Piecas lietotnes, kas dabai draudzīgu dzīvesveidu padarīs aizraujošu

Vairāk nekā puse aptaujāto Latvijas jauniešu uzskata, ka atbildība par ilgtspējīgas nākotnes radīšanu jāuzņemas ikvienam cilvēkam*. Tā kā tehnoloģijas kļuvušas par neatņemamu ikdienas sastāvdaļu, varam tās izmantot, lai ikdienā ieviestu “zaļākus” ieradumus. Samsung ideju konkursa “Solve for Tomorrow” eksperti apkopojuši piecas noderīgas mobilās lietotnes, kas padarīs dabai draudzīgu dzīvesveidu ne tikai vieglāku, bet arī aizraujošāku.

“Katra dabai draudzīga izvēle ir solis tuvāk ilgtspējīgākai nākotnei, turklāt viedtālrunis, kurš vienmēr mums ir pa rokai, var būt lielisks palīgs ceļā uz to. Mūsdienās viedtālrunis vienlaikus ir gan modinātājs, gan fotoalbums, iepirkšanās grozs, mūzikas atskaņošanas saraksts, rīta avīze un maršruta karte. Ja tik daudz laika pavadām savos tālruņos, kāpēc gan neizmantot daļu no šī laika, lai palīdzētu planētai?” aicina Samsung “Solve for Tomorrow” iniciatīvas vadītāja Baltijā Egle Tamelīte.

“My Little Plastic Footprint” palīdzēs ievērot “plastmasas diētu”

Lietotnes “My Little Plastic Footprint” mērķis ir palīdzēt samazināt plastmasas patēriņu. Pirmkārt, tajā iespējams aprēķināt savu atstāto plastmasas nospiedumu, lai novērtētu, cik daudz šobrīd dari, lai samazinātu tās patēriņu. Otrkārt, lietotne mudina mainīt ieradumus un norāda uz izplatītākajiem plastmasas priekšmetiem mājoklī, piedāvājot alternatīvas, kas nav radītas no plastmasas. Lietotne ļauj arī pārbaudīt zināšanas viktorīnās, izpildīt testu par plastmasas priekšmetiem savā mājoklī un uzzināt vairāk par šo globālo problēmu.

“JouleBug” – esi dabas draugs un sacenties ar citiem

Paradumu maiņa var kļūt vieglāka, ja to veic kopā vai sacenšoties ar citiem. Lietotne “JouleBug” ļauj izvēlēties izaicinājumus dažādās kategorijās – iepirkšanās, ūdens, enerģija, transports u.c. Tajā iespējams izaicināt sevi ikdienā ieviest jaunus, dabai draudzīgus ieradumus, saņemt izglītojošu informāciju par klimata pārmaiņām un katra izaicinājuma nozīmi to apturēšanā, iegūt punktus un dalīties ar savu veikumu. Lietotne piemērota draudzīgai sacensībai ģimenes vai draugu lokā, kā arī darba vietā.

“Treekly” – labi veselībai, labi planētai

Lietotne “Treekly” iestāda vienu koku Madagaskarā, ja piecās dienās nedēļas ietvaros veiksi 5000 soļu. Tajā vari sacensties ar draugiem, ģimeni un kolēģiem, vai sekot līdzi, kurš palīdz iestādīt visvairāk koku. Lietotnē pieejams arī klimata ietekmes rādītājs, kurš analizē, cik daudz CO2  tev izdevies novērst. Šīs iniciatīvas autors ir bezpeļņas organizācija “Eden Reforestation Projects”, kas jaunattīstības valstīs palīdz atjaunot mežu izciršanas rezultātā iznīcinātās dabas ainavas.

“Empty My Fridge” cīņā pret pārtikas atkritumiem

Lai izvairītos no pārtikas produktu nonākšanas atkritumos, nepieciešams mērķtiecīgi domāt par ēdienreizēm un tām nepieciešamajiem produktiem. Šajā lietotnē vari pievienot pārtikas produktus, kuri šobrīd atrodas tavā virtuvē, norādot to derīguma termiņu un daudzumu. Ja produktam drīz beigsies derīguma termiņš, “Empty My Fridge” primāri piedāvās receptes tā izmantošanai. Tāpat lietotnē vari veidot iepirkumu sarakstus. Gan tos, gan ledusskapja saturu vari sinhronizēt ar, piemēram, saviem vecākiem vai dzīvesbiedru. Tas palīdzēs izvairīties no situācijām, kad nejauši katrs no mājiniekiem iegādājies vienus un tos pašus pārtikas produktus.

“Whering” – personīgais stilists, kurš neļaus apģērbam krāt putekļus tavā skapī

Lietone “Whering” palīdzēs izvairīties no liekas apģērba iegādes vai tā nonākšanas atkritumos. Atliek vien nofotografēt apģērbu savā skapī – lietotne to kategorizēs un sniegs stila padomus. Turklāt tā ļauj izveidot neierobežotu daudzumu tērpu, vēlmju sarakstu un “moodboard” jeb iedvesmas karti. Izmantojot šo lietotni, vairs nav jāuztraucas, ka skapja tālākajā plauktā putekļus krāj kāds sen aizmirsts apģērba gabals.

“Šogad jaunieši no visas Baltijas konkursā “Solve for Tomorrow” izstrādā idejas, kā ar tehnoloģiju palīdzību varam radīt ilgtspējīgāku nākotni. Jau šobrīd daļa no idejām ir lietotnes, kas palīdzētu indivīdiem un uzņēmumiem rīkoties dabai draudzīgāk. Tā kā daudzas šādas lietotnes ir angļu valodā, ceram, ka konkurss motivēs jauniešus neapstāties pie iesāktā, un kāda no komandām savu ideju īstenos. Tas sniegtu iespēju Latvijas iedzīvotājiem izmantot lietotnes latviešu valodā, lai valodas barjera nebūtu šķērslis ikdienā rīkoties dabai draudzīgāk,” dalās E. Tamelīte.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar