“Mūžības skartie”. Stāsts par brīvības cīņām

Atzīmējot latviešu dzejnieka Aleksandra Čaka 120. dzimšanas dienu un Latvijas Republikas Proklamēšanas 103. gadadienu, Rīgas Latviešu biedrība sadarbībā ar SIA “Vilsons Production” un Jāņa Lūsēna mūzikas namu “Ozolu skola”, aicina uz svētku koncertu – stāstu par brīvības cīņām “Mūžības skartie”.

2021. gada 18. novembra LR Proklamēšanas gadadienai veltītajam sarīkojumam, pasākuma organizatori, izvēlējušies vadmotīvu “personas brīvība”, kas visspilgtāk izpaužas autora poēmu ciklā “Mūžības skartie”. Strēlnieku tēli ir brīvības augstākās pakāpes iemiesojums.

Balstoties A. Čaka poēmu ciklā “Mūžības skartie” savu stāstu par brīvības cīņām ir radījuši aktieris Mārtiņš Vilsons – izveidojot scenāriju, un komponists Jānis Lūsēns, stāstu ietērpjot emocionāli bagātā mūzikā. Uz skatuves Mārtiņam Vilsonam un Jānim Lūsēnam pievienosies Latvijas Nacionālās operas un baleta simfoniskā orķestra mūziķe, flautiste, multiinstrumentāliste Evija Mundeciema. Sarīkojumu ar svinīgu svētku uzrunu atklās Rīgas Latviešu biedrības priekšsēdētājs Guntis Gailītis.

A. Čaka poēmu cikls “Mūžības skartie” ir viens no latviešu literatūras klasikas stūrakmeņiem un pamatoti ierakstīts Latvijas Kultūras kanonā. Tas ir viens no ievērojamākajiem dzejnieka darbiem. Tajā ir attēloti latviešu strēlnieki Rīgas aizstāvēšanas kaujās un Krievijas Pilsoņu karā. Eposs ir ļoti apjomīgs darbs – tajā ir aptuveni 5000 rindu, un tas sastāv no 24 dažādos gados sacerētām poēmām. Katru poēmu ievada īss vēsturisks komentārs, kas ieskicē konkrētās epizodes vēsturiskās aprises.

Dažādos laikos atšķirīgi vērtētais darbs nenoliedzami ir viens no svarīgākajiem un mākslinieciski augstvērtīgākajiem, ko svarīgi atgādināt, izmantojot visus mākslinieciskās izteiksmes līdzekļus, padarot to saprotamu dažādu vecumu, tautību un reliģiskās piederības cilvēkiem.

Jauniešiem brīvība ir pašsaprotams jēdziens, bet vēsturiski tā ir izcīnīta ar mūsu senču asinīm. Lai ietu tālāk, jāatceras pagātne, vērtējot un uzdodot jautājumus. Caur A. Čaka dzejas tēliem pieminot pagātni un iezīmējot nākotnes ceļu – tautas, vienotas domas un idejas atklāsmei.

Projekta vadītāja – Zane Vilsone. Projekta konsultante Aleksandra Čaka daiļrades un faktu jautājumos – A. Čaka muzeja direktore Antra Medne.

Personalizētus bezmaksas ielūgumus no 15. līdz 17. novembrim iespējams saņemamt Rīgas Latviešu biedrības nama 1. stāvā pie administratora no plkst. 9.00 līdz 20.00.

Ieeja sarīkojumā uzrādot sadarbspējīgu Covid-19 vakcinācijas vai pārslimošanas faktu apliecinošu sertifikātu kopā ar personu apliecinošu dokumentu. Bērniem no 12 gadu vecuma jāuzrāda vakcinācijas, pārslimošanas vai testēšanas sertifikāts vai laboratorijas izziņa par pēdējo 72 stundu laikā veiktu skrīninga testu.

Sarīkojums tiks filmēts un fotografēts. Foto un video materiāli vēlāk var tikt izmantoti pasākuma publicitātei internetā (sociālajos tīklos, medijos).

Šo pasākumu atbalsta Rīgas pašvaldība, un tas ir daļa no Rīgā notiekošās valsts svētku kultūras programmas, ar kuru pilnā apjomā var iepazīties pašvaldības tīmekļa vietnē https://svetki.riga.lv/. Rīgā iedzīvotāji aicināti valsts svētkus pavadīt veselībai drošā veidā –  ģimenes lokā savās mājās, baudot kultūru bez maksas tīmeklī, apmeklējot kultūras pasākumus “zaļajā režīmā” vai pastaigās pa pilsētu tuvinieku lokā, aplūkojot svētku noformējumu Rīgas pilsētvidē. Šogad ierasto sarkanbaltsarkano karogu pilsētas noformējumu papildina laikmetīgā māksla un gaismas instalācijas ar tautasdziesmu spēka vārdiem.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar