Ukraiņu folkroka grupa ar jaudīgu priekšnesumu sajūsmina festivāla apmeklētājus

Valmiermuižas etnomūzikas festivālā publikas lielāko sajūsmu un ovācijas izpelnījās folkroka grupa Joryj Kloc no Ukrainas ar savu enerģisko priekšnesumu, kas Latvijā viesojās pirmo reizi. Tāpat elpu aizraujoši bija vērot līdz šim festivāla vēsturē grandiozākās uguns skulptūras iedegšanu, ko paspilgtināja muzikāla cirka performance.  

Joryj Kloc ir ukraiņu folkroka grupa no Ļvivas. Grupa izveidojās 2008. gadā un tai ir raksturīgs unikāls instrumentu sastāvs – bungas, ratu lira, elektriskā ģitāra un viola. Kaut Klocieši sevi sauc par roka grupu, Polijas radio grupas stilu nodefinēja par turbo-folku, un tūres laikā Donetskā un Donbasā vietējie apskatnieki viņus nosauca par „kazaku break-beat”! Joryj Kloc ir spēlējuši lielos pasākumos Ukrainā un ārpus tās, ir regulāri devušies tūrēs pa Ukrainu, Poliju, Lietuvu, Vāciju, Kanādu, Ķīnu, Slovākiju, Čehiju, Baltkrieviju un tagad pabijuši arī Latvijā.

Festivāla centrālo elementu uguns skulptūru Valmiermuižā jau sesto reizi veidoja spāņu mākslinieks Jordi NN. Šogad piecus metru augstās un vairāk nekā astoņus metrus platās uguns skulptūras iededzināšanu papildināja cirka mākslinieku Alekseja Smolova no Latvijas un Lizetes Volkas (Lizeth Wolk) no Igaunijas performance, bet muzikālo noformējumu veidoja kontrabasists Staņislavs Judins. Grandiozās skulptūras uzbūve aizņēma četras nedēļas, bet projektēšana vairākus mēnešus. Cirka mākslinieki savu uzvedumu veidoja uz un ap skulptūru ciešā sadarbībā ar tās autoru.

Kā ierasts, gada vērienīgākais mūsdienu etnomūzikas festivāls pulcēja mūzikas mīļotājus, kas meklē unikālas un autentiskas pieredzes, ko piedāvā pasākuma daudzveidīgā programma, ko šogad veidoja izcilākā tarantellas grupa no Itālijas Canzoniere Grecanico Salentino, folkroka grupa Joryj Kloc no Ukrainas, Torgeir Vassvik Band ar saknēm seno sāmu tautu mūzikā, pašmāju Jauno Jāņu Orķestris, Jacob Noiman Festival Band, Rāva, Kārlis Rudra Jirgens, etnodisko duets – Dīvs Reiznieks un Kaspars Zaviļeiskis. Festivālā bija iespēja piedzīvot arī mākslu, teātri, jaunāko latviešu kino, somu un latviešu dzeju, ilgtspējīgas un tradicionālas meistarnīcas, baudīt izcilu alu, garšīgus dažādu tautu ēdienus un vasarīgu atmosfēru.

Valmiermuižas etnomūzikas festivālu rīko Valmiermuižas kultūras biedrība un Kultūras menedžmenta centrs “Lauska”. Atbalsta: Valsts kultūrkapitāla fonds, Valmieras novada pašvaldība, Valmiermuižas alus darītava, Vidzemes plānošanas reģions, Gardu muti zelteri, LKA Nacionālā Filmu skola, ZAAO, Ramirent un citi.

Foto: Elīna Joniņa

TOP Komentāri

avatar