Pētījums: divi no trim Latvijas iedzīvotājiem spēlē datorspēles

Datortehnikas veikala “Dateks” veiktais pētījums* liecina, ka divas trešdaļas jeb 66% Latvijas iedzīvotāju ikdienā mēdz spēlēt datorspēles, savukārt 39% aptaujāto datorspēļu izklaidei ļaujas vismaz reizi nedēļā un pieskaitāmi aktīviem datorspēļu spēlētājiem. Turklāt pētījumā secināts, ka datorspēles spēlē visu vecumu iedzīvotāji un tā vairs nav tikai jauniešu izklaide.

Teju piektā daļa (19%) aptaujāto spēlē datorspēles katru dienu, katrs desmitais (11%) Latvijas iedzīvotājs šim izklaides veidam nododas 2-3 reizes nedēļā, bet nedaudz mazāk nekā desmitā daļa (9%)  respondentu datorspēles spēlē vismaz reizi nedēļā.

Datorspēļu spēlēšanai izmantotās ierīces

Datorspēļu spēlēšanai visbiežāk tiek izmantots viedtālrunis (52%) un portatīvais dators (37%), retāk galda dators bez īpaša aprīkojuma (19%) vai planšetdators (13%).

Specializētas ierīces – PC gaming datorus vai spēļu konsoles – datorspēļu spēlēšanai lieto aptuveni septītā daļa visu datorspēļu spēlētāju, attiecīgi PC gaming datorus izmanto 13%, bet spēļu konsoles – 15% datorspēļu cienītāju. Spēļu konsoles iecienījuši Latvijas iedzīvotāji vecumā līdz 40 gadiem, kas dzīvo Rīgā.

Specializēti PC gaming datori ir aptuveni 79 000 jeb 13% sabiedrības. Pārsvarā šo auditoriju veido jaunieši vecumā līdz 30 gadiem, kas vēl mācās vai studē. Vienlaikus PC gaming datoru lietošanā ir ieinteresēti 36% no datorspēļu spēlētājiem. PC gaming datora iegādi tuvāko 12 mēnešu laikā apsver kopumā 170 tūkstoši jeb 28% datorspēļu cienītāju, kas norāda uz augšupejošu tendenci šīs jomas attīstībā.

Datortehnikas interneta veikala “Dateks” pārstāvis Toms Zvīnis: “Mēs redzam, ka pieprasījums pēc specializētām datorspēļu ierīcēm, kā PC gaming datori, pēdējā gada laikā ir audzis. To ietekmē straujais tehnoloģiju attīstības lēciens pēdējā gada laikā, jo tirgū ienākuši jauni, jaudīgāki produkti.”

Kādas spēles Latvijā spēlējam? 

Toms Zvīnis komentē: “Ja runājam par 3D datorspēlēm, tad galvenokārt tendences iezīmē spēlētāja vecums. Piemēram, sākumskolas vecuma bērnu vidū vienas no populārākajām datorspēlem ir Minecraft, Roblox un Fortnite. Ja pirmās divas var spēlēt uz teju jebkura pēdējo piecu gadu laikā iegādāta datora, tad Fortnite ir prasīgāka spēle un tieši tā bieži liek vecākiem izšķirties par pirmā kaut cik nopietnā spēļu datora iegādi savām atvasēm.

12-18 gadus vecu jauniešu vidū iecienītas ir galvenokārt online spēles, kurās var komunicēt un sacensties ar citiem līdzīgi domājošiem. Visbiežāk tiek spēlētas Counter-Strike: Global Offensive, PUBG, Rocket League un Apex Legends. Parasti šajā vecumā katram izveidojas sava gaume un spēlētājs saprot, vai viņam vairāk interesē tieši sāncensība, ko sniedz online šaušanas spēles, sporta spēles, autosacīkstes, stratēģijas vai Battle Arena tipa spēles.”

Kā komentē “Dateks” pārstāvji, jaunāko spēļu baudīšanu labā kvalitātē var atļauties labi algotā darbā strādājošie, tāpēc visbiežāk lieljaudas datorus iegādājas spēlētāji vecumā no 25 gadiem un vairāk, kuriem mazāk interesē spēļu sniegtās socializēšanās iespējas, bet gan to scenārijs un acīm baudāma grafiskā kvalitāte. Savukārt tie, kuri nevēlas atvēlēt četrciparu summu datora iegādei, bieži izvēlas vērot, kā populārākās spēles Twitch un YouTube tiešraidēs spēlē citi entuziasti jeb strīmeri. Tas Latvijā jau kļuvis par populāru un visai ierastu lietu.

Geimingam piemērots klimats 

Kā tas nākas, ka datorspēles ir vairāk izplatītas tieši mūsu platuma grādos? Kā komentē “Dateks” pārstāvji, esam daļa no reģiona, kurā sakrīt vismaz diviem no trim faktoriem par labu datorspēlēm – garas ziemas un augstvērtīgs internets. Trešais noteicošais faktors ir pārējās ziemeļvalstīs salīdzinoši lielāka maksātspēja, kas ļauj biežāk atjaunot savus gaming datorus, kā arī iegādāties dārgākus un jaudīgākus risinājumus.

T.Zvīnis piebilst, ka datorspēļu spēlēšanai ir izteikta arī sezonalitāte – interese būtiski pieaug, kad laika apstākļu un īsā dienas gaišā laika dēļ mēs aizvien vairāk laika pavadām telpās.

*Datortehnikas zīmola “Dateks” sadarbībā ar “Snapshots” veiktajā 1000 respondentu aptaujā novērtēti datorspēļu ieradumi Latvijā. Aptauja veikta no 19.08.2021. līdz 26.08.2021., aptaujājot 1018 respondentus vecumā no 16 līdz 65 gadiem, izmantojot CAWI metodi.

Foto: ilustratīvs (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar