Jaunākais bērns ar ērces koduma izraisītu Laimas slimību – vien 4 gadus vecs

Sākoties vasaras brīvlaikam, bērni daudz vairāk laika pavada brīvā dabā, viesojoties pie radiniekiem laukos, rotaļājoties ar draugiem pagalmā vai dodoties ekskursijās un pārgājienos ar ģimeni. Apdrošināšanas sabiedrība BALTA (PZU grupa) atgādina: lai vasara izdotos, viens no būtiskiem bērnu drošības aspektiem ir maksimāla aizsardzība pret ērču kodumiem un to izraisītajām sekām. Saņemtie atlīdzību pieteikumi par ērču izraisītām slimībām bērniem līdz 18 gadu vecumam 95% gadījumu ir saistīti ar Laimas slimību jeb laimboreliozi, pret kuru nav vakcīnas. Jaunākais bērns, par kuru izmaksāta atlīdzība saistībā ar ērces koduma izraisītu saslimšanu, ir vien 4 gadus vecs.

Ar katru gadu Latvijā pieaug to slimību skaits, kuras izraisījis ērces kodums. Pērn atlīdzībās par ērču izraisītām slimībām BALTA izmaksājusi vairāk nekā 30 000 eiro, kas ir par 63% vairāk nekā gadu iepriekš. Diemžēl no ērču kodumu izraisītajām slimībām nav pasargāti arī bērni: pēdējos divos gados vidējais atlīdzības apmērs, ko BALTA šādos gadījumos izmaksā nepilngadīgu bērnu vecākiem, sasniedz vairākus simtus eiro. Jaunākajam bērnam, kurš saslimis pēc ērces koduma, bijuši 4 gadi, vecākajam – 16. 

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) dati liecina, ka ik gadu Latvijā tiek vidēji fiksēts vairāk nekā 700 saslimšanu ar ērču izraisītām slimībām, visbiežāk – ar laimboreliozi. 

“Pavadot vairāk laika brīvā dabā, noteikti jādara viss, lai pasargātu sevi un bērnus no ērces piesūkšanās. Ir maldīgi uzskatīt, ka ērces piesūcas tikai mežā, brikšņos vai aizaugušās pļavās – nereti tās piekožas arī pilsētā. Laikā, kad bērni gandrīz katru dienu uzturas ārā kopā ar draugiem vai ģimeni, sevišķi rūpīgi jāpārbauda, vai nav piekodušās ērces, neatkarīgi no tā, kur bērns atrodas – laukos vai pilsētā. Diemžēl vakcīna pasargā tikai no ērču encefalīta. Laimboreliozes ārstēšana ir ilgstoša un dārga, tādēļ finansiālais atbalsts, ko sniedz apdrošinātājs, ir īpaši noderīgs šādos gadījumos,” atgādina BALTA Personu apdrošināšanas produktu vadītāja un risku parakstītāja Ludmila Ščegoļeva.

Saskaņā ar SPKC rekomendācijām īpaša uzmanība jāpievērš vietām, kur bērni visbiežāk uzturas ikdienā. Rudens un ziemas periodā tās ir mācību iestāžu teritorijas, vasarā – māju pagalmi un sporta laukumi, tāpēc tie jāuztur tādā kārtībā, lai ērces nevarētu ilgstoši izdzīvot. Ērcēm, ko dzīvnieki vai putni ienes no meža vai krūmājiem, izdzīvošanai vajadzīga mitra vide; sausumā tās diezgan ātri iet bojā. Tāpēc ir svarīgi regulāri pļaut zāli un novākt kritušus zarus un lapas, kā arī aprušināt krūmus, lai zem tiem neveidotos ērcēm labvēlīga vide. 

 Savukārt no ērču encefalīta bērnus var pasargāt vakcinācija. Bērniem no 1 līdz 18 gadu vecumam teritorijās, kurās saskaņā ar SPKC epidemioloģiskās uzraudzības datiem ir visaugstākā saslimstība ar ērču encefalītu, to nodrošina valsts. Šo teritoriju sarakstu SPKC ik gadu atjauno, ņemot vērā iepriekšējo gadu saslimstības rādītājus, un ar to iespējams iepazīties SPKC mājaslapā. Pēdējos četros gados nemainīgi vislielākais ērču encefalīta gadījumu skaits uz 100 000 iedzīvotāju tiek reģistrēts Kurzemē: par bīstamākajiem rajoniem atzīti Pāvilostas, Alsungas un Dundagas novadi. 

Lai izvairītos no ērces piesūkšanās, BALTA aicina ievērot piesardzības pasākumus, dodoties brīvā dabā:

  • nodrošinies, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, krekls jāliek biksēs;
  • valkā gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas, tādējādi samazinās iespēja, ka tās pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa;
  • pastaigas laikā ik pa brīdim aplūko apģērbu, lai laikus notrauktu pamanīto ērci. Tāpat arī pēc pastaigas mājās ieteicams pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav ērču;
  • svarīgi pārbaudīt arī mājdzīvniekus, vai to kažokā nav ieķērusies vai jau piesūkusies ērce;
  • izmanto arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus;
  • ja ērce tomēr piesūkusies, tā uzmanīgi jānoņem.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar