Dizaina filmu festivālā analogo mediju atdzimšana un futūrisms

Dizaina filmu festivāls astoto gadu norisināsies no 31. jūlija līdz 15. augustam Kuldīgā. Programmā iekļautas sešas pilnmetrāžas filmas, no kurām visas tiks pirmo reizi izrādītas Latvijā, un piedāvās redzēt labāko jauno kino, kas veltīts dizaina un mākslas tēmām. Apskatīto tēmu lokā būs tādi analogie mediji kā polaroīda fotoaparāts un audiokasetes, futūrisma eksperimenti, provokatīvi, revolucionāri performanču un modes mākslinieki, kā arī cilvēcisks ieskats jaunas meitenes centienos kļūt par supermodeli. Filmas ir subtitrētas latviešu valodā. Šī gada Dizaina filmu festivāla vizuālo identitāti izstrādājusi kino kritiķe un dizainere Agnese Lipska.

Šogad Dizaina filmu festivāls norisināsies trīs nogales, kinoseansus demonstrējot Kuldīgas pilsētas dārza brīvdabas āra kinoteātrī “Goldingen Knight Cinema”.  Festivāls tiks atklāts piektdien, 31. jūlijā pl. 21:30 ar Berlīnes mākslinieka un fotogrāfa Patrika Baunova (Patrice Baunov) ievadlekciju par analogo fotogrāfiju un polaroīda formātu, tā nozīmi, lomu modernajā dizainā, mākslā un dzīvesveidā. Pēc tā sekos atklāšanas seanss iedvesmojošai filmai “Neiespējamais projekts” “Neiespējamais projekts” par analogo iekārtu atgriešanās uzvaras gājienu. Par ekscentrisko, jukušo austriešu zinātnieku, kurš izglāba pasaules pēdējo Polaroid rūpnīcu, kad Stīvs Džobs tirgū palaida pirmo iPhone.

Ieskats filmā “Neiespējamais projekts”: https://youtu.be/PmlMlTHtZu4

Sestdien, 1. augustā pl. 14:00 Patriks Baunovs vadīs “Polaroīda fotogrāfiju emulsijas apstrādes darbnīcu”, kurā varēs apgūt, kā uzņemt attēlus ar Polaroid 600 fotokameru, apgūt eksperimentālās fotogrāfijas tehnikas ar emulsijas pacelšanu uz akvareļa papīra, kas pielāgojamas polaroīda medijam un sniedz gandrīz tūlītējus rezultātus. Patriks Baunovs ir mākslinieks no Berlīnes, kas studējis antropoloģiju, aizrāvies ar analogo fotogrāfiju, pievienojoties fotogrāfu kolektīvam Lomography Deutchland. Savā praksē daudz strādā ar notecējuša termiņa krāsu filmām no Vācijas Demokrātiskās Republikas laika, kā arī dažādiem eksperimentiem laboratorijā ar krāsu emulsijas manipulācijām. Lai pieteiktos, aizpildiet anketu: https://forms.gle/nCXeiY4VtFNGEyLh7

Vakara filma “Kosmosa kuģis “Zeme”” pasaules pirmizrādi piedzīvoja tradīcijām bagātajā Sandensas kinofestivālā un stāsta par nelielu radošu grupu, kas 1991. gadā tika izolēti Biosfērā 2 – hermētiski izolētā terārijā Arizonas tuksnesī, kurā izveidota Zemes miniatūrā kopija. Biosfēras 2 misija, ko finansēja Teksasas naftas magnāti, cerot iegūt pārbaudītas tehnoloģijas kosmosa kolonizēšanai, bija uzturēt izolētu, ilgtspējīgu vidi divus gadus. Tā bija misija, kas kļuva var distopisku simulāciju ekoloģiskajai krīzei, pēc kuras korporatīvie konsultanti pārņēma riskantā eksperimenta vadību un noslēpa visus iegūtos datus.

Pirms filmas ievadlekciju teiks dizainere, publiciste Jeļena Solovjova, kura vairāk pastāstīs par eksperimentālo projektu “Kosmosa kuģis “Zeme””: “Radikālas pārdomas par nākotni ir vienmēr bijušas neatņemama dizaina sastāvdaļa. Daudzas savulaik pārdrošas idejas šodien ir sekmīgi pārvērtušās realitātē, citas — noput retro futūristu arhīvos un mūsdienu vērotājam var šķist gaužām neparastas vai komiskas. Iepazīsimies ar dažāda mēroga un atšķirīgu dizaineru paaudžu veidotus nākotnes scenārijiem, utopijām un distopijām.”

Ieskats filmā “Kosmosa kuģis “Zeme””: https://youtu.be/I4FZYxBnbUU

Pēc nedēļas Dizaina filmu festivāls turpināsies piektdien, 7. augustā pl. 22:30 ar filmu “Kasete – dokumentālais miksteips”, kas atgādinās par maģisko brīdi, kad nospiedām divas pogas – ieraksta un atskaņošanas, kas ļāva ierakstīt jebko: top 40 dziesmas savai draudzenei, potenciālos hitus jūsu nākotnes ieraksta līgumam un ziņas ģimenei otrpus okeānam. Kompaktā audiokasete palīdzēja demokratizēt mūzikas pasauli 1970. gados un pašlaik piedzīvo negaidītu atdzimšanu. Sestdien demonstrētā filma “Kriss Bērdens – mākslinieka portrets” ielūkosies vienmēr provokatīvā mākslinieka dzīvē, kurš pieteica sevi mākslas pasaulē ar vairākām kontroversālām un bieži ļoti bīstamām performancēm 1970. gadu sākumā, iešaujot sev rokā vai ieslēdzot sevi skapī vairākas dienas, ietekmēja tādus māksliniekus kā Loriju Andersoni, Deividu Boviju, Marinu Abramoviču, kā arī atklās Losandželosas mākslas scēnas aizkulises.

Noslēdzošajā festivāla nogalē – piektdien un sestdien pl. 22:30 – būs skatāms aizkustinošs stāsts “Modele Medija” par austrāliešu modeli Mediju Stjuarti, kas piedalījusies Ņujorkas modes nedēļas skatē, nokļuvusi uz starptautisku modes žurnālu vākiem, ir vairāk nekā 700 000 sekotāju sociālajos medijos. Taču dzīve ir pilna ar ikdienas pārbaudījumiem, ko Medija sparīgi cenšas pārvarēt. Viņa ir pirmā profesionālā supermodele ar Dauna sindromu, uzdodot jautājumus, vai viņas karjera paredz lielāku dažādību un iekļaušanu nozarē? Vai viņa ir kļuvusi par jaunāko pagaidu tendenci modes pasaulē?

Dizaina filmu festivāla noslēguma seansā 15. augustā pl. 22:30 demonstrēs filmu “Martēns Maržela – viņa paša vārdiem”.  Kad Maržela 1990. gados sevi pieteica modes scēnā, viņš bija tik ļoti visiem citiem priekšā, ka pārējā pasaule vēl joprojām cenšas viņu panākt. Noslēpumains modes dizaineris ar mākslinieka iztēli, kurš ar vienkāršiem un izciliem paņēmieniem varēja visu apgriezt otrādi un kurš pašos aizsākumos nolēma palikt anonīms. Šajā filmā pats Martēns Maržela ar aizkadra balsi ielūdz skatītāju savā personīgajā studijā. Filma ikvienam, kas ir ieinteresēts radikāli radošā domāšanā un tradīcijas neredzamo robežu pārkāpšanā..

Dizaina filmu festivāla 2020 tīzeris: https://youtu.be/9izkvLnc3lI

Dodoties uz Kuldīgu šajā laika posmā, Mākslas namā, Mākslinieku rezidencē un pilsētvidē iespējams apmeklēt izstādi “Tēlniecība. Objekts”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju. Izstādē iekļauti gandrīz 40 autoru darbi, kas tapuši no pagājušā gadsimta septiņdesmitajiem gadiem līdz pavisam jauniem – Kuldīgā pirmizrādītiem – objektiem. Tāpat norisināsies Latvijas Laikmetīgā mākslas centra vasaras skola ar programmu “Sarunas par dzimti Baltijā un Austrumeiropā”, kurā pievērsīsies gan mākslas vēsturē marginalizētajiem stāstījumiem, gan ikdienas solidaritātes un emancipācijas jautājumiem mūsdienās. Lekciju un diskusiju uzmanības centrā būs feminisma un dzimtes studiju jautājumi vēsturiskā atskatā un šodien Baltijā un Austrumeiropā.

DIZAINA FILMU FESTIVĀLA PROGRAMMA

PK, 31.07.

21:30 – Ievadlekcija. Patriks Baunovs (GKC)
22:30 – Neiespējamais projekts (An Impossible Project, 2020) (GKC)

SE, 01.08.

14:00 – Polaroīda fotogrāfiju emulsijas apstrādes darbnīca. Patriks Baunovs (KJM)
21:30 – Ievadlekcija. Jeļena Solovjova (GKC)
22:30 – Kosmosa kuģis “Zeme” (Spaceship Earth, 2020) (GKC)

PK, 07.08.

22:30 – Kasete – dokumentālais miksteips (Cassette: A Documentary Mixtape, 2016) (GKC)

SE, 08.08.

22:30 – Kriss Bērdens – mākslinieka portrets (Burden, 2016) (GKC)

PK, 14.08.

22:30 – Modele Medija (Maddy the Model, 2020) (GKC)

SE, 15.08.

22:30 – Martēns Maržela – viņa paša vārdiem (Martin Margiela: In His Own Words, 2019) (GKC)

Dizaina filmu festivālu rīko “Kino Bize” sadarbībā ar Kuldīgas Mākslinieku rezidenci, norisi atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Kuldīgas novada dome. Kinoseansi tiks bez maksas demonstrēti pilsētas dārza brīvdabas kinoteātrī Goldingen Knight Cinema (GKC). Filmas izrādīs oriģinālvalodā ar subtitriem latviešu valodā. Patrika Baunova Polaroīda fotogrāfiju apstrādes darbnīca norisināsies Kuldīgas Jauniešu mājā (Jelgavas iela 26), un bezmaksas dalībai var pieteikties, aizpildot anketu: https://forms.gle/nCXeiY4VtFNGEyLh7

Brīvdabas kinoteātris “Goldingen Knight Cinema” ir sagatavojies ieteikumus, lai ievērotu pašreiz noteiktos veselības ierobežojumus, un aicina ņemt līdzi savu krēslu, pledu, segu vai citu sēžamo, jo kino soli pagaidām nav pieejami. Lūgums ievērot 2 m distanci, mazgājiet un dezinficējiet rokas. Klepojiet vai šķaudiet saliektā elkonī vai vienreizlietojamā salvetē. Ja 14 dienu laikā esat bijuši ārvalstīs (izņemot atļautās valstis), ievērojiet pašizolāciju un palieciet mājās. Ja esat apslimuši, temperatūra ir virs 37,3oC vai ir noteikts ievērot pašizolāciju, palieciet mājās. Būsim sociāli atbildīgi un tiekamies Kuldīgā!

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar