Nojauks divus padomju armiju slavinošus objektus Ķīšezera krasta

Trešdien, 20. jūlijā, Rīgas domes sēdē pieņemts lēmums nojaukt divus padomju armiju slavinošos objektus Ķīšezera krastā – obelisku Mežaparkā un piemiņas zīmi Jaunciema gatvē.

Līdz 15. novembrim tiks nojaukts obelisks Sarkanās armijas 374.strēlnieku divīzijai, kā arī demontēta piemiņas zīme Sarkanās armijas uzbrukuma vietā. Abi objekti ir Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas pieminekļu aģentūra” valdījumā, kam uzdots nodrošināt obeliska un piemiņas zīmes demontāžu.

Obelisks Sarkanās armijas 374. strēlnieku divīzijai Mežaparkā, Ķīšezera krastā tika uzstādīts 1950. gadā. Tas ir 4 metru augsts četrskaldņa formas granīta obelisks, tipveida piemineklis padomju armijas karavīriem. Otrs objekts atrodas Jaunciema gatvē pie 7. šķērslīnijas. Tā ir granīta laukakmenī iemontēta plāksne ar vēstījumu tekstu latviešu un krievu valodā.

Pēc Otrā pasaules kara Padomju Savienības okupētajās valstīs, tajā skaitā Latvijā, tika uzstādīti pieminekļi Padomju armijas karavīriem kā atbrīvotājiem no vācu fašisma. Tika glorificēta Padomju Savienības un tās militāro spēku izšķirošā loma karā, tāpat tika vēstīts par komunistiskās ideoloģijas pozīciju nostiprināšanos okupētajās valstīs. Arī Rīgā uzstādīja pieminekļus, lai iezīmētu vietas, no kurām Sarkanās armijas karavīri veica Rīgas centra ieņemšanu, pasludinot šo datumu par pilsētas “atbrīvošanas” dienu. Latvijai un latviešu tautai šī “atbrīvošana” izvērtās gadu desmitiem ilgā okupācijā un represijās. Šādi pieminekļi nav tikai bezpersoniskas un neitrālas vēstures liecības, to uzturēšana pauž vēstījumu, ka notikumi un personas, kas tajos iemūžināti, ir pelnījuši sabiedrības uzmanību un atzinību.

Foto: ilustratīva nozīme

TOP Komentāri

avatar