DRS ir pirmā Latvijā, kas sākusi izmantot mākslīgā intelekta palīdzību

Daugavpils Reģionālā Slimnīca (DRS) ir pirmā Latvijā, kas sākusi izmantot rentgena attēlu nolasīšanas palīgu – GLEAMER BoneView programmatūru. Ieviestais risinājums darbojas kā sekundāra pārbaude līdzās radiologu darbam, un speciālisti atzīst, ka tas ievērojami palīdz samazināt kļūdu risku diagnostikā un ekonomē ārstu un pacientu laiku.

DRS mēnesī vidēji 71 pacientam nepieciešams sniegt rentgena pakalpojumus. Labi izprotams, ka laiks šajos gadījumos ir ļoti nozīmīgs, jo pacienti ar sāpēm nevar gaidīt garās rindās neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļās. Ieviestā BoneView programmatūra būtiski paātrina šo pacientu aprūpes iespējas, palīdzot ārstiem uzstādīt diagnozi daudz precīzāk un ātrāk. DRS dati liecina, ka ar programmatūras palīdzību mediķiem mēnesī izdevies ietaupīt aptuveni 3,5 stundas laika, ko iespējams veltīt citu pacientu aprūpei, jo viena rentgena apstrādes laiks samazinājies vidēji par 3 minūtēm. Tādejādi pusgada laikā 400 pacientu aprūpē ietaupītais laiks bijis 21 stunda jeb divas ar pusi darba dienas. 

“Slimnīcā šobrīd aptuveni 90 % gadījumu no radioloģijas nodrošināto pakalpojumu īpatsvara paralēli izmantojam arī BoneView programmatūru. Pārsvarā tā tiek lietota traumpunktā un traumatoloģijas nodaļas rentgenogrāfijā pacientu traumu gadījumos. Pusgada rezultāti liecina, ka šīs programmatūras izmantošana ievērojami samazina speciālistu veltīto laiku attēlu aprakstiem, un kas vēl būtiskāk – arī kļūdu daudzumu, jo nereti palīdz ievērot vairākus lūzumus,” skaidro DRS Radioloģijas nodaļas vadītāja Nataļja Gončārova, uzsverot, ka ārsta acis un cilvēka intelekts nav aizstājams, taču mākslīgā intelekta asistēšana speciālistiem ir neaizvietojama nākotnes medicīnas sastāvdaļa.

BoneView sistēma ir droša un uzticama. Tā ir apstiprināta klīniskai lietošanai gan pieaugušo, gan bērnu izmeklējumiem, un palīdz samazināt diagnostikā garām palaistu lūzumu skaitu par 30 %. Tādējādi ar tās palīdzību veselības aprūpes speciālisti var būt pārliecināti, ka sasniedz gandrīz ideālu rezultātu diagnostikas interpretācijā.

Kaspars Grosu, DATAMED klientu attiecību daļas vadītājs skaidro: “Esot vieniem no lielākajiem medicīniskās diagnostikas informācijas sistēmas nodrošinātājiem Latvijā, mums ir būtiski nodrošināt saviem klientiem iespēju strādāt ar jaunākajām tehnoloģijām. Globālajā veselības aprūpes tirgū patlaban kvalitatīvu mākslīgā intelekta risinājumu ir maz – lielākoties pieejamās tehnoloģijas vai nu nav sertificētas kā medicīnas ierīces, vai ir orientētas uz kādu specifisku kaulu vai lūzumu grupu. Dati liecina, ka kopš 2015. gada Eiropas komisija ir apstiprinājusi vien 240 mākslīgā intelekta ierīces izmantošanai klīniskajā vidē. Tādējādi mūsu pērn noslēgtā partnerība ar Francijas uzņēmumu GLEAMER par BoneView mākslīgā intelekta risinājumu ieviešanu radioloģijā mums sniedz iespēju saviem partneriem piedāvāt pirmo sertificēto šāda veida programmatūru Baltijā. Tā ilgtermiņā medicīnas iestādēm radīs nozīmīgu resursu ietaupījumu laika un naudas ziņā, ko apliecina arī DRS speciālistu atsauksmes un piemērs.”

Patlaban inovatīvās GLEAMER BoneView mākslīgā intelekta sistēmas testa periodu uzsākušas arī Jēkabpils reģionālā slimnīca un Ziemeļkurzemes slimnīca, un interesi par sistēmas ieviešanu praksē izrāda Vidzemes un Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas.
BoneView ir medicīniska programmatūra, kas paredzēta asistēšanai radiologiem un neatliekamās palīdzības ārstiem, interpretējot traumu rentgena attēlus, izmantojot mākslīgā intelekta tehnoloģiju. Risinājums tiek integrēts esošajos diagnostikas procesos un darbojas kā sekundārā pārbaude, lai izvairītos no kļūdām diagnostikā un rādījumu prioritizēšanā.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar