Tumšajiem vakariem nav jābūt tumšiem: galvenais ir gādāt par mājokļa apgaismojumu

Mājokļa pārvēršana burvīgi mājīgā dzīves telpā, kur omulīgi pavadīt garos ziemas vakarus, nebūt nav sarežģīta. Ar apgaismojuma palīdzību varam ļoti daudz izmainīt telpas kopiespaidu, un to iespējams veiksmīgi izdarīt, neiztērējot pārlieku lielus finanšu resursus. Jebkurā telpā apgaismojumu ir iespējams pārvērst no vienkārša funkcionālā elementa par izteiksmīgu interjera papildinājumu. Vienalga, vai nepieciešama jauna stāvlampa vai vēlies ienest telpā citādu noskaņu ar iekaramo griestu lampu, ir pieejami budžeta risinājumi, kas turklāt padarīs mājokļa vidi veselīgāku un drošāku.

IKEA interjera dizainers Jans Petrašuns uzsver, ka pārdomāti kombinēts dažāda tipa apgaismojums, izmantojot vispārējo, noskaņas un darba apgaismojumu, var pārvērst pat nemīlīgu telpu mājīgā, kur kavēties patīkamās sarunās. Dizainers uzsver, ka vienmēr ir iespējams mainīt telpas tēlu un reizēm to var panākt pat tik vienkārši kā apmainot esošās lampas vietām. Noderīgi ir arī apdomāt, ko vēlies panākt ar apgaismojumu.

“Apgaismojums, kas ir spilgtāks un vairāk piemērots darbam, būs noderīgs, strādājot mājās. Noskaņas apgaismojums pieklusina kontrastu starp dažādiem apgaismojumiem un palīdz radīt mājīgu, personisku noskaņu. Vairākas nelielas lampas dažādās telpas vietās var palīdzēt vizuāli paplašināt telpu,” iesaka dizainers.

Funkcionālais apgaismojums drošībai un veselībai

Mājās ir vairākas zonas, kur funkcionālais jeb darba apgaismojums ir nepieciešams ērtumam, drošībai un veselībai. Padomā kaut vai par virtuves darba virsmu, darba telpu vai vietu mācībām. „Apmeklējot Latvijas iedzīvotāju mājokļus, esam secinājuši, ka mājokļa apgaismojuma iespējas netiek pilnībā izmantotas. Bet labs darba apgaismojums atvieglo telpas izmantošanu mērķim, kādam tā ir paredzēta. Gaisma virs virtuves darba virsmas atvieglo ēdiena gatavošanu. Pārvietojama galda lampa ļauj nodrošināt gaismu tur, kur tā ir nepieciešama. Ja prāto, kādi varētu būt risinājumi mājīgākai noskaņai, pamēģini zem vai virs skapīšiem ielikt LED apgaismojuma sloksnes. Tā varēsi izgaismot darba virsmu, gatavojot ēdienu, vai apgaismot virtuves augstāko daļu. Gaisma radīs arī vizuālu dziļumu un augstumu, padarot gaišāku griestu daļu un izceļot mēbeļu aprises,” stāsta J. Petrašuns.

Dizainers piebilst, ka iebūvētais vai papildu LED apgaismojums skapīšiem ir reizē darba un noskaņas apgaismojums. Tas arī noder, lai vieglāk visu atrastu un lai izceltu dekoratīvus priekšmetus. Turklāt telpā tiek radīta mājīga noskaņa. Viņš akcentē, ka dažādos vakariņu gatavošanas posmos var izmantot dažādu apgaismojumu īstajai noskaņai. Pamēģini izslēgt lampu, kuru izmanto visbiežāk, un paskaties, kā tiks izmainīta visa virtuve.

Radi mājīgumu ar noskaņas apgaismojumu

Dizainers rosina izmantot apgaismojumu, lai mudinātu cilvēkus izmantot telpu tam, kam tā ir paredzēta. Viņš skaidro, ka ar stāvlampu var akcentēt dzīvojamās istabas stūri, padarot to par ērtu vietu lasīšanai, bet viesi var sapulcēties ap galdiņiem, virs kuriem ir novietota zemu iekārta lampa.

„Jādomā par detaļām. Pie stāvlampas labi iederēsies pufs vai atpūtas krēsls. Lai papildinātu telpu ar noskaņas apgaismojumu, kas var palīdzēt arī telpu zonēt, var izmantot lampas ar dimmeru, lai regulētu apgaismojuma intensitāti. Tas attiecas uz visām mājokļa telpām. Piemēram, virtuvē, kad ēdiens ir gatavs, var pieklusināt gaismu, lai vakariņotu vai atpūstos mierīgākā noskaņā. Iekarama lampa virs ēdamgalda arī rada aicinošu vietu, kur visiem sapulcēties,” viņš iesaka.

Dažāda augstuma lampas palīdz radīt dažādību, īpaši, ja tās ir izslēdzamas neatkarīgi no citām. Mājīgāku noskaņu var radīt, piemēram, ar lampām plauktā vai uz palodzes, kur tās radīs pašas savu gaismas loku. Tagad, kad tuvojas svētku laiks, daudzi atceras par svecēm. Interjera dizainers atgādina, ka mājokļos, kur ir mazi bērni vai mājdzīvnieki, drošāk ir izmantot LED sveces. J. Petrašuns iesaka kombinēt dažādas LED lampiņu virtenes un ļauties improvizācijai: „Iekarini tās logā, aptin ap interjera priekšmetiem vai ievij galda rotājumos. Maigais lampiņu mirdzums noteikti radīs siltuma un mājīguma sajūtu.”

Rūpīgi izraudzīts apgaismojums

IKEA interjera dizainers ir ievērojis, ka daudzi pārāk lielu nozīmi piešķir vienam gaismas avotam pie griestiem. Nelaime tāda, ka vairums griestu lampu nenodrošina pietiekami daudz gaismas dažādajām aktivitātēm telpā, turklāt daudzas arī nespēj radīt mājīgo sajūtu, kādu īpaši vēlamies izbaudīt garajos rudens vakaros.

“Skandināvi, kuri ir mājīgas noskaņas uzburšanas meistari, bieži nemaz neizmanto griestu lampas, tā vietā izvēloties vairākas nelielas stāvlampas, galda lampas vai noskaņas lampas, ko saliek dažādās mājokļa vietās. Apgaismojums, kas padara gaišākus mājas tumšākos stūrīšus, var padarīt jaukāku gada tumšāko laiku. Ja tev ir ideja, kā papildināt telpu ar apgaismojumu, bet tuvumā nav kontaktligzdas, brīnišķīgs risinājums ir bezvadu lampas ar baterijām,” viņš papildina.

Dizainers atgādina, ka jāatceras arī par apgaismojuma krāsas temperatūru, ko mēra kelvinos. Siltai gaismai guļamistabā ieteicams izvēlēties temperatūru no 2700 līdz 3000 kelviniem. Apgaismojums, kura temperatūra ir 3100 kelvinu vai vairāk, šķitīs vēsāks un būs piemērotāks vannasistabai vai virtuvei. Ja mājokļa apgaismošanā izmanto viedo apgaismojumu, tad pavisam ērti ar tālvadības pulti vai lietotni gaismekļus vari ieslēgt, izslēgt, mainīt gaismas siltumu vai intensitāti.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar