Edvards Smiltēns: barikādes – vienots, nesalaužams drosmes un apņēmības mūris

“Toreiz likās, ka visa Latvija ir barikādēs. Fiziski, šeit Rīgā, citviet Latvijā, garīgi, cilvēku sirdīs. Vienots, nesalaužams drosmes un apņēmības mūris. Ne varas iestāžu oficiāli organizēti, bet Tautas frontes aicināti, ļaudis no visiem novadiem un pilsētām nāca aizstāvēt savu brīvību. Bez svārstīšanās un šaubām,” sacīja Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns, piektdien, 20.janvārī, 1991.gada barikāžu aizstāvju atceres dienā Doma laukumā iededzot piemiņas ugunskuru.

“Janvāris, barikādes un ugunskuru dūmi, drosme, saliedētība un pašcieņa. Tās ir lietas un sajūtas, kas šo 32 gadu laikā kļuvušas par daudzu Latvijas ģimeņu kopīgiem atmiņu un lepnuma stāstiem. Jo tik daudzi, atceroties1991.gada janvāri, var teikt, jā, es tur biju!” uzrunājot klātesošos, teica Saeimas priekšsēdētājs.

Toreiz, kad neapbruņoti cilvēki bija gatavi stāties pretī impērijai, savas tautas pieredzē zinot tās nežēlības un varmācības jaudu, likās, ka impērija sabruks. Taču izrādījās, ka vardarbības un apspiešanas kāre austrumos nav zudusi. Ļaunuma impērija ir atgriezusies ar jaunu jaudu, tikai atšķirībā no tiem laikiem tā vairs nepiesedzas ar demokratizācijas, pārbūves un atklātuma lozungiem, sacīja E.Smiltēns.

“Vēlme apspiest un uzkundzēties citiem redzama šausminošos apmēros. Impērijas cietsirdīgā seja ir redzama skaidri, nogalinot, izvarojot un postot Bučā, Irpiņā, Mariupolē un Dņipro. Ir skaidrs, ka Padomju Savienība brūk tikai tagad – Ukrainas kauju laukos, cilvēku sirdīs un prātos,” teica Saeimas priekšsēdētājs, apliecinot, ka arī mēs savā zemē beidzot atbrīvojamies no pagātnes, lai skatītos nākotnē, ko cēlāmies aizstāvēt 1991.gada janvārī. 

“Vai mūsu valsts ir tāda, kādu sapņojām redzēt tajās dienās un naktīs? Mēs joprojām ceļam savu valsti. Brīvu, neatkarīgu, demokrātisku. Valsti, kur runājam savā valodā, kur paši pieņemam lēmumus, paši veicam izvēles. Jā, arī kļūdāmies, bet paši varam kļūdas labot,” sacīja Saeimas priekšsēdētājs, vēlot, lai šo ugunskuru dūmu smarža atgādina par ideāliem un sapņiem. Par to, no kurienes nāk mūsu spēks un drosme. Par cilvēkiem un Latviju – vienmēr brīvu un katra upura vērtu. 

Saeimas Preses dienests

TOP Komentāri

avatar