Top Baltijas reģionā modernākais vēža diagnostikas centrs

Šis būs Baltijas reģionā modernākais šāda veida centrs, tajā tiks izmantotas pasaulē progresīvās nukleārās medicīnas tehnoloģijas. Centra izveides mērķis ir nodrošināt vēža un sirds slimību diagnostiku Latvijā tādā pašā kvalitātē kā attīstītajās Eiropas valstīs, kā arī veikt diagnostikai nepeiciešamo materiālu ražošanu un eksportu uz citu valstu medicīnas centriem.

 

Starp AS Norvik Banka, Medicīnas centru NMC un Rīgas Stradiņa universitāti ir panākta vienošanās par finansējuma piešķiršanu projektam. Centra izveidē kopumā tiks ieguldīti teju 10 miljoni eiro  –  līdz 4 miljoniem eiro būs pieejams finansējums no bankas, savukārt 5,7 miljoni eiro ir ERAF ieguldījums.

 

Precīza un savlaicīga vēža diagnostika ir aktuāla problēma visās Baltijas valstīs un arī Baltkrievijā (kopumā tie ir ap 16 miljoniem iedzīvotāju). Saskaņā ar Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) Slimību profilakses un kontroles centra datiem, Latvijā mirstība no onkoloģiskās saslimšanas lēnām, bet konsekventi, pieaug no 18,4 % (2006.g.) līdz 20,9% (2011.g.) no mirušo kopskaita. Mirstība no asinsrites sistēmas slimībām svārstās 53,2 %–54,9 % robežās no mirušo kopskaita.

 

Vēža diagnostikai ir risks būt novēlotai vai neprecīzai, jo Latvijā pašlaik netiek izmantota jaunākā diagnostikas pieeja – nukleārā medicīna. Šī metode paredz diagnostikā izmantot īsu brīdi (15–110 minūtes) dzīvojošus radionuklīdus. Pacients tiek izmeklēts jauna veida tomogrāfā (pozitronu emisijas tomogrāfs jeb PET) apvienojumā ar datortomogrāfu. Rezultāts – daudz precīzāki izmeklējumu rezultāti, slimību iespējams identificēt jau tās agrīnajā stadijā, tajā skaitā, skanējot visu pacienta ķermeni, nevis kādu atsevišķu daļu.

 

Medicīnas centrs NMC būs orientēts gan uz Latvijas, gan ārvalstu pacientiem, kā arī sintezēs un zinātnisko projektu ietvaros eksportēs jaunu zāļu pētīšanai nepieciešamos radionuklīdus (radio-izotopus) uz Viļņu, Kauņu, Vitebsku, Minsku, Tallinu un Tartu. Šajās pilsētās ir iespējams veikt PET diagnostiku, bet tur neražo izotopus (pašlaik importē no Vācijas un Somijas). Kopumā paredzēts saražot 5 000 dozu gadā. Centrs attīstīs arī medicīnas tūrismu – izmeklējumus varēs veikt pacienti no kaimiņvalstīm, Latvijā būs par 30 %–40 % zemāka cena, nekā līdzīgā centrā Somijā. Centrs gada laikā spēs veikt ap 3 000 izmeklējumu.

 

Medicīnas centrs NMC atradīsies Rīgā, Mārupes ielā 19a. Pašlaik ir jau sākts būvdarbu pirmais posms. Centru iecerēts nodot ekspluatācijā 2015.gada vasarā, bet pirmos klīniskos pētījumus un pacientu izmeklēšanu plānots sākt 2016.gada janvārī. Pēc tam tiks veikta medicīnas tūrisma virziena attīstība.

Foto: publicitātes

Lasi vēl

TOP Komentāri

Komentē anonīmi vai Ienāc profilā, lai komentētu
avatar

Populāri

Runā

Jaunākais

Interesanti

Nejauši