Drošība no krāpniekiem arī ceļojumu laikā – ko ņemt vērā, dodoties atpūtā

Vasaras sezona ierasti ir iecienītākais laiks, kad cilvēki izvēlas ceļot un pavadīt atvaļinājumus ārzemēs. Luminor bankas krāpšanas novēršanas eksperte Marija Celma atgādina – neatkarīgi no tā, vai plānojat doties ceļojumā uz tuvāku vai tālāku galamērķi, jāpatur prātā, ka jebkurš ceļojums var būt saistīts ar zināmiem riskiem un pat iespēju nonākt krāpnieku lamatās. Plānojot un izbaudot braucienu, atcerieties dažus ieteikumus, kas palīdzēs pasargāt sevi un savas finanses.

Izvēlies uzticamus pakalpojuma sniedzējus

Ar ceļošanu saistītie finanšu krāpšanas riski sākas vēl pirms paša atvaļinājuma. Jau plānošanas procesā ir svarīgi pārliecināties, ka, piemēram, izvēlētais auto nomas uzņēmums vai ceļojumu aģentūra ir uzticama un īsta. Ja izvēlētais uzņēmums jums nav zināms, bankas eksperte iesaka pārbaudīt tā priekšvēsturi – viens no vienkāršākajiem veidiem, kā to izdarīt, ir izmantot Google un meklēt pieejamās atsauksmes no iepriekšējiem uzņēmuma klientiem, kā arī kārtīgi izpētīt mājaslapu vai saistītās lapas.

Naktsmītņu rezervāciju un aviobiļešu iegādi ieteicams veikt mājaslapās, par kuru drošību jūs esat pārliecināti, jo tādējādi iespējams izvairīties no krāpniekiem un nodrošināt, ka pakalpojums tiks saņemts. Veicot maksājumus vai rezervācijas, ir nepieciešams ievadīt maksājumu kartes datus, tāpēc svarīgi izmantot drošas vietnes. 

Saglabā piesardzību, izmantojot maksājumu karti

Ar finanšu krāpniecības riskiem iespējams saskarties arī ceļojuma laikā. Bankas eksperte vērš uzmanību, ka viens no biežāk sastopamajiem krāpniecības riskiem, dodoties ceļojumā, ir saistīts ar maksājumu kartes izmantošanu. Nereti krāpnieki tieši tūristus uzskata par vieglu mērķi, ņemot vērā, piemēram, pastāvošās valodas barjeras un atpūtnieku neuzmanību. Tāpēc, ceļojot uz ārzemēm un norēķiniem izmantojot maksājumu kartes, svarīgi saglabāt piesardzību – neizlaist norēķinu karti no sava redzesloka, piemēram, neatstāt publiskās vietās vai viesnīcas numuriņā, sargāt kartes CVC/CVV kodu (īpašais drošības kods kartes aizmugurē), kontrolēt summas, kas tiek ievadītas norēķinu terminālī. Tāpat neatslēdziet paziņojumus telefonā, kas jums nāk par darījumiem ar karti, lai sekotu līdzi savām darbībām un laikus konstatētu iespējamu krāpniecisku darījumu.

Tāpat krāpšanas novēršanas eksperte vērš uzmanību, ka, atgriežoties mājās no ceļojuma, ir svarīgi ne tikai saglabāt pirkumu čekus, bet arī pārskatīt bankas konta izrakstus, lai pārliecinātos, ka nav pievienoti neparedzēti un nesaskaņoti izdevumi. Ja šādi izdevumi tiek fiksēti, ir vērts sazināties ar banku un noskaidrot, kādi ir pieejamie risinājumi.

Pievērs uzmanību maksājuma platformām 

Būtiski pievērst uzmanību arī dažādu pakalpojumu sniedzēju norādītajām cenām. Nereti krāpnieki savās lamatās cenšas ievilināt, piedāvājot šķietami izdevīgāko cenu salīdzinājumā ar citiem pakalpojumu sniedzējiem. Arī to veidotās reklāmas var šķist īstas un radīt pircējā sajūtu, ka šāds uzņēmums patiesi pastāv. Kā norāda M. Celma, ja tomēr esat izvēlējies mazāk zināmu pakalpojumu sniedzēju, pievērsiet uzmanību maksājuma platformai un tās autentiskumam. Dažādi krāpšanas mēģinājumi novērojami arī sociālo tīklu platformās, kur krāpnieki savus upurus piesaista ar reklāmas ierakstiem. Noklikšķinot uz viltus reklāmas, e-pastā tiek saņemts piedāvājums, veikts maksājums, taču beigās izrādās, ka attiecīgais pakalpojumu sniedzējs patiesībā nemaz neeksistē. 

Foto: canva.com

TOP Komentāri

avatar