Turības zinātnieki patentē pirmo IT vadības sistēmas pieeju unikālai ierīcei Latvijā

Biznesa augstskolas Turība IT virziens jūnijā ir patentējis pirmo IT vadības sistēmas pieeju unikālai ierīcei Latvijā, kas nolasa smadzeņu zemās frekvences radioviļņus un spēj ar to vadīt iekārtu, liekot tai kustēties dažādos virzienos, tādējādi savienojot tehnoloģiju ar cilvēka prātu. 

 Šo lietotājprogrammu ir izstrādājuši augstskolas IT virziena zinātnieki, asoc. profesors – Jānis Pekša un profesors Dmitro Mamčurs (Dmytro Mamchur), bet programmu palīdzēja testēt  Turības IT virziena students Mihailo Antropovs (Mykhailo Antropov) no Ukrainas.  

Zinātnieku mērķis bija izstrādāt lietojumprogrammu, kas padarītu tehnoloģiju pasauli pieejamāku visiem pasaules iedzīvotājiem. Izstrādātā lietojumprogramma ir pieejama ikvienam un to var izmantot arī ikdienas gaitās, aizstājot tradicionālo klaviatūru un peli. 

Paņēmiens ir izstrādāts, lai nodrošinātu datorizētu teksta ievadi, kas palīdz cilvēkam veikt uzdevumus, izmantojot smadzeņu un datoru saskarni. Pateicoties mākslīgā intelekta algoritmiem un izstrādātajai lietojumprogrammai, šī ierīce spēj nodrošināt ievadi datorā, ļaujot smadzenēm darboties kā klaviatūrai un pelei.

“Šī tehnoloģija sniedz iespēju vairāk cilvēkiem kļūt par IT speciālistiem, īpaši tiem, kuriem nav iespējas pilnvērtīgi izmantot datoru, piemēram, cilvēkiem bez roku funkcionalitātes. Ar mūsu patentēto sistēmu un programmu viņiem tiek sniegta iespēja strādāt programmēšanas jomā. Tas palīdzētu aizpildīt darba tirgu, kurā Latvijai nepieciešami vairāk nekā 3000 IT speciālistu, nodrošinot iespējas tiem, kas vēlas kļūt par programmētājiem,” skaidro Turības IT virziena vadītājs Jānis Pekša.  

Biznesa augstskola Turība ir vadošais partneris INTUX projektā, kura galvenā ideja ir uzlabot lietotāja saskarni un pieredzi cilvēkiem ar invaliditāti. Pateicoties šim projektam, tika iegādāta iekārta, kas ietver 16 sensorus un vairākus kontroles moduļus. Šos sensorus uzliekot cilvēkam uz galvas, tiek nolasīti zemās frekvences radio viļņi no smadzenēm. Līdzīgi kā radio uztvērējs uztver un atskaņo radio viļņus, šī iekārta ļauj iegūt datus no smadzeņu zemās frekvences viļņiem.

INTUX projekta galvenais mērķis ir izstrādāt un ieviest augstskolās mācību moduļus par lietotājā pieredzes dizaina veidošanu, kas ir ērts un piemērots cilvēkiem ar invaliditāti. Lietotajā pieredzes dizains jeb tā sauktais UI/UX dizains ir pieredze, kas rodas lietotājam mijiedarbojoties, saskaroties ar produktu, piemēram, mājaslapā vai lietotnē esošajiem elementiem.

Biznesa augstskolas Turība IT virziens ir vienīgie Baltijā, kuri pēta smadzeņu viļņu mijiedarbību ar datoru un citām iekārtām. Turības IT virziens šobrīd aktīvi strādā jau pie maģistratūras programmas izveides, kā arī studiju ietvaros IT laboratorijā jau ir radītas jaunas inovācijas un saņemts patents jaunai automatizētai mikroklimata kontroles sistēmai, kas spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem un uzturēt ideālu mikroklimatu iekštelpās.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar