Kampaņā Balts arī ir skaisti izglītos par bīstamo melanomu

Lai mudinātu iedzīvotājus laikus atklāt bīstamo ādas vēzi melanomu, kā arī pievērstu uzmanību nesauļotas dabiskas ādas skaistumam un melanomas profilaksei, pacientu biedrība Soli priekšā melanomai maijā rīko izglītojošu kampaņu Balts arī ir skaisti. Tās laikā pacienti aicināti dalīties pieredzē par dermatologu, kurš atklājis melanomu un kopīgi veidot dermatologu Balto sarakstu, notiks dermatologu konsultācijas, kā arī būs pieejams jauns informatīvs materiāls Ādas melanomas pacienta ABC.

“Pavasarī visi gribam doties dabā un baudīt saules starus. Taču bieži neiedomājamies, ka mīļā saule ir liels drauds mūsu ādas veselībai, jo var veicināt ādas melanomas attīstību – vienu no agresīvākajiem un grūtāk ārstējamiem ādas vēža veidiem. Tāpēc mēs, melanomas pacientu atbalsta biedrība, šogad kopā ar dermatologiem rīkojam  kampaņu Balts arī ir skaisti, aicinot aizdomāties, ka dabiska, nesauļota āda arī ir skaista – nav jātiecas par katru cenu nosauļoties, lai atbilstu iedomātam ideālam, kas apdraud veselību,” stāsta Sondra Zaļupe, biedrības Soli priekšā melanomai viena no dibinātājām. 

Kaut gan šobrīd Covid-19 krīze noteikusi dažādus ierobežojumus, kā uzsver S. Zaļupe, neviens nav atcēlis svarīgāko – mūsu atbildību būt veseliem. “Esot vairāk mājās kopā ar saviem mīļajiem, šis ir īstais brīdis, lai veltītu mazu mirkli ādas pārbaudei sev un saviem tuvajiem. Ja pamaniet aizdomīgu ādas veidojumu, nekavējieties un dodieties pie ārsta,” aicina S. Zaļupe.

Kā uzsver biedrības dibinātāja Olga Valciņa, diemžēl visā pasaulē un arī Latvijā vērojama tendence, ka pacienti melanomas gadījumā atliek došanos pie dermatologa, kam var būt letālas sekas. Katra diena ir izšķiroši svarīga, jo, savlaicīgi sākot ārstēšanu, melanoma vairumā gadījumu ir sekmīgi izārstējama. Kā norāda O.Valciņa, meklējot ārsta palīdzību, pacientiem ir dažāda pieredze un diemžēl ne vienmēr tā ir pozitīva. 

“Kā pacients var zināt, ka ārstam ir pietiekama pieredze melanomas diagnostikā? Kā izvēlēties ārstu, kam uzticēt savu dzīvību? Tie ir retoriski jautājumi, uz kuriem vienas atbildes nav. Var ievākt citu pacientu atsauksmes, meklēt internetā, jautāt rekomendācijas citiem ārstiem, izpētīt ārsta specializāciju. Arī pašu pacientu pieredzei ir milzīga nozīme. Tāpēc šogad Melanomas modrības mēnesī mēs aicinām pacientus dalīties ar savu labo pieredzi un pastāstīt par tiem ārstiem, kuri palīdzēja atklāt melanomu. Nevis apkopot labākos, bet vairot pozitīvo informāciju un sniegt pacientiem atbalstu, paturot prātā, ka Latvijā ir daudz labu dermatologu, kas šajā sarakstā arī var netikt iekļauti,”  stāsta O. Valciņa.  

Atsauksmes par dermatologiem biedrība lūdz sūtīt uz e-pastu biedriba@soliprieksamelanomai.lv vai https://www.facebook.com/Soli-priekšā-melanomai/ līdz 31.maijam. Vairāk par Baltā saraksta izveidi, kā arī padomi dermatologa izvēlē atrodami mājaslapā www.soliprieksamelanomai.lv 

Par ārstiem tiek gaidītas šādas ziņas: vārds, uzvārds, specialitāte (dermatologs, varbūt arī ģimenes ārsts, plastikas ķirurgs, ķirurgs, onkologs u.c.), pieņemšanas vieta un pilsēta. Ja iespējams, lūgums aprakstīt, vai konkrētais ārsts bija pirmais, kurš pamanīja melanomu, vai bija iejūtīgs, vai radīja drošības sajūtu u.c.

Baltais saraksts tiks publiskots biedrības mājas lapā maija beigās.

“Mūsu mērķis nav izveidot vienu sarakstu un likt šim darbam punktu. Gluži otrādi, saraksts tiks regulāri papildināts, lai brīžos, kad vajag padomu ārsta izvēlē, tas būtu vienmēr pie rokas,” uzsver O. Valciņa.

Lai sekmētu agrīnu melanomas diagnostiku, kampaņas Balts arī ir skaisti laikā SIA ”Veselības centrs 4” aicina iedzīvotājus veikt ādas veidojumu diagnostiku no 18.-22. maijam par samazinātu cenu, bet atsevišķām grupām – arī bez maksas. Plašāka informācija par pārbaudēm pieejama https://vc4.lv/akcijas/lai-sirds-mieriga-parbaudi-dzimumzimes-laikus-2/

Akcijas Balts arī ir skaisti laikā veselības aprūpes iestādēs tiks izplatīts jauns melanomas pacientu biedrības sagatavots izglītojošs materiāls latviešu un krievu valodā Ādas melanomas pacienta ABC. Ceļvedis slimības ārstēšanā un profilaksē. Tajā apkopota aktuālākā informācija, kas palīdz izprast slimību un izvēlēties labāko pieejamo diagnostiku, ārstēšanu un aprūpi atbilstoši audzēja veidam un stadijai. Izdevums lejupielādējams arī www.soliprieksamelanomai.lv

2017.gadā Latvijā 230 cilvēki uzzināja par diagnozi “ādas melanoma”, no šīs slimības nomira 78 cilvēki, liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati. 2017. gada beigās kopumā Latvijā bija 2065 melanomas pacienti, no kuriem 1266 ar šo diagnozi dzīvoja ilgāk nekā piecus gadus. Melanoma ir agresīvākā un mainīgākā ādas audzēju forma, kas grūti padodas ārstēšanai.

Foto: https://ieej.lv/BGv7T

TOP Komentāri

avatar