Jauna atbalsta grāmata šizofrēnijas pacientu piederīgajiem “Atklāti par šizofrēniju ģimenē”

Piektdien, 24. maijā atzīmē Pasaules šizofrēnijas dienu. Šizofrēnija ir sarežģīts un bieži vien pārprasts psihiskās veselības stāvoklis. Pasaules Šizofrēnijas diena palīdz palielināt izpratni par dzīves realitāti ar šizofrēniju, tostarp tās simptomiem, izaicinājumiem un tās ietekmi uz indivīdiem un viņu ģimenēm. Savukārt lielāka sapratne kliedē mītus un maldus, palīdzot mazināt ar traucējumiem saistīto stigmu. Veidojot pieņemošāku un informētāku sabiedrību, ne tikai cilvēki ar šizofrēniju, bet arī viņu tuvinieki var justies vairāk atbalstīti un mazāk izolēti.

Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs šodien uz atbalsta pasākumiem aicināja šizofrēnijas pacientu piederīgos un cilvēkus, kas ikdienā saskaras ar pacientiem darbā un privātajā dzīvē. Viņiem bija iespēja gan uzzināt, gan jautāt. 

Bet visiem šizofrēnijas pacientu tuviniekiem, gan tiem, kas tika, gan tiem, kas netika uz pasākumu, ļoti noderīga būs jaunā grāmata aprūpētājiem un tuviniekiem “Atklāti par šizofrēniju ģimenē”. Patiecoties uzņēmuma “Gedeon Richter” pārstāvniecībai Latvijā, grāmata ir iztulkota latviešu valodā un bez maksas pieejama ikvienam interesentam mājas lapā www.sizofrenija.lv/sabiedribai/, vai www.rpnc.lv sadaļā “Pacientiem un tuviniekiem”,  kur to iespējams arī lejuplādēt gan visu kopā, gan atsevišķas nodaļas.  

Grāmata palīdzēs veidot un nostiprināt aprūpētāja lomu, atrisināt dilemmas un atbildēt uz jautājumiem, balstoties uz medicīniskām zināšanām un praktiskām atziņām, bet pats galvenais – kā ar šizofrēniju slima cilvēka aprūpētājam parūpēties par sevi šajā izaicinošajā  ceļojumā.

Šīs grāmatas autori ir Pīters Falkajs (Peter Falkai), Jānošs Kālmāns (János Kálmán), Fidesa Sofija Heimkesa (Fides Sophia Heimkes), Zoltāns Šārkāņs (Zoltán Sárkány).  Viņi visi ir medicīnas eksperti savā jomā, bet viņu paustais ir noderīgs visiem ar šizofrēniju saistītajiem, neatkarīgi no katra konkrētā cilvēka lomas. Autori vēlējās palīdzēt aprūpētājiem un veltīja veselu grāmatu ģimenēm, lai tās varētu labāk palīdzēt savam tuviniekam tikt galā ar ietekmi, kādu slimība varētu atstāt uz viņa dzīvi, un arī atgādināt, cik svarīgs šajā ceļā ikviens no ģimenes un draugu loka.

Ar šizofrēniju slims cilvēks var justies nepilnīgs, negatīvā nozīmē atšķirīgs vai tā, it kā pati dzīve būtu viņu pievīlusi. Šajā situācijā ģimene kļūst neaizvietojama. Nav iespējams pārvērtēt, cik vitāli svarīga cilvēkam šādā stāvoklī ir ģimene, cik lielu stabilitāti un drošību tā sniedz, cik pozitīvi ģimenes klātbūtne ietekmē slimā cilvēka dzīvi un cik ļoti nozīmīga ir kopības sajūta cīņā ar slimību.

Grāmatā ir šādas nodaļas: Pārskats par šizofrēniju; Stigmatizācijas likvidēšanas 3 aspekti: atzīšana, izprašana, mazināšana; Pārvarēt vai padoties; Ārstēšanas iespējas; Emociju pieņemšana

Nodarbošanās – varonīgs aprūpētājs; Parūpējieties par sevi! un Šizofrēnijas ārstēšana pēc Covid-19 pandēmijas.

“Šizofrēnijas pacientiem Latvijā ir pieejama profesionāla palīdzība un lielākai daļai šo pacientu ir tuvinieki un aprūpētāji, kuri ikdienā ir līdzās! Ar tuvinieku un aprūpētāju palīdzību, pacientam ir iespēja saņemt atbalstu un atbildes uz grūtiem jautājumiem, situācijām. Lai ikdienā būtu kopā ar šizofrēnijas pacientu, arī pašam aprūpētājam ir jārod atbildes uz jautājumiem. Kā izprast slimību, tās ietekmi uz slimnieka un apkārtējo dzīvi, kā rīkoties dažādās situācijās, kam prasīt palīdzību, kā neaizmirst par sevi pašu. Jaunā digitālā grāmata “Atklāti par šizofrēniju ģimenē” šizofrēnijas pacientu tuviniekiem un aprūpētājiem, ļoti cerams, kalpos par noderīgu padomdevēju dažādās situācijas!  Paldies par atbalstu Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centra  Agrīnās intervences programmas pacientiem ar šizofrēniju pacientiem vadītājai Lienei Sīlei un viņas komandai grāmatas tulkojuma latviešu valodā medicīniskajā rediģēšanā!”, saka Gedeon Richter Plc. pārstāvniecības Latvijā Mārketinga vadītāja Iveta Skrīvele.

Savukārt, Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrs ir pateicīgs par to, ka šizofrēnijas pacientu tuvinieki kļūst izglītotāki. 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar