Interešu pārstāvības indekss Latvijā: interešu pārstāvība uzlabo valsts institūciju darbības kvalitāti

Šī gada 10. aprīlī norisinājās Latvijā pirmā interešu pārstāvības indeksa pētījuma prezentācija, kurā atspoguļota uzņēmēju, pilsoniskās sabiedrības un valsts pārvaldes izpratne par interešu pārstāvību Latvijā. Prezentācijas ietvaros norisinājās arī ekspertu paneļdiskusija, kurā tika spriests par indeksa nozīmi un pielietojumu politikas veidošanā, interešu grupu darbībā un sabiedrības informēšanā.

Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kamera (LTRK), zvērinātu advokātu birojs “Sorainen” un interešu pārstāvības birojs “VA Government Rud Pedersen Group” sadarbībā ar Valsts kanceleju un Latvijas Pilsonisko aliansi veikuši unikālu pētījumu par interešu pārstāvību Latvijā. Ar pētījuma norisi, rezultātiem un secinājumiem prezentācijas laikā iepazīstināja pētījuma zinātniskais konsultants, Latvijas Universitātes Filozofijas un socioloģijas institūta vadošais pētnieks Andris Saulītis, Ph.D.

Pētījums veidots ar mērķi identificēt interešu pārstāvības būtiskākās problēmas un lielākās priekšrocības, kā arī veicināt padziļinātāku interesi par tās ietekmējošiem faktoriem. Pētījuma ietvaros apjautātas četras sabiedrības grupas un izcelti trīs galvenie virzieni – atklātība, intensitāte un efektivitāte, kur katram virzienam tika pētīta vairāku faktoru kopsumma. Izceļot trīs galvenos virzienus un apkopojot indeksa rādītājus skalā no 0 līdz 100, redzams, ka atklātība kopumā tiek novērtēta ar viszemāko rādītāju, tās indekss visu četru grupu novērtējumā ir tikai 42.1 no 100, kamēr intensitātes indekss ir 49.9, bet visaugstākais indeksa rādītājs pētījuma ietvaros ir piešķirts efektivitātei – 50.2. Viens no galvenajiem pētījuma secinājumiem liecina, ka interešu pārstāvība pozitīvi ietekmē un uzlabo valsts institūciju darbības kvalitāti.

Visos jautājumos novērojams, ka valsts institūcijās strādājošajiem ir pozitīvāks vērtējums gan par interešu pārstāvības īstenošanas procesu, gan rezultātu. Taču tas, iespējams, saistīts ar biežāku saskari tieši ar tiem uzņēmumiem un sabiedriskajām organizācijām, kas regulāri un efektīvi nodarbojas ar interešu pārstāvību. Pētījuma dati liecina, ka kopumā interešu pārstāvības efektivitāte ir zema un visbiežāk saistīta ar normatīvo aktu izstrādi vai pieņemšanu, bet ievērojami retāk notiek interešu pārstāvība par valsts finansējuma jautājumiem vai politisku lēmumu pieņemšanu. Demokrātiskā sabiedrībā ir jāveicina vēlme cilvēkiem iesaistīties lēmumu ietekmēšanā. Būtu nepieciešams popularizēt labās prakses piemērus ar sabiedrības efektīvu iesaisti interešu pārstāvībā,” stāsta pētnieks Andris Saulītis.

Pasākuma ietvaros norisinājās arī ekspertu paneļdiskusija, kurā tika spriests par indeksa nozīmi un pielietojumu politikas veidošanā, interešu grupu darbībā un sabiedrības informēšanā. Paneļdiskusijā piedalījās Uzņēmumu reģistra galvenā valsts notāre Laima Letiņa, Latvijas Tirdzniecības un Rūpniecības kameras valdes priekšsēdētājs Jānis Endziņš, Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga, Interešu pārstāvības biroja “VA Government Rud Pedersen Group” vadošais partneris Vladlens Kovaļevs un Zvērināts advokāts, zvērinātu advokāta biroja “Sorainen” partneris Andris Tauriņš.

Diskusijas laikā eksperti apsprieda esošo regulējumu, kā arī iekšējo resursu izmantošanu un zinātnes iesaisti, gan pētījumos, gan izglītošanas un praktisko apmācību kontekstā. Ņemot vērā to, ka Interešu pārstāvības atklātības likums spēkā stājies relatīvi nesen un interešu pārstāvības reģistra un deklarēšanas sistēma uzsāks darbību tikai nākamajā gadā, eksperti pozitīvi novērtēja kopējo interešu pārstāvības pieaugumu un šī pētījuma potenciālu nākotnē, kad būs pieejami vairāki salīdzinošie rādītāji.

Kopumā aptaujā piedalījās 200 uzņēmēji, 126 sabiedriskās organizācijas, 429 valsts institūcijās strādājošie un 1008 Latvijas iedzīvotāji. Aptauja īstenota no šī gada 16.janvāra līdz 2.februārim, aicinot uzņēmumus, sabiedriskās organizācijas un valsts institūcijās strādājošos aizpildīt anketu interneta vidē un sniegt savu viedokli par interešu pārstāvību. Savukārt, iedzīvotāji aptaujāti sadarbībā ar “Norstat Latvija”.

Pētījums pieejams šeit: https://ej.uz/IPI_petijums_2024

Foto: publicitātes

3

TOP Komentāri

avatar
3 Komentāra topiki
0 Raksta atbildes
0 Sekotāji
 
Vislielākā reakcija
Karstākais komentāru topiks
3 Komentāru autori
Hinsonjeanettejq9Veronica Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie vispopulārākie
Veronica
Viesis
Veronica

Zovem se Veronika i nisam mogla vjerovati kako sam dobila kredit od 20000 eura. Ponovno sam sretan i financijski stabilan i hvala Bogu da takve kreditne tvrtke još uvijek postoje na ovim prevarama posvuda, savjetovali su me i savjetovat ću svima koji trebaju kredit da ih koriste kako bi izašli iz financijskih poteškoća, možete ih kontaktirati putem e-pošte ( davidsonalbertloan@gmail.com) Brzo kontaktirajte (davidsonalbertloan@gmail.com) danas i dobijte svoj zajam od njih po stopi od 3%. Obavezno kontaktirajte DAVIDSON ALBERT LOAN COMPANY.

jeanettejq9
Viesis
jeanettejq9

Vatican approves blessings for same sex couples in landmark ruling
https://pornyub-russian-teen-anal.fetish-matters.net/?mallory-nia

Hinson
Viesis
Hinson

Mēs piedāvājam visu veidu finanšu pakalpojumus ar pieņemamu procentu likmi līdz pat 2%. Mūsu piedāvājumi svārstās no minimālās summas 10 000,00 eiro līdz maksimālajai summai 10 0000 000,00 eiro. Ieinteresētajiem pretendentiem, lai pieteiktos, lūdzu, nosūtiet mums e-pastu ar tālāk norādīto informāciju par aizņēmējiem. E-pasts: agenthinson@gmail.com Sīkāka informācija par pieteikšanos: – Aizņēmēju vārdi: Summa, kas nepieciešama kā aizdevums: Aizdevuma termiņš: Nodarbošanās: Tālruņa nr.: Adrese: Valsts: Piezīme: visi e-pasta ziņojumi ir jāpārsūta uz mūsu e-pastu (agenthinson@gmail.com), lai iegūtu vairāk informācijas