Rīgas dienesti gatavi aukstajam laikam; aicina ziņot par nepiemērotos apstākļos dzīvojošiem cilvēkiem

Rīgas atbildīgie dienesti – Labklājības departaments, Izglītības, kultūras un sporta departaments un Rīgas pašvaldības policija, kā arī citi – ir gatavi aukstajam laikam un palīdzības sniegšanai bezpajumtniekiem. Par to pirmdien, 26. februārī, pēc dienestu operatīvās sanāksmes plašsaziņas līdzekļu pārstāvjus informēja Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

„Rīgas patversmes ir gatavas uzņemt palielinātu bezpajumtnieku skaitu, kā arī Mobilā brigāde sadarbībā ar Rīgas pašvaldības policiju ir gatava nogādāt patversmēs nepiemērotos apstākļos dzīvojošas personas. Pats būtiskākais – lūdzu iedzīvotājus ziņot par šādiem cilvēkiem atbildīgajiem dienestiem, nevis tikai izpausties sociālajos tīklos,” uzsvēra N.Ušakovs.

„Vēl viena lieta – aicinu visus skolēnu vecākus sekot līdzi Izglītības departamenta izplatītajai informācijai par to, kad bērnus drīkstēs atstāt mājās, kā arī pastiprinātu uzmanību pievērst tam, kā bērni ģērbjas,” norādīja Rīgas domes priekšsēdētājs.

Domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks atgādināja, ka pirms 12 gadiem ļoti aukstā laikā bezpajumtnieki tika pat uzņemti Rātsnamā, bet patlaban situācija neesot tik dramatiska. „Rīga ir tiešām gatava, lai nodrošinātos pret aukstumu un situācija tiek pilnā apmērā kontrolēta,” teica A.Ameriks.

Labklājības departamenta direktore Irēna Kondrāte norādīja, ka patversmes tagad darbojas visu diennakti. Pēdējo dienu laikā patversmēs uzturas nedaudz vairāk par 700 bezpajumtniekiem un vēl ir 100 vietu rezerve, kā arī iespēja vietu skaitu palielināt līdz 1000. Šādā aukstā laikā patversmēs tiek uzņemtas personas arī vieglā alkohola reibumā, bet personas, kas „sasildījušās” krietni par daudz, tiek nogādātas patversmē Gaiziņa ielā.

Tāpat pagarināts Dienas centra bezpajumtniekiem darba laiks, cilvēkiem ir iespējams saņemt siltus apavus un apģērbus, kā arī darbojas zupas virtuves. „Milzīgs paldies atsaucīgiem cilvēkiem, kuri ziņo par bezpajumtniekiem vai bezpalīdzīgā stāvoklī esošiem cilvēkiem. Aicinu par šādiem cilvēkiem informēt Labklājības departamentu pa bezmaksas informatīvo tālruni 80005055,” uzsvēra I. Kondrāte.

Izglītības, kultūras un sporta departamenta direktors Guntis Helmanis informēja, ka, neskatoties uz tuvākajās dienās prognozēto lielo salu, Rīgā skolas strādās, taču bērniem ir tiesības skolu neapmeklēt. Ja sala dēļ skolās būs pustukšas klases, tad mācību programma tiks atkārtota, bet netiks apgūta jauna mācību viela, lai nerastos problēmas tiem bērniem, kuri skolā nav ieradušies.

Rīgas pašvaldības policijas priekšnieks Juris Lūkass uzsvēra, ka policistiem dots uzdevums aukstajā laikā pievērst pastiprinātu uzmanību cilvēkiem, kas nokļuvuši veselībai bīstamā situācijā sava dzīvesveida dēļ. Pēdējās nedēļas laikā pašvaldības policijas redzeslokā nonākuši 150 šādi cilvēki, no kuriem daži nogādāti medicīnas iestādēs, bet pārējie – uz patversmēm.

Kā nosaka Ministru kabineta noteikumi, bērni vecumā līdz 12 gadiem var neapmeklēt skolu, ja gaisa temperatūra ir zemāka par -20 grādiem. Savukārt bērni, kuri vecāki par 13 gadiem, uz skolu var neiet, ja gaisa temperatūra ir zem – 25 grādiem.

Par bezpajumtniekiem aicinām informēt Rīgas patversmes Mobilo brigādi ielu sociālajam darbam ar bezpajumtniekiem pa tālruni 27023550 vai policiju pa tālruni 110 vai pa ārkārtas situāciju tālruni 112.

Rīgas pašvaldība līdzfinansē septiņas naktspatversmes galvaspilsētā.

