Kampaņā “Tavs toksiskais pirkstiņš?” nodotas 19 tonnas bateriju

Baterijas ir bīstamie atkritumi, kas, nonākot vidē, var saindēt pat vienu kubikmetru zemes katra. Lai to novērstu, Latvijas Zaļais punkts sadarbībā ar “Ezītis miglā” un vides apsaimniekošanas uzņēmumu SIA “Eco Baltia vide” šā gada janvārī un februārī īstenoja izglītojošu bateriju šķirošanas kampaņu “Tavs toksiskais pirkstiņš?”. Kampaņas ietvaros iedzīvotāji sašķirojuši teju 19 tonnas izlietoto bateriju, kas nonākušas pārstrādē, nevis dabā, tādējādi pasargājot aptuveni vienu miljonu kubikmetru zemes no ķīmisko vielu piesārņojuma. 

Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis: “Gada laikā Latvijas tirgū nonāk vairāk nekā 400 tonnas dažāda veida bateriju, tajā skaitā sabiedrībā pazīstamās un visbiežāk izmantotās pirkstiņbaterijas*. Turklāt apjoms pēdējo piecu gadu laikā palielinājies par teju 100 tonnām. No tām atbilstoši normatīvo aktu prasībām savākta un pārstrādei nodota tiek nepilna puse. Apzinoties baterijās esošo ķīmisko vielu ietekmi uz vidi, rodas pamatots jautājums, kas tad notiek ar nesašķirotajām baterijām – kur tās nonāk, ko nodara apkārtējai videi un vai nedraud agri vai vēlu nonākt pat mūsu uzturā? Gribētos ticēt, ka cilvēku vides apziņa jau ir tik spēcīga, ka dabā baterijas speciāli netiek izmestas. Taču jāsaprot, ka risks baterijām nonākt vidē pastāv arī gadījumā, ja tās tiek izmestas sadzīves atkritumiem paredzētajos konteineros. Tas nozīmē – vienīgā pareizā vieta, kur nodot baterijas, ir speciāli tam paredzētās šķirošanas vietas.” 

 “Valsts vides dienestā ik dienas saņemam iedzīvotāju ziņojumus par nepareizi apsaimniekotiem atkritumiem, kuru starpā ir arī dažādi bīstamie atkritumi, ko cilvēki bezatbildīgi izmetuši dabā un kas būtībā saindē mūsu pašu apkārtni. Lai arī baterijas šķiet pavisam nelielas un niecīgas, tās var nodarīt milzīgu postu. Dienests strādā pie tā, lai novērstu dažādus vides pārkāpumus, un esam pateicīgi, ka Latvijā tiek īstenotas kampaņas, kas cilvēkus mudina atkritumus izmest tam paredzētajās vietās. Tomēr svarīgi atkritumu šķirošanu turpināt arī ikdienā, un bateriju šķirošana ir pieejama teju ik uz soļa. Tuvāko nodošanas punktu aicinām meklēt vietnē www.skiroviegli.lv,” par iespējām atkritumus apsaimniekot atbildīgi stāsta Valsts vides dienesta ģenerāldirektore Elita Baklāne-Ansberga. 

Bateriju sastāvā ir tādas ķīmiskas, videi un cilvēka veselībai kaitīgas vielas kā cinks, kadmijs, dzīvsudrabs u. c., kas, nonākot vidē, caur zemi un gruntsūdeņiem un pēcāk caur uzturu var nonākt arī cilvēka organismā. Lai vērstu uzmanību uz riskiem, kas tiek radīti, nepareizi atbrīvojoties no izlietotajām baterijām, kampaņā “Tavs toksiskais pirkstiņš?” kafejnīcās “Ezītis miglā” no 26. janvāra līdz 18. februārim iedzīvotāji tika aicināti nobaudīt speciālus ēdienus un dzērienus, kuru nosaukumi, piemēram, “Grafīta pasta elektronu mērcē”, “Toksiskā pirkstiņa plate” u. c. radīti ar mērķi likt aizdomāties par izlietoto bateriju iespējamo ietekmi uz ikdienas uzturu.  

Lauris Streņģe, “Ezītis miglā” valdes loceklis: “Mums kā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumam ir svarīgi, lai ēdiens būtu kvalitatīvs un gatavots no uzturā droši lietojamiem produktiem. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc dalība šajā kampaņā mums šķita pašsaprotama. Ikdienā strādājam pie kvalitātes latiņas celšanas, tāpēc varam būt arī tie, kuri ar savu darbību mudina sabiedrību parūpēties, lai pārtikā nenonāktu tādas vielas, par kuru eksistenci iedomājas tikai retais. Patiess prieks, ka tēma mūsu apmeklētājiem bijusi aktuāla, par ko liecina vien nepilna mēneša laikā notiesātas vairāk nekā 600 porcijas ēdienu no “Toksiskās ēdienkartes”. Turklāt klienti bijuši naski arī bateriju šķirošanā, ko no šā gada sākuma iespējams darīt visos 16 “Ezītis miglā” speciāli izvietotās bateriju šķirošanas kastēs.”

Lai veicinātu sabiedrības aktivitāti pareizi atbrīvoties no izlietotajām baterijām, kampaņas laikā par vairāk nekā 230 vietām paplašināts arī bateriju šķirošanas punktu skaits. Šobrīd iedzīvotāji baterijas Latvijā var nodot jau vairāk nekā 540 Latvijas Zaļā punkta sadarbībā ar partneriem izvietotajās šķirošanas kastēs. To atrašanās vietas pieejamas www.zalais.lv sadaļā “Kur šķirot?”. Tāpat baterijas un citus atkritumu veidus var nogādāt uz kādu no 70 atkritumu šķirošanas laukumiem. Speciālas bateriju šķirošanas kastes arvien aktīvāk tiek izvietotas arī dažādās publiskās un privātās vietās, piemēram, izglītības iestādēs, birojos, daudzdzīvokļu namos un citviet. 

Kampaņas rīkotāji atgādina, ka baterijas nedrīkst izmest dabā, kā arī tās nevajadzētu ievietot pie mājas novietotajos atkritumu konteineros. Nonākot atkritumu poligonā, tās, tāpat kā izmestas dabā, ar laiku sāk sadalīties un var nonākt gruntsūdeņos, tos piesārņojot. Savukārt izmetot baterijas tam neatbilstošā šķirošanas konteinerā, piemēram, pie iepakojuma, baterijas, tostarp tādas, kas sastopamas, piemēram, elektriskajās cigaretēs, var radīt sprādzienbīstamus apstākļus un apdraudēt veselību cilvēkiem, kuri nodrošina tālākos atkritumu šķirošanas procesus. Izmetot baterijas tam neparedzētās vietās, tiek liegta arī to iespēja nonākt pārstrādē un palīdzēt samazināt pirmreizējo dabas materiālu izmantošanu jaunu bateriju ražošanā.

*Valsts vides dienesta informācija par atkritumu apsaimniekošanu 2021. gadā (https://www.vvd.gov.lv/lv/media/9981/download?attachment). 

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar