Pilnveidotas prasības tetovēšanas un pīrsingu pakalpojumu kvalitātes uzlabošanai

Lai samazinātu saslimšanas riskus ar infekcijas slimībām, īpaši vīrushepatītu B un C, kas saistīti ar invazīvās skaistumkopšanas pakalpojumiem, Veselības ministrija plāno ieviest prasības, kas veicinātu drošākus tetovēšanas un pīrsinga pakalpojumus. Šodien, 7. janvārī, plānotās prasības* apstiprinātas Ministru kabinetā.

Veselības ministrijas mērķis ir rast vienotu pieeju higiēnas prasībām augsta riska pakalpojumu sniegšanai. Tie ir, piemēram, pīrsinga, tetovēšanas, kā arī mikropigmentācijas, permanentā grima un skarifikācijas pakalpojumi, jo to laikā tiek caurdurta vai traumēta āda. Lietojot nepietiekami vai nepareizi apstrādātus instrumentus, pastāv iespēja inficēties ar vīrushepatītiem. Lai tas nenotiktu, liela nozīme ir profilakses pasākumiem, it īpaši pievēršot uzmanību darba piederumu apstrādei pirms pakalpojuma sniegšanas.

Ir secināts, ka 2018. gadā pat 38% no kontrolētajiem tetovēšanas pakalpojumu sniedzējiem neievēro noteiktās higiēnas normas. Līdz ar to Veselības ministrija ir noteikusi detalizētākas prasības daudzreiz lietojamo instrumentu apstrādei pirms pakalpojuma sniegšanas, kā arī precizējusi prasības darba piederumu tīrīšanas, dezinfekcijas un sterilizācijas plāna izstrādei. Tāpat instrumentu sterilizācijai būs aizliegts izmantot ultravioleto starojumu emitējošas iekārtas un ultraskaņas iekārtas, kas nav pietiekami efektīvas. 

Veselības ministrija noteikusi prasības arī higiēnas kursa apmācītāju kvalifikācijai – mācību programmu varēs pasniegt tikai sertificēta ārstniecības persona. 

Lai pakalpojumu sniedzēji un apmācītāji sagatavotos, atsevišķu prasību ieviešanai MK noteikumi paredz termiņu līdz 2020. gada 1. aprīlim. 

Vienlaikus, lai veicinātu pakalpojumu sniegšanas drošību un izglītotu sabiedrību izvēlēties drošus un legālus tetovēšanas un skaistumkopšanas pakalpojumus, Slimību profilakses un kontroles centrs kopā ar Veselības ministriju un Veselības inspekciju 2019. gadā uzsāka kampaņu sabiedrības un pakalpojumu sniedzēju izglītošanai par drošiem un legāliem skaistumkopšanas pakalpojumiem. 

Ar papildu informācija par kampaņu “Uzticies pārbaudot!” ir iespējams iepazīties saitē: https://spkc.gov.lv/lv/tavai-veselibai/kampanas/uzticies-parbaudot/

* Grozījumi Ministru kabineta 2015. gada 14. aprīļa noteikumos Nr. 182 “Noteikumi par higiēnas prasībām tetovēšanas un pīrsinga pakalpojumu sniegšanai un speciālajām prasībām tetovēšanas līdzekļiem”

Informāciju sagatavoja: Anna Strapcāne VM Preses sekretāre 

Foto: http://ejuz.lv/6aey

TOP Komentāri

avatar