mācību laikā tika pārrunāts atbalsts Zemessardzei pretmobilitātes šķēršļu izvietošanai galvaspilsētā, piekļuves nodrošināšana tiešsaistes video novērošanas datiem un iespējamā no citām Latvijas vietām evakuēto iedzīvotāju uzņemšana, izvietošana un nodrošināšana ar nepieciešamajām precēm.

“Šajās mācībās guvām daudz vērtīgas informācijas par sadarbības mehānismiem un iespējām. Šodien, izpildot reālus scenārijus, varam ar gandarījumu secināt, ka gada laikā esam spēruši lielu soli uz priekšu un esam gatavi nākamajiem soļiem, stiprinot mūsu gatavību iespējamām krīzes situācijām. Mēs apzināmies galvaspilsētas atbildību, tāpēc esam gatavi nodrošināt visu pašvaldības institūciju profesionālu iesaistīšanos,” uzsvēra Rīgas vicemēre Linda Ozola.

Pārrunājot iespējamos pretmobilitātes pasākumus jeb šķēršļu izvietošanu iespējama uzbrukuma gadījumā, tika izvērtētas pašvaldības uzņēmumu “Rīgas meži” un “Rīgas satiksme” iespējas operatīvi piegādāt kokmateriālus un autobusus ceļu bloķēšanai. Tāpat tika noskaidrots, ka dažu minūšu laikā iespējams piekļūt Rīgas pašvaldības policijas (RPP) videonovērošanas kameru datiem, kas palīdzētu ātrai reaģēšanai.

Sanāksmē tika izvērtētas iespējas galvaspilsētā uzņemt 20 000 no dažādām Latvijas vietām evakuētus iedzīvotājus, tostarp cilvēkus no sociālās aprūpes iestādēm un slimnīcām. Mācību laikā tika iezīmētas iespējamās vietas evakuēto reģistrēšanai, ātrās medicīniskās palīdzības atbalsts, masveida izmitināšana izglītības iestāžu sporta un aktu zālēs, apzināti viesnīcu resursi un pārrunātas iespējas pielāgot konferenču centrus atsevišķu sociālo grupu vajadzībām. Tāpat tika veidoti scenāriji operatīvai ēdiena, ūdens, segu un pārvietojamo tualešu piegādei, apspriesta brīvprātīgo piesaistīšana, iestāžu darba optimizēšana un informatīvā tālruņa kapacitātes palielināšana.

Aizsardzības ministrijā patlaban notiek mācības “AMEX 2021”, kas noris Nacionālo bruņoto spēku militāro mācību “Namejs 2021” gaitā. Mācībās notiek sadarbība ar Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, tai skaitā, ar četrām Zemessardzes brigādēm, Iekšlietu ministriju un tās dienestiem, kā arī citām valsts pārvaldes institūcijām un privātajiem uzņēmumiem, kuri saskaņā ar mācību scenāriju ir iesaistīti valsts apdraudējuma pārvarēšanā. Mācībās tiek izspēlēti nekonvencionālo, kā arī militāro draudu scenāriji.

Mācībās iesaistītas arī Rīgas, Cēsu, Rēzeknes un Jelgavas pašvaldības un to civilās aizsardzības komisijas, kuras savu administratīvo teritoriju ietvaros izspēlēs dažāda mēroga incidentus un krīzes situācijas.

Tāpat mācībās iesaistītas NATO un ES starptautiskās organizācijas un plānots, ka mācības apmeklēs Saeimas Nacionālās drošības komisijas locekļi un Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas pārstāvji.

Militāro mācību “Namejs 2021” uzdevumi ir izvērtēt un pilnveidot Nacionālo bruņoto spēku komandvadības sistēmu, stiprināt sadarbību starp vienībām, pārbaudīt un pilnveidot apgādes jautājumus, gaisa un sauszemes operāciju integrācijas procedūras, kā arī īstenot un izvērtēt taktiskās operācijas hibrīda un konvencionāla konflikta apstākļos.

Tāpat mācībās plānota sadarbība ar Iekšlietu ministrijas struktūrām, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestu, pašvaldībām un privātajiem uzņēmumiem, tādejādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu.

Rīgas domes Komunikācijas pārvalde

TOP Komentāri

avatar