Ietekmes sfēru dalīšana: vai bērniem pieder vara pie TV ekrāna?

Pat 65 % Latvijas iedzīvotāju apgalvo, ka TV skatās kopā ar savu ģimeni. Visticamāk, šajās mājās nereti dzirdami jautājumi – ko šovakar skatīties un kura gaumei pielāgoties? Izrādās, katrs otrais Latvijas iedzīvotājs uzskata, ka tieši viņš kontrolē TV pulti un izvēlas, ko skatīties, atklāts Samsung QLED TV aptaujā. 

Nereti lēmums tiek pieņemts par labu jaunākajai paaudzei. Proti, ja vidēji Latvijā tikai 9% iedzīvotāju uzskata, ka bērni ir noteicēji pār TV pulti, tad šī tendence strauji pieaug, palielinoties bērnu skaitam ģimenē. Piemēram, ģimenēs, kurās aug viens bērns, tikai 13 % uzskata, ka TV kanālu izvēlas atvase, savukārt ģimenēs ar diviem bērniem tā apgalvo jau 28 %. Savukārt trīs bērnu ģimenēs jaunākā paaudze savus noteikumus pie TV ekrāniem diktē pat 39 % gadījumu. 

Savukārt vīriešu un sieviešu vidū atšķirības ir salīdzinoši nelielas – 53 % kungu apgalvo, ka viņi izvēlas, ko skatīties, iepretim 44 % dāmu, kas apgalvo tāpat. 

Kopumā 21 % respondentu izvēli atstāj sava partnera ziņā, liecina Samsung apkopotie dati. Tikai nedaudz vairāk kā ceturtdaļa (28 %) apgalvo, ka lēmums tiek pieņemts kopīgi un izvēle ir vienlīdzīga.

Mīļā miera labad – katram pa pultij? 

Iespējams, diskusijas par ietekmes saglabāšanu pār TV pulti noved pie tā, ka lielākās ģimenēs ir arī vairāk televizoru. Piemēram, pat ceturtdaļai ģimeņu, kuru mājsaimniecībā ir pieci un vairāk cilvēki, ir vismaz trīs televizori, kamēr vidēji Latvijā tik daudz televizoru ir tikai nedaudz vairāk kā katrā desmitajā (13 %) mājsaimniecībā.

“Pieļauju, ka mēdz būt arī gadījumi, kad cilvēki no cīkstēšanās par pulti atsakās – jo tā ir pārāk sarežģīta un neērta lietošanā. Tāpēc esam radījuši One Remote pulti, kurai ir vien dažas pogas, bet ar to var viegli vadīt teju visas televizoram pieslēgtās ierīces,” stāsta Samsung eksperts. “Tāpēc neatkarīgi no tā, kuram pieder galavārds, izvēlēties vēlamo seriālu, filmu vai videospēli būs pavisam elementāri.”

Kā atklāj Samsung QLED TV pētījums, lielākoties bērni pie TV ekrāna pavada līdz 2 stundām dienā – tā apgalvo 32 % aptaujāto vecāku, savukārt vienu stundu dienā TV skatās 28 % bērnu. Arī kopumā Latvijas iedzīvotāji pie TV visbiežāk pavada līdz divām (21 %) vai trīs (19 %) stundām dienā.

* Aptauju 2019. gadā pēc Samsung pasūtījuma veica socioloģisko pētījumu kompānija “Norstat”, aptaujājot 3000 cilvēkus visās trīs Baltijas valstīs.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar