Seksuāla vardarbība pret nepilngadīgo – vai esam gatavi uzklausīt, sadzirdēt un iejaukties

Nedēļas sākumā Valsts policija (VP) ziņoja, ka aizturēts kāds vīrietis aizdomās par nepilngadīgas personas seksuālu izmantošanu, kura varētu būt notikusi ilgstošā laika periodā. Satraucoši ir arī tas, ka, veicot izmeklēšanu, sākotnējā informācija liecina, ka nepilngadīgā meitene bija vērsusies pie skolas psihologa. Taču uz bērna teikto neviens nav reaģējis.

Seksuāla vardarbība pret bērnu ir sarežģīts noziegumu veids – pieaugušajiem var būt grūti to pilnībā apzināties un izprast, kā arī izlemt, ko un kā darīt, lai no tā pasargātu savus bērnus, vai sniegtu adekvātu palīdzību, ja seksuāla vardarbība jau notikusi.

Ļoti būtiski vienmēr klausīties un sadzirdēt, ko saka bērns, arī pusaudža vecumā.

Jāpatur prātā, ka cietušajam bērnam runāt par piedzīvoto ir gana liels izaicinājums, tādēļ reizē, kad nepilngadīgs cietušais cenšas meklēt palīdzību pie uzticama pieaugušā, to nedrīkst atstāt bez uzmanības.

Dažkārt bērns nesaprot, ka pret viņu tiek veikta vardarbība, tādēļ vecākiem vai izglītības iestāžu personālam būtu jāatpazīst satraucošas pazīmes bērna uzvedībā, kas var liecināt par piedzīvotu seksuālo vardarbību.

Vispirms jāpārliecinās, ka mums – pieaugušajiem – ir pilnīga un pareiza informācija un izpratne par to, kas ir seksuāla vardarbība pret bērniem un kā rīkoties, ja bērns to mums atklāj.

“Būtiskākais mums kā pieaugušajiem, īpaši speciālistiem, kuri ikdienā strādā izglītības vai bērnu aprūpes iestādēs, ir pašiem neapjukt un nebaidīties meklēt padomu un palīdzību. Ja šķiet, ka ar saviem resursiem nepietiek, atbalsts jāmeklē gan pie savu, gan citu institūciju kolēģiem, atceroties, ka noteikti jāsaglabā konfidencialitāte. Svarīgi stiprināt un celt savas zināšanas par šo tēmu, piemēram, padziļināti apgūstot e-apmācību moduļus interneta resursā www.pasargabernu.lv

Jāapzinās risku nopietnība – neviens bērns nav pilnībā pasargāts. Tādēļ pieaugušajiem jāsper pirmais solis – runāt ar savu bērnu par viņa personiskās drošības tēmu,” uzsver “Centrs Dardedze” valdes locekle Agnese Sladzevska.

Kā norāda eksperti bērnu seksuālās izmantošanas prevencijas jomā, sabiedrībā pastāv mīti par seksuālu vardarbību pret bērniem, kas neatbilst realitātei. Mēs uzskatām, ka seksuālas izmantošanas risks bērniem ir zems, taču, pēc Pasaules Veselības organizācijas pētījuma datiem, Latvijā ar to sastopas katrs desmitais bērns. Mēs pieņemam, ka vardarbības gadījumā bērni mums par to ātri pastāstīs, bet šie noziegumi ļoti bieži tiek noklusēti gadiem ilgi. Mēs domājam, ka lielākā daļa pāridarītāju tiek noķerti, lai gan vairums seksuālas vardarbības gadījumu nemaz nenonāk policijas redzeslokā.

Diemžēl Latvijā seksuālā vardarbība ir izplatītākais nozieguma veids pret bērniem. Kā ziņo VP, pagājušajā gadā tikumības un dzimumneaizskaramības jomā cietuši 229 nepilngadīgie, kas ir par 14% vairāk nekā pērn.

Aicinām vecākus un skolotājus nevairīties no neērtām sarunu tēmām un meklēt informāciju par seksuālās vardarbības novēršanu. Ieinteresēta vecāku un skolotāju attieksme un regulāras sarunas bērna vecumam atbilstošā valodā veicinās bērna uzticēšanos, turklāt ļaus laikus uzzināt par nevēlamām situācijām bērna dzīvē.

Informāciju sagatavoja Vineta Āboliņa, “Centrs Dardedze”.

TOP Komentāri

avatar