Lai sunim, kaķim un saimniekam droši svētki!

Ik gadu svētku laikā pieaug cietušu, satraukuma pārņemtu un tā rezultātā arī pazudušu mājdzīvnieku skaits: dzīvnieki sabīstas no uguņošanas trokšņiem, pārēdas svētku gardumus vai savainojas rotaļājoties. Kas būtu jāzina suņu un kaķu saimniekiem, lai svētkus pavadītu bez raizēm par mājdzīvnieku veselību un drošību, stāsta kluba “Rimi Mājdzīvniekiem” mājdzīvnieku veselības eksperte, sertificēta veterinārārste Anete Kalniņa.

Svētku uguņošana – mājdzīvnieku lielākais bieds

Katru gadu pēc svētku uguņošanas pazūd ievērojams skaits mājdzīvnieku. Tāpēc, lai svinību laiks nesagādātu skumjas par pazudušu draugu, ir svarīgi tam gatavoties jau laikus. Jāņem vērā, ka dzīvnieka reakcija uz trokšņiem un spilgto gaismu nav prognozējama, atgādina veterinārārste Anete Kalniņa. Viņa iesaka četrkājaino mīluļu saimniekiem veikt dažus vienkāršus drošības pasākumus:

  • vienmēr pārliecināties, ka dzīvnieks atrodas drošā vietā, no kuras nevar aizbēgt;
  • sagādāt īpašu vietu, kur mājdzīvniekam lielā satraukumā paslēpties: kaķiem patīk slēpties zem mēbelēm vai skapjos, bet suņi mēdz patverties dīvānā vai savā guļvietā;
  • ievest iekštelpās mājdzīvniekus, kas parasti uzturas ārā;
  • ja zināms, ka dzīvnieks uguņošanas laikā jau iepriekš ir izrādījis stresa pazīmes, vēlams aizvērt aizkarus un ieslēgt mūziku vai televīziju, lai nomāktu uguņošanas trokšņus.

“Uguņošanas laikā būtu ieteicams būt kopā ar mīluli un novērst tā uzmanību ar rotaļām vai kārumiem. Šobrīd ir pieejami arī tā saucamie „negaisa krekli” (thunder shirt) un „stresa jakas” (anxiety jacket), kas ieskauj dzīvnieka ķermeni, radot nomierinošu efektu. Tos, starp citu, var izmantot arī negaisa laikā. Tāpat veterinārajās aptiekās ir nopērkami dažādi nomierinoši līdzekļi un barības, kā arī īpaši dzīvniekiem paredzēti feromonu spreji un difuzori, kas izdala „laimes hormonus”, nomierina dzīvnieku un palīdz justies komfortabli,” stāsta “Rimi Mājdzīvniekiem” eksperte. 

Galvenajiem salūta izbaiļu upuriem – suņiem Latvijā jābūt apzīmētiem ar mikroshēmu un reģistrētiem. Anete Kalniņa atgādina: “Noteikti pārliecinieties, ka jūsu dzīvnieka mikroshēma ir reģistrēta datu bāzē – ja bailēs no salūta suns tomēr aizbēg, tas palīdzēs vieglāk atrast četrkājaino draugu. Noderīgi var būt arī pievienot suņa kakla siksnai informāciju ar saimnieka kontaktiem.”

Pārēšanās draud arī mājdzīvniekam

Ik gadu pēcsvētku laikā veterinārajās klīnikās nonāk dzīvnieki, kas pārlieku daudz našķējušies ar svētku cienastiem no saimnieku galda. “Smaržīgi, sulīgi cepeši, kraukšķīgi cepti kartupeļi, zirņi ar speķi, karstas piparkūkas un pat šokolāde ir liels kārdinājums mūsu ķepaiņiem. Diemžēl ne bez sekām – labākajā gadījumā pēc šādu ēdienu lietošana kaķis vai suns piedzīvos nelielus gremošanas traucējumus. Bet varena izēšanās var rezultēties arī ar daudz nopietnākām vainām,” brīdina “Rimi Mājdzīvniekiem” mājdzīvnieku veselības eksperte. 

Lielu ļaunumu var nodarīt arī apēstie kauli, kas var radīt nopietnas traumas dzīvnieka gremošanas sistēmā. Tāpēc noteikti jārūpējas, lai šie kārumi dzīvniekam nebūtu pieejami, jo pat vislabāk audzinātais mājdzīvnieks var neizturēt un apēst kādu nepieskatītu cienastu no svētku galda. 

“Ja gribas dzīvnieku iesaistīt ģimenes kopā sanākšanā arī pie svētku galda, cienāsim tos ar veselīgiem un nekaitīgiem kārumiem – liesu gaļu bez garšvielām un taukiem, kādu sautētu dārzeni vai speciāli dzīvniekiem paredzētu kārumu!” aicina Anete Kalniņa.

Bīstami var izrādīties arī svētku rotājumi

Ļoti bīstami un traumējoši dzīvniekiem mēdz būt svētku rotājumi. “Skaistie, spīdīgie „eņģeļu mati” un spīdumu virtenes, ar ko tiek rotātas svētku eglītes, kaķiem šķiet īpaši kārdinoša rotaļlieta, taču tie var iesprūst mājdzīvnieka gremošanas traktā, un tad svētkus nāksies pavadīt veterinārārsta kabinetā. Dažkārt pat nepieciešama nopietna ķirurģiska operācija,” brīdina “Rimi mājdzīvniekiem” eksperte Anete Kalniņa. Viņa norāda, ka tāpat jāuzmanās arī ar viegli plīstošām eglīšu mantiņām – suns un kaķis redz krāsainu bumbiņu, kuru gribas padzenāt, taču tā var itin viegli apgāzt eglīti. Diemžēl plīstošo mantiņu stikli var ļoti nopietni savainot mājdzīvnieka ķepas un muti, nemaz nerunājot par to, cik bīstami tas var kļūt, ja eglītē iespraustas degošas svecītes.

“Lai svētki aizrit priekos un līksmībā gan mums, gan mūsu mājdzīvniekiem! Droši aizvadīti svētki būs vislabākā dāvana,” novēl Anete Kalniņa.

Attēla avots: Pixabay.com

TOP Komentāri

avatar