Iereibis šoferis apdraud ne tikai sevi, bet arī līdzcilvēkus

Lai gan Līgo svētki šogad nozīmē tikai vienu papildus brīvdienu, laikapstākļi mūs lutina un visticamāk daudzi svinēs šos svētkus, izbraucot ārpus pilsētas. Lai svētkus neaizēnotu auto negadījumi un skarba statistika, svētku norise jāplāno tā, lai izvairītos no nepieciešamības sēsties pie stūres. Tāpat jāatceras, ka papildus riskus var radīt nogurums, negulēta nakts vai karstums, turklāt, atbildīga braukšana neattiecas tikai uz autovadītājiem, bet arī uz motociklu, motorolleru, velosipēdu u.c. transporta līdzekļu vadītājiem. 

Jūnijā – visvairāk negadījumu reibumā 

Ceļu satiksmes drošības direkcijas dati par ceļu satiksmes negadījumiem apliecina, ka alkohola lietošana nav savienojama ar braukšanu pie stūres – pērn negadījumos uz Latvijas ceļiem, kuros vismaz viens iesaistītais vadītājs bijis alkohola reibumā, ievainoti 306 cilvēki, no tiem 51 cilvēks – smagi ievainots. 9 cilvēki gājuši bojā. Zīmīgi, ka 2022. gadā tieši jūnijs bijis mēnesis, kad fiksēti visvairāk ceļu satiksmes negadījumi, kuros vismaz vienam vadītājam konstatēts reibums – 98 negadījumi.

30% aptaujāto autovadītāju atzīst, ka ir braukuši reibumā

Tuvojoties Līgo svētkiem, gadu no gada tiek atgādināts par atbildīgu alkohola lietošanu un tā nesavienojamību ar braukšanu pie stūres, vienlaikus “Carlsberg 0.0 atbildīgas braukšanas indeksa” dati liecina, ka daļa autovadītāju aizvien mēdz braukt reibumā. 30% aptaujāto autovadītāju atzīst, ka ir braukuši reibumā – 24% no tiem norāda, ka  ievērojuši pieļaujamo 0,5 promiļu robežu, 5% atzina, ka vienu vai dažas reizes ir braukuši, pārsniedzot 0,5 promiļu robežu, bet 1% vairākas reizes gadā brauc pie stūres, pārsniedzot pieļaujamo promiļu robežu. 

Situācija nedaudz uzlabojas 

Salīdzinot ar aizvadīto gadu, nedaudz, bet samazinājies to autovadītāju kopējais skaits, kuri atzīst, ka ir braukuši reibumā – 2022. gada vasarā šādu atbildi sniedza 32% aptaujāto autovadītāju. Par 1% pieaudzis to šoferu skaits, kuri ir braukuši pie stūres, vienlaikus būdami reibumā līdz 0,5 promiļu robežai, savukārt, par 1% samazinājies autovadītāju skaits, kuri vienu vai dažas reizes gadā mēdz braukt arī pārsniedzot 0,5 promiļu robežu.

Atbildīga braukšana attiecas arī uz motociklu, motorolleru, velosipēdu vadītājiem 

Neraugoties uz to, ka šobrīd likums pieļauj nelielu alkohola daudzumu asinīs, es aicinātu autovadītājus atturēties no alkohola lietošanas, ja jāsēžas pie stūres. Plānosim svētkus tā, lai nebūtu vajadzības kaut kur braukt, neraugoties uz to, kāds alkohola daudzums lietots. Gadījumos, kad jāsēžas pie stūres, labāk izvēlēties bezalkoholiskos dzērienus. Tāpat jāatceras, ka tā nav tikai katra autovadītāja darīšana – iereibis šoferis apdraud ne tikai sevi, bet arī līdzcilvēkus. Atbildīga braukšana neattiecas tikai uz autovadītājiem, bet arī uz motociklu, motorolleru, velosipēdu u.c. transporta līdzekļu vadītājiem.

Ne tikai aizrādīt un atrunāt 

Redzot, ka kāds reibumā plāno sēsties pie stūres, svarīgi ne tikai aizrādīt un atrunāt pārgalvīgo braucēju, bet arī informēt atbildīgās iestādes, ja tomēr neizdodas atturēt. Neraugoties uz to, ka šobrīd likums pieļauj nelielu alkohola daudzumu asinīs, aicinu autovadītājus pilnībā atturēties no alkohola lietošanas, kad jāsēžas pie stūres. Plānosim svētkus tā, lai nebūtu vajadzības kaut kur braukt, neraugoties uz to, kāds alkohola daudzums lietots. Arī līdzcilvēkiem svarīgi nepalikt vienaldzīgiem un apzināties, ka negatīvā statistika un negadījumi uz ceļiem ir mūsu visu atbildība. 

0,5 vai 0,2 promiļu robeža – neveiksmīgs risinājums

Šobrīd Latvijā valda liela iecietība pret autovadītājiem, kuri sēžas pie stūres reibumā, tomēr norobežošanās no šī jautājuma situāciju neuzlabos. Noteiktā 0,5 vai 0,2 promiļu robeža, atkarībā no braukšanas pieredzes, patiesībā nav veiksmīgs risinājums, jo cilvēki ne vienmēr spēj objektīvi izvērtēt, kāds alkohola daudzums un stiprums atbilst šai robežai. Turklāt vienāds alkohola daudzums var ļoti dažādi ietekmēt katru cilvēki – tas atkarīgs no virknes citu faktoru. Lai uzlabotu situāciju uz ceļiem, Latvijai būtu jāseko Igaunijas piemēram, nosakot 0 promiļu slieksni. 

Plānot svētkus bez braukšanas pie stūres 

Aicinu ikvienu būt atbildīgam – plānot svētkus bez sēšanās pie stūres un būt piesardzīgiem arī ar nogurumu, uzturēšanos saulē, medikamentu lietošanu, kas arī var samazināt mūsu koncentrēšanās un reaģēšanas spējas. Ja plānots svinēt kompānijā un noteikti būs jāmēro lielāks vai mazāks attālums ar auto, ieteicams jau iepriekš vienoties, kurš no kompānijas šos svētkus aizvadīs ar bezalkoholiskajiem dzērieniem un būs šoferītis.  

Jānis Vanks, Drošas Braukšanas Skolas direktors

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar