Izkāp no “vāveres riteņa”: pazīstami vecāki dalās padomos, kā atrast laiku sev

Trīs Latvijā pazīstami vecāki – Māra Upmane-Holšteine, Kristīne Garklāva un Toms Grēviņš – dalās ar saviem ieteikumiem, kā atrast laiku sev un pavadīt to kvalitatīvi. Viņi zina, cik svarīgi un vienlaikus izaicinoši ir ikdienas skrējienā atrast laiku sev, it īpaši, ja aktīva karjera jāapvieno ar ģimeni, bērniem un dažādām privātām lietām. To apstiprina arī globālais IKEA pētījums “Dzīve mājās” – veltot laiku sev, uzlabojas cilvēku garīgā labsajūta, attiecības ar citiem, koncentrēšanās spējas un attīstās radošums. 

Māra Upmane-Holšteine nejūtas vainīga, lūdzot palīdzību citiem

Mūziķe un trīs bērnu māmiņa Māra Upmane-Holšteine stāsta, ka viņai nepieciešams laiks sev, lai uzlādētu “baterijas” – kad viņa ir atpūtusies un pavadījusi pietiekami daudz laika ar sevi, viņa kļūst par labāku mammu, sievu un grupas biedru. “Kad man ilgāku laiku nav bijusi iespēja pabūt vienatnē, es varu kļūt viegli aizkaitināma, tāpēc ikdienā cenšos atrast vismaz 15 minūtes, lai atpūstos un uzlādētos. Mans mīļākais rituāls no rīta, kad lielākie bērni ir aizvesti uz bērnudārzu, bet mazākais savā nodabā spēlējas, ir ieiet vannā. Tad es varu atvilkt elpu, iedzert kafiju un apskatīt Instagram,” saka Māra. Kā mūziķei viņai ir īpaši svarīgi atrast brīdi sev, jo tas palīdz rast radošas idejas un risinājumus. 

“Dzīve mājās” pētījums atklāj, ka teju ceturtdaļa mazu bērnu vecāku Latvijā ir grūti palūgt tuviniekiem vietu un laiku sev. Māra atzīst, ka senāk domājusi tāpat: “Kad piedzima mans pirmais bērns, es domāju, ka ar visu jātiek gala pašai, jo tas taču ir mans bērns. Ar šādu pārliecību bija ļoti grūti dzīvot. Taču tagad, kad man ir jau trīs bērni, esmu nonākusi pie secinājuma, ka ir pilnīgi normāli lūgt palīdzību ģimenes locekļiem. Pavadot laiku kopā ar vecvecākiem vai citiem radiniekiem, bērni var ar viņiem veidot attiecības un just, ka viņiem dzīvē ir liels “jumts” virs galvas.” Māra uzsver, ka viņa nejūtas vainīga, lūdzot palīdzību – iespēja pavadīt laiku ar mazbērniem, viņasprāt, arī ir dāvana vecvecākiem.

Kristīne Garklāva uzskata, ka laiks sev ir eksistenciāla vajadzība

“Mana profesija pieprasa sniegt citiem daudz enerģijas, tāpēc ir svarīgi to atgūt, veltot laiku sev – atpūšoties un darot to, kas man patīk visvairāk,” saka televīzijas raidījumu vadītāja un moderatore, divu bērnu mamma Kristīne Garklāva. Pētījuma rezultāti atklāj, ka 41 % Latvijas iedzīvotāju laiku sev vislabprātāk pavada lasot, un arī Kristīne ir viena no viņiem. Lai uzlādētos, viņai mājās patīk iekārtoties ērtā krēslā ar siltu pledu un izbaudīt labu grāmatu. Tā kā Kristīnes hobijs ir fotografēšana, viņa labprāt velta laiku, lai atlasītu un apstrādātu fotogrāfijas no pastaigām un piedzīvojumiem dabā. 

“Protams, nav tā, ka man vienmēr izdodas atrast laiku sev – ir periodi, kad nedēļām neesmu paņēmusi rokā grāmatu vai nevaru atrast brīdi, lai saliktu fotogrāfijas cietajos diskos. Bet esmu pārliecināta, ka, rūpīgi plānojot, viss ir iespējams,” saka Kristīne. Viņa iesaka uztvert atpūtu un laiku sev kā kaut ko tikpat normālu kā zobu tīrīšana vai iešana dušā – tā ir eksistenciāla nepieciešamība, ko jāiekļauj ikdienas plānā. Kristīne uzskata, ka ir svarīgi jau laikus sajust, ka nav veltīts pietiekami daudz laika sev, jo pēc tam, kad jau esi iekāpis “vāveres ritenī”, no tā ir divtik grūti tikt laukā. 

Toms Grēviņš telpu sev ir ierīkojis garāžā

Pazīstamais radio dīdžejs Toms Grēviņš ir divu dēlu tētis, un, lai arī viņa ikdiena ir piepildīta ar dažādiem notikumiem, tajā joprojām izdodas atrast laiku sev. “Visvairāk laiku sev es izbaudu mājās. Vakarā, kad bērni aizgājuši gulēt, es cenšos noskatīties kādu labu filmu vai palasīt. Man ļoti svarīga ir mūzika, tāpēc vismaz pāris reizes nedēļā es atrodu laiku, lai noklausītos vienu skaņu plati uz mājas audio sistēmas. Vēl man svarīga ir skriešana, kad varu austiņās klausīties mūziku un pabūt ar savām domām,” Toms atklāj, kā labprāt pavada laiku sev. Viņš piebilst, ka savus mūzikas ierakstus viņš glabā garāžā, kur citi ģimenes locekļi neiet, līdz ar to tā ir kļuvusi par Toma privāto telpu.  

Pētījums atklāj, ka tikai viens no četriem Latvijas iedzīvotājiem plāno laiku sev, taču Toms ir pārliecināts, ka aizņemtiem cilvēkiem bez plānošanas neiztikt: “Es iesaku katru dienu no rīta līdz vakaram izmantot plānotāju – tā ir iespējams pat aizņemtākajās dienās atrast kaut nelielu brīdi sev. Ikviens, kas sevi mīl un rūpējas par savu labsajūtu, noteikti spēs atrast laiku sev. Ja tas neizdodas, tad jādomā – kas tavā dzīvē nav kārtībā.”

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar