Uz Rīgas rātsnama terases dzīvos trīs bišu saimes

Veicinot zaļās domāšanas un ekoloģisko projektu attīstību pilsētā, trešdien, 17. jūnijā, uz Rīgas rātsnama 3. stāva āra terases izvietoti trīs bišu stropi. Projekts tapis pašvaldībai sadarbojoties ar urbāno biškopi Uģi Mālnieku. Jaunās rātsnama iemītnieces ir trīs šogad jaunizveidotas bišu ģimenes, kuras tikai tagad sāks pieņemties spēkā un savu pilnbriedu sasniegs vasaras otrajā pusē.

Pašvaldības pagaidu administrācijas vadītājs Edvīns Balševics ar biškopi parakstīja sadarbības līgumu. “Esmu ļoti priecīgs par šo iniciatīvu, jo tagad arī mums domē būs pašiem savas bites. Mēs gan neesam pirmie, kas uz savas ēkas izvieto stropus, tomēr prieks, ka atradām piemērotu vietu, un tagad, skatoties uz bitēm, arī darbiniekiem būs vēl lielāka motivācija čakli strādāt,” sacīja Rīgas domes pagaidu administrācijas vadītājs E.Balševics.

Stropu izvietošanas pasākuma laikā biškopis kopā ar Rīgas domes pagaidu administrācijas pārstāvjiem un mūziķi Ēriku Loku saimēm pievienoja bišu mātes jeb karalienes. Pēc biškopības metodikas atdaleņiem jeb jaunizveidotajām saimēm karalienes pievieno nedēļu pēc to tapšanas.

“Latvijā tradicionālās biškopības tradīcijas ir ļoti spēcīgas un mūsu dravniecības profesionāļi ir pasaules līmeņa speciālisti. Tad kāpēc, lai arī pilsētas biškopībā mēs nebūtu pasaules klase? Tāpēc mans mērķis ir biškopību Rīgā realizēt lielākos un mūsdienīgākos apgriezienos. Ir daudz un dažādu labu, interesantu un novatorisku ideju, kas, tostarp, Rīgas biškopību izceltu uz citu Eiropas un pasaules galvaspilsētu fona. Protams, iesaistot šajās aktivitātēs arī Rīgas mēriju,” sacīja U.Mālnieks.

Arī daudzviet Eiropā pilsētu domes dažādos veidos atbalsta bišu ienākšanu pilsētā. Piemēram, Dublinā ar domes atbalstu kopš 2015.gada tiek realizēta urbānās biškopības programma. Berlīnē pašlaik vairāk nekā 1000 cilvēku kopj bites gan hobija, gan profesionālos nolūkos. Vīnē vasarā “zumzina” apmēram 200 miljoni bišu, kuras paceļas gan no pasaulslavenās Vīnes operas jumta, gan galvenā pilsētas hospitāļa terasēm, savukārt Londonā katru gadu notiek iespaidīgs Medus festivāls.

Foto: Staņislavs Kokšarovs

TOP Komentāri

avatar