Baltijā 30% joprojām izmanto novecojušas operētājsistēmas

„Kaspersky” pētījums liecina, ka daudzi patērētāji un uzņēmumi joprojām iztiek ar neatbalstītām vai gandrīz novecojušām operētājsistēmām. Lai gan ir pieejamas jaunākas operētājsistēmas versijas, aptuveni 30 % Baltijas patērētāju turpina izmantot neatbalstītu vai atbalsta beigām tuvu datora operētājsistēmu, piemēram, „Windows XP” vai „Windows 7”. Arī 27 % sīkuzņēmumu (VSB) un 26,5 % mazo un vidējo (SMB), kā arī lielo uzņēmumu vēl arvien balstās uz šīm sistēmām. Šāda situācija rada informācijas drošības risku.

Operētājsistēmas dzīvescikla beigas parasti nozīmē, ka piegādātājs vairs neizlaidīs atjauninājumus, tostarp ar kiberdrošību saistītus atjauninājumus. Taču drošības pētnieki vai kiberuzbrucēji šajās sistēmās var atrast iepriekš nepamanītas ievainojamības. Pēc tam šīs ievainojamības var izmantot kiberuzbrukumos, pret kuriem lietotāji būs neaizsargāti, jo viņi nesaņems ielāpu, lai atrisinātu problēmu. Lai pamēģinātu novērtēt, cik daudz šo riskam pakļauto sistēmu pastāv, un aplēstu riska plašumu, pētnieki izanalizēja anonimizētus datus par operētājsistēmu izmantošanu, ko snieguši „Kaspersky Security Network” lietotāji (ar viņu piekrišanu). Rezultāti liecina, ka divas piektdaļas patērētāju joprojām izmanto novecojušas, tostarp ļoti vecas sistēmas, piemēram, „Windows XP” un „Windows Vista”.

Aplūkojot atsevišķas novecojušās operētājsistēmas versijas, kas tiek izmantotas, redzams, ka divus procentus patērētāju un četrus procentus sīkuzņēmumu lietotās darbstacijas pārvalda „Windows XP” — operētājsistēma, kas netiek atbalstīta jau vairāk nekā 10 gadus. Mazāk par pusprocentu patērētāju (0,2 %) un sīkuzņēmumu (0,5 %) joprojām dod priekšroku operētājsistēmai „Windows Vista”, kuras galvenais atbalsts ir pārtraukts pirms septiņiem gadiem. Pārsteidzoši, ka ir patērētāji (0,4 %) un uzņēmumi (0 % sīkuzņēmumu un 0,4 % mazo, vidējo un lielo uzņēmumu), kas palaiduši garām bezmaksas atjauninājumu „Windows 8.1” un turpina izmantot „Windows 8”, ko „Microsoft” neatbalsta kopš 2016. gada janvāra.

Patērētāju un uzņēmumu populāra izvēle vēl arvien ir „Windows 7”, lai gan pagarinātais atbalsts beigsies 2020. gada janvārī. Vairāk nekā trešdaļa (28 %) patērētāju un 23% sīkuzņēmumu, kā arī 26 % mazo, vidējo un lielo uzņēmumu turpina izmantot šo operētājsistēmu.

„Statistika liecina, ka ievērojama daļa lietotāju — gan fiziskas, gan juridiskas personas — turpina izmantot darbstacijas, ko pārvalda novecojusi vai dzīvescikla beigām tuva operētājsistēma. Bažīgu dara „Windows 7” plašā izplatība, jo līdz šīs versijas atbalsta beigām ir atlikuši nepilni seši mēneši. Šīs atpalicības cēloņi ir visdažādākie, sākot no instalētās programmatūras, kas varbūt nespēj darboties ar jaunākām operētājsistēmas versijām, līdz ekonomiskiem iemesliem un pat ieradumam. Tomēr veca, nesalāpīta operētājsistēma ir kiberdrošības risks — incidenta izmaksas var būt daudz lielākas par modernizācijas izmaksām. Tieši tāpēc mēs iesakām klientiem migrēt uz atbalstītām versijām un nodrošināt, lai pārejas periodā ir ieviesti papildu aizsardzības rīki,” norāda Andis Šteinmanis.

Operētājsistēmas „Windows” versiju sadalījums patērētāju un uzņēmumu lietotajos datoros, globālie rādītāji

Lai aizsargātos pret jauniem apdraudējumiem, „Kaspersky” iesaka uzņēmumiem un patērētājiem rīkoties šādi.

  • Izmantot operētājsistēmas jaunāko versiju ar ieslēgtu automātiskās atjaunināšanas funkciju.
  • Ja atjaunināšana uz visjaunāko versiju nav iespējama, organizācijām ir ieteicams ņemt vērā šo uzbrukumu virzienu savā apdraudējumu modelī un novērst to, līdztekus citiem pasākumiem intelektiski atdalot ievainojamos mezglus no pārējā tīkla. Apsvērt „Kaspersky Embedded Systems Security” lietošanu (ja izmantojat „Windows XP”).
  • Izmantot risinājumus, kuru pamatā ir uz uzvedību balstītas mūķu profilakses tehnoloģijas, piemēram, „Kaspersky Security Cloud”, „Kaspersky Endpoint Security for Business” un „Kaspersky Small Business Security”, kas palīdz samazināt briesmas, ko rada uz novecojušām operētājsistēmām („Windows 7” un vecākām) orientēti mūķi.

Foto: ilustratīvs (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar