Uzziniet, kura sadzīves tehnika “apēd” visvairāk enerģijas
Enerģētikas krīze un augstās elektroenerģijas cenas likušas cilvēkiem meklēt jaunus veidus, kā ietaupīt. Lai samazinātu elektrības rēķinus, ir vērts uzmanīgāk izpētīt, kuras elektroierīces mājās ir visprasīgākās un pielāgot savus paradumus.
Energopārvaldības uzņēmuma “Schneider Electric” speciālisti izveidojuši mājās visvairāk elektrību patērējošo elektroierīču sarakstu un aprēķinājuši, cik ļoti katra no tām ietekmē mūsu elektrības rēķinus.
50-70% no elektrības rēķina veido apkures un dzesēšanas iekārtas
“Apkures un dzesēšanas iekārtas, piemēram, gaisa kondicionieri vai sūkņi, sastāda lielāko daļu patērētās elektroenerģijas mājās. Šo iekārtu elektroenerģijas patēriņš mēnesī var sastādīt 50 līdz 70% no kopējām elektroenerģijas izmaksām atkarībā no tā, vai iekārtas tiek izmantotas apkurei vai dzesēšanai. Apkurei šīs ierīces patērē daudz vairāk enerģijas nekā dzesēšanai,” atzīmē Ēriks Mazlevskis, energopārvaldības uzņēmuma “Schneider Electric” digitālās pārdošanas inženieris.
Pēc Ē.Mazlevska domām, ūdens sildīšanas katliem var atvēlēt otro vietu visvairāk elektroenerģijas patērējošo ierīču sarakstā. Ja ar boileri uzsildīto ūdeni izmanto dušā, trauku mazgāšanai, veļas mazgāšanai, tā patēriņš var sasniegt aptuveni 12% no mājas elektroenerģijas gada izmaksām.
“Piemēram, ja aptuveni 75 kvadrātmetrus lielas mājas apsildīšanai izmanto elektrisko sūkni ar jaudu 6 kW, tas vienā ziemas dienā var “apēst” ap 30-60 kWh elektroenerģijas, un tā vidējais elektroenerģijas patēriņš mēnesī sasniegs aptuveni 900-1200 kWh. Ņemot vērā šodienas elektrības cenas biržā, mājas apkure izmaksās aptuveni 320-430 eiro. Elektriskā ūdens sildītāja elektroenerģijas patēriņš ir atkarīgs no ģimenes lieluma un patērētā karstā ūdens daudzuma. Tomēr vidēji mēnesī šī iekārta patērē ap 400 kWh jeb ap 142 eiro,” aprēķina Ē.Mazlevskis.
Šo ierīču elektroenerģijas patēriņu var samazināt, rūpīgi uzraugot to lietošanu. Piemēram, izejot no mājām uz ilgāku laiku, ieteicams aktivizēt gaisa sūkņa “atvaļinājuma” režīmu, samazinot apkures temperatūru. Iespējams, arī izslēgt ūdens boileri, lai tas katru dienu, kad neviens to nelieto, neizmantotu elektrību ūdens sildīšanai. Taču ikdienas lietošanai nav ieteicams pazemināt katla ūdens sildīšanas temperatūru zem 60 grādiem, jo dzīvībai bīstamās legionellas baktērijas var izdzīvot 20-50 grādu temperatūrā pēc Celsija.
Cik daudz elektrības patērē cita sadzīves tehnika?
Veļas mašīna vidēji patērē aptuveni 2-5%, trauku mazgājamā mašīna ap 2-3%, bet elektriskā plīts un cepeškrāsns – aptuveni 8% no mājsaimniecības gada elektroenerģijas patēriņa. Šo elektroierīču patērētais enerģijas daudzums ir atkarīgs no tā, cik bieži tās tiek lietotas. Bieža mazgāšana ar tvaika funkciju un gatavošana cepeškrāsnī var palielināt elektrības rēķinu.
Uz stundu ieslēgta cepeškrāsns elektrības rēķinam pievienos aptuveni 80 centus, bet veļas mašīna, ja tā ir iestatīta mazgāšanai augstā temperatūrā, līdz 2,20 eiro.
Samazināt elektrības izmaksas iespējams, izmantojot tikai pilnībā piepildītu veļas vai trauku mazgājamo mašīnu, un vēl efektīvāk – darbināt tās naktī, kad elektrības tarifs ir mazāks (gadījumā, ja ar elektroenerģijas piegādātāju ir noslēgts divu laika zonu līgums).
Mājas elektronika – datori, digitālie videomagnetofoni, televizori, stereo iekārtas – patērē papildu 4-10 kWh dienā jeb 120-300 kWh mēnesī. “Tas var izmaksāt pat 100 eiro. Šīs ierīces parasti ir pieslēgtas tīklam mājās un patērē elektrību pat gaidīšanas režīmā,” uzsver Ē.Mazlevskis.
Apgaismojums un ledusskapis patērē apmēram 20% elektroenerģijas
Mājokļa apgaismojums veido aptuveni desmito daļu, t.i., aptuveni 10-12% ikmēneša elektroenerģijas izmaksu. Patēriņš var būt vēl augstāks, ja gaismas diožu vietā tiek izmantotas kvēlspuldzes. Mājas apgaismojums, iespējams, ir vienkāršākais, ko varam regulēt, neatstājot ieslēgtas gaismas citās telpās. Rēķinus var vēl vairāk samazināt, uzstādot kustības vai noslogojuma sensorus, kas novērš elektrības izšķērdēšanu, kad iekštelpu apgaismojums nav nepieciešams.
Tikpat daudz elektrības, cik apgaismojums, patērē arī ledusskapis, kas nepārtraukti pieslēgts elektrības tīklam. Standarta ledusskapis ar saldētavu gadā patērē aptuveni 150 kWh elektroenerģijas jeb nedaudz vairāk par 50 eiro.
Taču, pēc eksperta domām, ledusskapja enerģijas patēriņš var būt arī lielāks, ja tas ir novietots ļoti tuvu sienai, stūrī, kur nav gaisa cirkulācijas, vai arī ļoti siltā telpā. Tas arī patērēs vairāk elektrības, ja būs pārslogots.
“Ledusskapis darbosies efektīvāk, ja būs aizpildītas tikai trīs ceturtdaļas no tā, tāpēc būtu vērts katru nedēļu pārbaudīt, vai ledusskapī nav palikuši produkti, kam beidzies derīguma termiņš. Vēl viens iemesls lielākam ledusskapja elektrības patēriņam var būt uzkrājusies putekļu kārta uz kondensatora spirālēm vai ledus kārta saldētavā,” atzīmē Ē.Mazlevskis.
Cik izmaksā tāda greznība kā apsildāms baseins vai džakuzi?
Iespējams, ka Latvijā apsildāmie peldbaseini vai džakuzi nav tik ierasti privātajos mājokļos, taču tiem, kuri plāno savās mājās ierīkot ūdens prieku oāzi, vajadzētu iepazīties ar turpmākajām papildu izmaksām.
“Peldbaseinos tiek izmantoti jaudīgi 500-1000 W sūkņi. Vidēji sūknis dienā patērē aptuveni 12 kWh elektroenerģijas, bet mēnesī ap 360 kWh jeb vairāk nekā 127 eiro. Vidēji džakuzi patērē ap 2 eiro diennaktī – aptuveni 3,5 – 6 kWh, taču svarīgi, kur tas atrodas – ja tas atrodas neapsildītā telpā vai ārā, elektrības patēriņš būs vēl lielāks,” stāsta “Schneider Electric” speciālists.
Kā samazināt elektrības rēķinus?
Pēc Ē.Mazlevska domām, var ietaupīt, nomainot veco sadzīves tehniku pret augstākas klases aprīkojumu. Taču, ja to nav iespējams izdarīt, ir vērts apzināt mājas elektroenerģijas “zagļus”, veicot nelielu auditu mājās esošajās elektroierīcēs. Pēc katras ierīces jaudas noskaidrošanas var aprēķināt, cik elektroenerģijas katra ierīce patērē mēnesī un gadā. Tomēr, izmantojot vienkāršu aritmētiku, var būt grūti noteikt, kura sadzīves tehnika patērē neparasti daudz elektroenerģijas.
“Šo uzdevumu atvieglo ik gadu pilnveidotās viedās enerģijas pārvaldības tehnoloģijas, kas palīdz ne tikai sekot līdzi, cik daudz elektroenerģijas patērē katra elektroierīce, bet arī samazināt enerģijas izšķērdēšanu. Latvijas tirgū nesen parādījusies inovācija – “Schneider Electric” enerģijas monitoringa ierīce “Wiser energy”. Tā tiek uzstādīta mājas elektrības panelī kopā ar bezvadu sensoriem, ar kuru palīdzību var sekot līdzi, cik daudz elektrības patērē katra mājoklī esošā ierīce. Šai ierīcei ir arī viedā lietotne, kas nodrošina reāllaika, detalizētus savas sadzīves tehnikas enerģijas patēriņa datus tieši savā viedtālrunī, kā arī mēneša, nedēļas, dienas vai stundas atskaites. Turklāt šī sistēma ļauj sekot līdzi saražotās elektroenerģijas rādītājiem – tas ir īpaši aktuāli tiem cilvēkiem, kuri uzstādījuši saules elektrostacijas,” stāsta Ē.Mazlevskis.
“Schneider Electric” mājas enerģijas monitoringa sistēmu, kas fiksē vismaz 3-4 elektroietilpīgāko iekārtu patēriņu nelielā mājoklī, var uzstādīt par aptuveni 500 eiro -kvalificēts elektriķis to var paveikt vien 15 minūšu laikā. Tas arī palīdz atklāt iespējamās kļūmes elektroierīcēs vai neparasti lielu elektroenerģijas patēriņu, lai lietotāji varētu savlaicīgi rīkoties un izvairīties no nepatīkama pārsteiguma – augsta elektrības rēķina mēneša beigās.
Infografika: publicitātes
Attēls: ilustratīvs
TOP Komentāri