Auto sadursme ar dzīvnieku var izmaksāt vairākus desmitus tūkstošus eiro

Šogad būtiski pieaudzis tādu negadījumu skaits, ko izraisījuši uz ceļa pēkšņi izskrējuši dzīvnieki, liecina apdrošināšanas sabiedrības BALTA dati. Kopumā šogad reģistrētas jau vairāk nekā 1000 sadursmes ar dzīvniekiem, un KASKO atlīdzībās par šādiem negadījumiem BALTA izmaksājusi teju 1,6 miljonus eiro.

Ziemā līdz ar apledojušajiem ceļiem papildu bīstamību rada arī meža dzīvnieki, kas, cenšoties uzņemt pēc iespējas vairāk barības, lai pārdzīvotu auksto sezonu, pamet ierastās meža takas un dodas ražas lauku meklējumos. Turklāt ziemas mēneši lielai daļai meža zvēru ir pārošanās laiks, tāpēc dzīvnieki bieži vien ir nevērīgi pret apkārtējiem apstākļiem, tostarp autobraucējiem.

Saskaņā ar apkopoto statistiku visbiežāk – gandrīz divās trešdaļās gadījumu – auto saskrienas ar stirnām, retāk ar tādiem lieliem dzīvniekiem kā aļņi un brieži. Taču lielie meža zvēri nodara arī ievērojami lielākus postījumus un rada pamatīgus zaudējumus. Vidējā KASKO atlīdzība pēc auto sadursmes ar dzīvnieku ir 1512 eiro, tikmēr lielākā šogad izmaksātā atlīdzība sasniegusi 18 tūkstošus eiro, kādam AUDI A4 saduroties ar alni. Taču nedrīkst novērtēt par zemu arī mazākus dzīvniekus – stirna, kas sver 20 kg, automašīnai braucot ar ātrumu 100 km/h, ielido logā ar vienas tonnas spēku.

Šādu negadījumu skaits diemžēl ar katru gadu pieaug – pēc BALTA datiem 2018. gadā līdz šim reģistrēts par 44% vairāk sadursmju ar meža dzīvniekiem nekā 2015. gadā. Vairāku gadu statistika rāda, ka šādu negadījumu skaits strauji palielinās gada tumšajā periodā – oktobrī un novembrī. Diemžēl šajos negadījumos nereti cieš arī cilvēki, turklāt ne vien autovadītājs, bet arī pasažieri.

“Lai gan sadursmes ar dzīvniekiem notiek daudz retāk nekā transportlīdzekļu savstarpējās sadursmes, šādu negadījumu sekas parasti ir ļoti nopietnas, tāpēc arī zaudējumu apmērs – krietni lielāks. KASKO polisēs sadursme ar dzīvnieku ir standarta segums. Tomēr bieži vien, apdrošinot “dzelžus”, mēs aizmirstam par sevi un pasažieriem, kas atrodas mašīnā, kaut gan cilvēku dzīvības ir daudz trauslākas par tonnām smagu auto. Domājot par šo aspektu – atbildību par savu un līdzcilvēku veselību, auto īpašniekiem ir iespēja apdrošināt auto pasažieru nelaimes gadījumu risku, jo diemžēl tieši pasažieri ir tie, kas nereti gūst lielākos savainojumus šādās sadursmēs,” skaidro Kristaps Liecinieks.

BALTA ceļu satiksmes negadījumu statistika liecina, ka katrā negadījumā ar cietušajiem traumas gūst vidēji 1,2 cilvēki – tas nozīmē, ka savainots tiek ne tikai autovadītājs, bet arī pasažieris. Lai gan statistikas dati rāda, ka pēdējos gados ir izdevies samazināt bojāgājušo un smagi ievainoto skaitu, palielinās kopējais ceļu satiksmes negadījumos cietušo skaits.

  

Tumšajā laikā jābūt īpaši uzmanīgiem un jāpievērš pastiprinātu uzmanību ceļam un apkārt notiekošajam, lai pasargātu gan sevi, gan līdzbraucējus un savu spēkratu. 

  • Bīstamākais diennakts laiks ir krēslas iestāšanās un agrs rīts.
  • Ceļa posmos, kur izvietotās ceļazīmes norāda par iespējamu meža dzīvnieku klātbūtni, ieteicams samazināt braukšanas ātrumu.
  • Saskaņā ar likumdošanu neatkarīgi no tā, vai notikusi sadursme ar savvaļas dzīvnieku vai mājdzīvnieku, par notikušo jāziņo policijai un atstāt notikuma vietu nedrīkst.
  • Svarīgi atcerēties, ka satraumēts dzīvnieks pēc sadursmes var uzbrukt, tāpēc vislabāk tam netuvoties. Policija par notikušo informēs attiecīgos dienestus, kas nepieciešamības gadījumā sniegs dzīvniekam palīdzību.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar