Neiroķirurģijas klīnikā speciālisti sekmīgi veikuši sarežģītu un Latvijā unikālu operāciju

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas Neiroķirurģijas klīnikā speciālisti sekmīgi veikuši sarežģītu un Latvijā unikālu operāciju, kuras laikā ir glābta dzīvība pacientam ar muguras smadzeņu kakla daļas augšējā līmeņa veidojumu.

Pagājušās nedēļas nogalē Stradiņa slimnīcā tika veikta komplicēta 8,5 stundu ilga operācija 1993. gadā dzimušam pacientam ar muguras smadzeņu kakla daļas augšējā līmeņa veidojumu. Kā skaidro operējošais ārsts, Neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Egils Valeinis, veidojums atradās muguras smadzeņu iekšpusē pret pirmo kakla skriemeli un saspieda muguras smadzenes visā kakla daļā, tā rezultātā pacientam progresējoši attīstījās nespēks kreisās puses locekļos. “Ja operācija netiktu veikta, pacientam iestātos pilna paralīze un viņš neizdzīvotu”, saka dr.Valeinis.

Šī bija pirmā šāda veida un lokalizācijas operācija Latvijā. Mediķi īpaši gatavojās operācijas veikšanai gan analizējot citas līdzīgas pasaulē veiktās operācijas, gan arī konsultējoties ar kolēģi prof. Jacques Morcos Maimi no ASV universitātes slimnīcā, gan arī pārliecinoties, ka ir pieejama visa nepieciešamā tehnika, lai operāciju Latvijā varētu veikt atbilstoši pasaules standartiem. Operācijai bija liels iespējamo komplikāciju risks, ieskaitot smadzeņu stumbra un muguras smadzeņu bojājumu ar dzīvības funkciju un ekstremitāšu kustību apdraudējumu. Tika apdomāti arī citi ārstēšanas veidi, tomēr tie nebija piemēroti pacienta sekmīgai ārstēšanai.

Pirms operācijas pacients un viņa diagnostiskie attēli tika apspriesti Neiroķirurģijas klīnikas ārstu konsīlijā, izmeklējumus konsultēja Diagnostiskās radioloģijas klīnikas vadītājs prof.Kārlis Kupčs. Pacienta neiroloģisko funkciju intraoperatīvai monitorēšanai tika pieaicināts dr. Bassel Wehbe no Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, kurš pārzina šo metodi. Operācijā piedalījās neiroķirurģijas rezidente dr. Jūlija Dolgopolova, divas anesteziologu brigādes dr. V.Titoviča vadībā un divas operāciju māsas.

Pēc operācijas pacients divas dienas ārstējās Intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļā un pašlaik jau ir atgriezies Neiroķirurģijas klīnikā. Sekmīgu operācijas rezultātu apliecina pēcoperācijas magnētiskās rezonanses izmeklējums. Pacienta veselības stāvoklis ir stabils, viņš veseļojas un ir uzsācis agrīno rehabilitāciju kvalificētu speciālistu vadībā.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar