Ir vērts vēlreiz pārbaudīt mājas aptieciņu

Bērnu slimnīcā Līgo svētku laikā prognozē lielu pacientu pieplūdumu. Jau kopš jūnija sākuma Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā diennakts laikā ierodas pat līdz 220 bērnu. Aptuveni 4% pacientu stāvoklis ir veselību apdraudošs un viņiem ir iemesls nekavējoties vērsties Bērnu slimnīcā, bet vairāk nekā 75% pacientu varētu ārstēties ģimenes ārsta uzraudzībā. Tā kā svētkos ne visi ģimenes ārsti ir pieejami, Bērnu slimnīcas mediķi aicina vecākus sagatavoties svētkiem pa īstam – pārbaudīt, kas atrodams mājas aptieciņā, un paņemt to līdzi, dodoties svinēt.

“Vasarā ierasti atgādinām par traumatisma pieaugumu, kura dēļ daudzi bērni nonāk Bērnu slimnīcas Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā. Taču šogad novērojam, ka vecāki ar bērniem bieži ierodas Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā dažādu vīrusu izraisītu saslimšanu dēļ. Bērniem, kuru veselības stāvoklis ir kritisks, mūsu ārsti sniedz tūlītēju palīdzību, taču lielās pacientu plūsmas dēļ daudziem pacientiem līdz konsultācijai ar ārstu var nākties gaidīt pat vairākas stundas. Prognozējam, ka līdzīga situācija būs arī svētku un pēcsvētku dienās. Tāpēc rosinām pārbaudīt, vai ģimenes aptieciņā ir viss nepieciešamais, lai vecāki varētu parūpēties par bērna veselības stāvokli un uzlabot viņa pašsajūtu mājās. Tas var novērst nepieciešamību doties pie dežūrārsta vai uz slimnīcu un veikt dažādas medicīniskas manipulācijas, piemēram, katetra ievietošanu šķidruma un medikamentu ievadīšanai,” stāsta Bērnu slimnīcas virsārste Renāte Snipe.

Lai ģimenēm Līgo svētku laiks paviršākas sagatavošanās dēļ nepārvērstos par satraukuma pilnām dienām, jāpievērš uzmanība mājas aptieciņas saturam. Tajā vajadzētu būt:

 • – sarakstam ar tālruņa numuriem un adresēm, kur meklēt padomu un palīdzību svētku dienās un brīvdienās;
 • – termometram;
 • – speciālajai pincetei ērču izvilkšanai;
 • – pretsāpju medikamentiem un temperatūru mazinošiem līdzekļiem;
 • – pretalerģijas medikamentiem;
 • – dezinficējošiem līdzekļiem;
 • – pārsienamiem materiāliem;
 • – līdzekļiem apdeguma kopšanai;
 • – dzeramajam ūdenim un līdzekļiem, kas mazina atūdeņošanās risku;
 • – deguna pilieniem tūskas mazināšanai.

“Vēlos iedrošināt vecākus, ka no slimībām, kuras noris viegli, atlabt vislabāk ir mājās, kur bērns jūtas drošāk un mierīgāk. Augsta temperatūra dažādu vīrusu izraisītu saslimšanu dēļ ir adekvāta organisma reakcija, turklāt Latvijas klimatiskajos apstākļos tas, ka pirmsskolas vecuma bērns saslimst pat 10 reizes gadā, ir normāli. Bieži svarīgākais bērna atlabšanai ir pietiekama šķidruma daudzuma uzņemšana, temperatūru mazinošu līdzekļu lietošana un miera režīms, nevis došanās uz slimnīcu. Protams, vecākiem ir jābūt modriem – ja slimības simptomi nemazinās dažu dienu laikā vai medikamenti nepalīdz, noteikti ir jāvēršas pēc padoma pie ģimenes ārsta vai jādodas uz tuvāko ārstniecības iestādi. Daudz padomu, kurus snieguši Bērnu slimnīcas ārsti, atrodami https://www.veselapasaule.lv/,” rosina Renāte Snipe.

Ja bērns guvis traumu vai pēkšņi saslimis, svētku dienās un brīvdienās palīdzība pieejama visā Latvijas teritorijā. 

 • Pieejami dežūrārsti: https://www.vmnvd.gov.lv/lv/kur-sanemt-medicinisko-palidzibu
 • Ir iespēja konsultēties ar Bērnu slimnīcas pediatru pa tālruni: 26112887. Brīvdienās un svētku dienās var zvanīt no 10.00 līdz 17.00 un no 20.00 līdz 8.00. Ja konkrētajā brīdī neizdodas sazvanīt norādīto tālruņa numuru, lūgums zvanīt atkārtoti. Zvanītāju brīvdienās ir daudz, tāpēc sazināties ārstu var izdoties tikai pēc ilgāka laika. Aicinām laicīgi sagatavot bērna personas kodu un citu informāciju, kas palīdzētu izvērtēt bērna veselības stāvokli.
 • Brīvdienās un svētku dienās visu diennakti var zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni: 66016001. 
 • Vecāki ar bērniem var doties uz Bērnu slimnīcas novietni “Gaiļezers” Juglas ielā 20, kur katru dienu bez iepriekšēja pieraksta rindas kārtībā no pulksten 8.00 līdz 22.00 pieņem pediatrs.
 • Ja apdraudēta bērna dzīvība, jāzvana: 113  (Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta tālrunis).
 • Lūgums uz Neatliekamās medicīniskās palīdzības un observācijas nodaļu (NMPON) Bērnu slimnīcas novietnē “Torņkalns” Vienības gatvē 45 ar savu transportu doties tikai dzīvībai bīstamās situācijās vai tad, ja bērna veselības stāvoklis ir tāds, ka iespējami sarežģījumi. Vairāk par šīm situācijām šeit: https://www.bkus.lv/lv/content/neatliekamas-mediciniskas-palidzibas-un-observacijas-nodala

Lai Neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļā nekavējoties palīdzētu tiem, kuri nevar gaidīt, labāk organizētu nodaļas darbu un vecāki gūtu skaidrību par notiekošo, Bērnu slimnīcā izveidots gaidīšanas rindas dalījums pēc krāsām jeb luksofora princips. Ja bērna stāvoklis tiek novērtēts ar sarkanu krāsu, palīdzība tiek sniegta nekavējoties. Ja tiek konstatēts bērna dzīvībai bīstams stāvoklis, ārsts bērnu apskatīs 15 minūšu laikā (oranžā krāsa). Vēl ir situācijas, kuras tiek novērtētas ar dzeltenu, zaļu vai baltu krāsu – katrai cits iespējamais gaidīšanas laiks. 

Foto: pexels.com

TOP Komentāri

avatar