Naktspatversmes vīriešiem un sievietēm:

  • SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Kurzemes rajonā, Bolderājā, Esplanādes ielā 1);
  • Biedrības „Latvijas Sarkanais Krusts” naktspatversme (Latgales priekšpilsētā Gaiziņa ielā 7). Patversmes pakalpojums personām alkohola reibumā tiek nodrošināts diennakti.

 Naktspatversmes sievietēm:

  • Rīgas patversmes sieviešu nodaļa (Pārdaugavā Eiženijas ielā 1E);
  • Biedrības „PINS” naktspatversme (Ziemeļu rajonā Aptiekas ielā 1, korpuss 5).

 Naktspatversmes vīriešiem:

  • Rīgas patversmes vīriešu nodaļa (Latgales priekšpilsētā Maskavas ielā 208);
  • Naktspatversme „Zilais Krusts” (Latgales priekšpilsētā Mazjumpravas ielā 8). Patversmes pakalpojumu var saņemt vīrieši (10 vietas) ar kustību traucējumiem (pārvietojas riteņkrēslā), patversmē neuzņem cilvēkus alkohola reibumā!
  • SIA „V.E.L.G.” naktspatversme (Zemgales priekšpilsētā Kartupeļu ielā 8).

Līdz diviem mēnešiem gadā persona naktspatversmēs var uzturēties bez maksas. Ja persona naktspatversmē uzturas ilgāk par diviem mēnešiem un tai nav noteikts trūcīgās personas statuss, persona veic daļēju maksu (līdzdalības maksājumu) par naktspatversmes pakalpojumu 0,64 eiro dienā. Rīgas patversmes nodrošina: gultasvietu; vakariņas, sanitāri higiēniskos pakalpojumus; personisko mantu dezinfekciju, glabāšanu; medicīnisko palīdzību; personas drošību; sociālā darbinieka konsultācijas katru darba dienu no plkst. 09.00 līdz 21.00.

Dienas centrs bezpajumtniekiem (Katoļu ielā 57) turpinās strādāt arī brīvdienās. Vidēji dienā šeit uzturas aptuveni 100 cilvēki. Dienas centrs ir pieejams arī cilvēkiem ar kustību traucējumiem, darbojas noliktava – humānās palīdzības punkts, iespējams saņemt sociālā darba speciālistu un psihologa pakalpojumus; ģimenes ārsta pakalpojumus primārās veselības aprūpes līmenī; dušas, dezinfekcijas un veļas mazgāšanas pakalpojumus. Atsevišķā telpā var skatīties televīzijas pārraides, kā arī piedalīties tematiskajās nodarbībās. Ar Rīgas Centrālās bibliotēkas atbalstu darbojas grāmatu izsniegšanas punkts, kā arī ir nodrošināta interneta pieeja.

Rīgā darbojas četras zupas virtuves, kuras līdzfinansē Rīgas dome: Daugavgrīvas ielā 1, K. Barona ielā 56, K. Barona ielā 126 un Laktas ielā 8 k.1. Saņemot zupas virtuves pakalpojumus ,nav nepieciešams uzrādīt dokumentus. Ēdienu var baudīt uz vietas, vai ņemt līdzi savos traukos.

Aicinām līdzcilvēkus aukstajā laikā nelietot alkoholu un apreibinošas vielas, kā arī novērtēt zemās gaisa temperatūras ietekmi uz cilvēka fizisko stāvokli, un ģērbties atbilstoši laika apstākļiem. Lūdzam informēt cilvēkus, kas palikuši bez pajumtes, par to, ka iespējams izmantot zupas virtuves pakalpojumus siltā ēdiena saņemšanai un uzturēties bezmaksas naktsmītnēs.

Rīdzinieki aicināti ziedot siltos apģērbus, cimdus, apavus, siltas zeķes, segas, kas ir labā stāvoklī. Tās var nodot Rīgas patversmē – Maskavas ielā 208 un Katoļu ielā 57 to darba laikā vai jebkurā no citām patversmēm. Plašāka informācijas par lietotu apģērbu/apavu pieņemšanas, nodošanas vietām ievietota Rīgas domes Labklājības departamenta interneta vietnē: www.ld.riga.lv sadaļā „Par departamentu/ Lietotu apģērbu/apavu pieņemšanas un nodošanas vietas Rīgā”.

Informāciju sagatavoja: Mārtiņš Vilemsons, Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas projektu koordinators

Foto: multinews.lv

TOP Komentāri

avatar