Pirmssvētku laikā aicinām autovadītājus būt īpaši uzmanīgiem lielveikalu stāvvietās

Saskaņā ar Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (LTAB) apkopotajiem datiem par ceļu satiksmes negadījumu (CSNg) skaitu publiskās autostāvvietās pēdējā gada laikā (no pagājušā gada 29. oktobra līdz šī gada 13. oktobrim), izraisīto avāriju skaits stāvvietās palielinās tieši pirmssvētku dienās. “Aicinām sabiedrību rūpīgi pārdomāt nepieciešamību doties uz iepirkšanās centriem pirmssvētku laikā, kā arī būt piesardzīgiem gadījumā, ja tomēr radusies vajadzība tos apmeklēt,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs Jānis Abāšins.

LTAB apkopotie dati liecina, ka aptuveni vienu līdz divas nedēļas pirms svētkiem negadījumu skaits publiskajās stāvvietās strauji pieaug, bet nedēļā pēc svētkiem – sarūk. “Pēdējā gada laikā apdrošinātāji ik nedēļu reģistrējuši vidēji 12,75 CSNg publiskajās stāvvietās. Visvairāk – 26 CSNg, reģistrēti nedēļu pirms pērnā gada Ziemassvētkiem,” skaidro J.Abāšins, piebilstot, ka ievērojams CSNg skaita pieaugums publiskajās stāvvietās reģistrēts arī nedēļā pirms šīgada Lieldienām (20 negadījumi), Līgo (18 negadījumi) un abām svētku dienām maija sākumā (15 negadījumi).

Pirmssvētku laiku parasti pavada steiga – jāapmeklē dažādi pasākumi, jāiegādājas dāvanas, dekorācijas, un tas viss nereti jāizdara pēdējā brīdī. Savu ērtību labad bieži izmantojam lielveikalus, cenšoties atrast vietu automašīnai tuvāk pie ieejas, nereti to novietojot tik šaurā vietā, ka izkāpšana no auto ir teju neiespējama. Diemžēl tā rīkojas ļoti daudzi, un gadās, ka došanās uz lielveikalu pirmssvētku laikā sagādā rūgtu vilšanos apskādētā auto dēļ. Turklāt tuvojoties ziemai arī stāvvietās palielinās CSNg risks – sašaurinās auto novietošanai paredzētās vietas, ja stāvvieta nav kārtīgi tīrīta, tad veidojas iebrauktas un iesalušas rises, kas veicina saslīdēšanu u.tml. Tādēļ aicinām sabiedrību, ja tomēr ir nepieciešamība doties uz iepirkšanās centriem tieši pirmssvētku laikā, rūpīgi pārdomāt, kā un kur novietot auto, lai nesabojātu svētkus sev un citiem,” stāsta LTAB valdes priekšsēdētājs.

Lai sekmētu publisko stāvvietu izmēru palielināšanu, LTAB turpina parakstu vākšanu sabiedrības iniciatīvu platformā “ManaBalss.lv” (https://manabalss.lv/par-publisko-autostavvietu-izmeru-palielinasanu/show). Rosinātā iniciatīva paredz nepieciešamību veikt izmaiņas normatīvajos aktos, lai pārskatītu Ministru kabineta noteikumus Nr. 240 un Latvijas standartu NR. LVS 190-7, kuri reglamentē stāvvietu izmērus, bet ir novecojuši un neatbilstoši mūsdienu situācijai. “Vēlamies padarīt ērtāku autovadītāju ikdienu, lai neliels negadījums stāvvietā neradītu liekas galvassāpes, kā arī atvieglot darbu tiem dienestiem un institūcijām, kuras ikdienā spiestas tērēt līdzekļus, administrējot nelielos stāvvietās notikušos negadījumus, piemēram, Valsts policija, apdrošinātāji, lielveikalu drošības dienesti u.c.,” stāsta J.Abāšins.

1997. gadā Latvijā tika ieviesta OCTA sistēma. Tiesības veikt OCTA apdrošināšanu Latvijā ir AAS “Balta”, AAS “Baltijas Apdrošināšanas Nams”, AAS “BTA Baltic Insurance Company”, “Compensa Vienna Insurance Group” ADB Latvijas filiāle, “ERGO Insurance” SE Latvijas filiāle, ADB “Gjensidige” Latvijas filiāle, “If P&C Insurance” AS Latvijas filiāle, “Swedbank P&C Insurance” AS Latvijas filiāle un «Balcia Insurance» SE.

Attēls: ilustratīvs (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar