Pētījums: Cilvēki vēlas dzīvot ilgtspējīgi, bet maldīgi uzskata, ka tas ir dārgi

Pētījumā, kas veikts 25 valstīs, noskaidrots, ka vides jautājumi satrauc pasaules iedzīvotājus tikpat nopietni kā terorisms – gandrīz 70 % respondentu apgalvo, ka vides piesārņojums ir nopietna globāla problēma. Vairāk nekā puse aptaujāto vēlētos dzīvot ilgtspējīgāku un veselīgāku dzīvi, taču no tā viņus attur uzskats, ka šāds dzīvesveids ir dārgāks. 

Lai parādītu, ka dabai draudzīgāka un veselīgāka ikdiena nebūt nav dārga, IKEA Rīgas veikalā ir izveidots īpašs ekspozīcijas dzīvoklis kā ilgtspējīga mājokļa piemērs ar ikvienam pieejamiem risinājumiem. 

Terorisms un piesārņojums ir vienlīdz svarīgi jautājumi

Starptautisks sabiedriskās domas pētījumu uzņēmums GlobeScan sadarbībā ar Zviedrijas mēbeļu ražotāju IKEA ir veicis aptauju 25 pasaules valstīs, lai izprastu cilvēku attieksmi pret vidi, ilgtspējīgu dzīvesveidu un to, kā tā ir mainījusies pēdējos gados. Terorisms (67 %), vides piesārņojums (66 %), gaisa piesārņojums (60 %), vienreizējās lietošanas plastmasas atkritumi (60%) ir starp aktuālākajām problēmām, apsteidzot pat pārtikas trūkumu (54 %) vai ekonomisko situāciju pasaulē (36 %).

Aptaujas rezultāti ļauj secināt, ka ilgtspējīgāka un veselīgāka dzīve ir nozīmīga personīgā prioritāte katram otrajam cilvēkam pasaulē (54 %). Tomēr puse no viņiem jeb 49 % domā, ka šāds dzīvesveids ir dārgs, bet 27 % apgalvo, ka viņiem trūkst zināšanu, lai dzīvotu ilgtspējīgi ikdienā.

“Meklējot risinājumus, kā ikdienā dzīvot ilgtspējīgāk un veselīgāk, cilvēki vispirms sagaida iniciatīvu no uzņēmumiem, kam būtu jāražo un jāpiedāvā produkti, kas ir mazāk kaitīgi videi un patērē pēc iespējas mazāk dabas resursu.  Ņemot vērā šīs atziņas, mēs nolēmām IKEA veikalā izveidot ilgtspējīgi iekārtota mājokļa piemēru. Tajā mēs parādām dažādus dabai draudzīgus risinājumus, kas vienkārši ieviešami ikdienas dzīvē,” saka Inga Filipova, IKEA Rīgas veikala vadītāja.

Piemērs, kā iekārtot mājokli, izmantojot tikai ilgtspējīgus risinājumus

Dizaineri IKEA veikalā Rīgā ir iekārtojuši 25 kvadrātmetru lielu dzīvokli vienai personai. Lielākā daļa iekārtojumā izmantoto mēbeļu un piederumu ir ilgtspējīgi: tie ir izgatavoti no atjaunojamām izejvielām (koka, bambusa vai džutas), palīdz ietaupīt enerģiju un ūdeni, kā arī šķirot atkritumus.

“Dzīvoklī iekļauta, piemēram, moderna dizaina virtuves iekārta, kuras fasādes izgatavotas no pārstrādāta koka un pārklātas ar plēvi, kas ražota no pārstrādātas plastmasas. Viesistabai mājīgumu piešķir paklājs, kas izskatās pēc aitādas, bet patiesībā izgatavots no poliestera, kas iegūts no pārstrādātām PET pudelēm. Šādi risinājumi samazina gan jaunu izejvielu patēriņu ražošanā, gan atkritumu daudzumu,” stāsta I. Filipova.

6 soļi līdz zaļākai ikdienai, ko viegli ieviest teju jebkurā mājoklī

  1. Mēbeles un aksesuāri, kas izgatavoti no atjaunojamiem vai pārstrādājamiem materiāliem. Izvēloties mēbeles un aksesuārus, IKEA veikala vadītāja iesaka izvērtēt, vai tās ir izgatavotas no atjaunojamiem vai otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Piemēram, ilgtspējīgi iekārtotajā ekspozīcijas dzīvoklī izvēlētā lampa ir ražota no ātri augoša bambusa, bet paklājs – no džutas.
  2. Atkritumu šķirošana. Dzīvoklī ir apskatāmi dažādi šķirošanas risinājumi – konteineri un koka kastes pārtikas atkritumiem, kā arī plastmasai un citiem pārstrādājamiem materiāliem. Pareizi sašķiroti atkritumi nenonāk poligonos, bet viss iespējamais tiek pārstrādāts un izmantots atkārtoti. Iekārtojot ilgtspējīgo dzīvokli, IKEA dizaineri pierādīja, kā pat mazos mājokļos var atrast vietu šķirošanas konteineriem – ja virtuvē nav vietas, tos var novietot, piemēram, priekšnamā. 
  3. Enerģijas un ūdens taupīšana. Tiem, kas uzskata, ka ilgtspējīga dzīvošana ir dārga, interjera dizaineri ir snieguši piemērus, kā tas ļaus ietaupīt. “Apmēram 8 % visa saldūdens tiek patērēts mājsaimniecībās. Īpaši tas tiek izšķērdēts, mazgājot kaut ko zem tekoša ūdens. Šī dzīvokļa virtuvē iebūvēta dziļa izlietne, kuru var līdz pusei piepildīt ar ūdeni un ērti mazgāt traukus vai dārzeņus. Arī jaucējkrānā iestrādātais aerators ļauj taupīt ūdeni – tas samazina ūdens plūsmu, nesamazinot spiedienu,” stāsta I. Filipova.
  4. Mazāk plastmasas, vairāk tekstila. Dodoties uz veikalu, mēdz aizmirst paņemt līdzi auduma maisiņu? IKEA iekārtotajā dzīvoklī tas novietots pie sienas blakus ieejai, lai, izejot no mājas, vienmēr būtu pa rokai. IKEA nopērkamie tekstilizstrādājumi tiek apstrādāti videi draudzīgākā veidā, piemēram, balināšanā netiek izmantots hlors, kas ir ārkārtīgi kaitīgs videi un piesārņo gan augsni, gan ūdeni.
  5. Audzē zaļumus virtuvē! Izaudzēt zaļumus un garšvielas pašu virtuvē ir ilgtspējīgāks risinājums, nekā pirkt tos veikalā. Tāpēc IKEA dzīvoklī parādīti risinājumi, kā efektīvi izmantot nelielā virtuvē pieejamo vietu garšaugu audzēšanai. 
  6. Pārtikas atkritumu samazināšana. No mājās esošajiem pārtikas produktiem visbiežāk izvēlamies ēst tos, kas novietoti redzamākā vietā. Tāpēc dizaineri šajā dzīvoklī izmantoja caurspīdīgus traukus no pārstrādāta stikla – tajos var salikt pārtikas produktus tā, lai tie būtu ērti pārskatāmi un būtu vieglāk plānot maltītes un ēst veselīgi. Turklāt virtuve ir aprīkota ar “plānošanas staciju”, lai iepirkšanās saraksti un receptes vienmēr būtu pa rokai.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar