Ieklausoties cittautiešos, varam saredzēt viņu pievienoto vērtību arī darba tirgū

Kafejnīcā “Paviljons Ziedoņdārzs” Sabiedrības integrācijas fonda pasākumu kopuma “Kutlūrbrančs” pirmajā dienā pieredzē par dzīvi un darbu Latvijā dalījās cittautieši, norādot, ka savu atšķirību jūt, bet vienlaikus atzīstot, ka dzīvot Latvijā ir skaisti un sabiedrība kļūst arvien atvērtāka.

Cittautiešu pieredze, cenšoties iekļauties Latvijas sabiedrībā un konkurēt darba tirgū, ir tikpat dažāda, cik dažādas ir pašas kultūras. Kādam iejusties izdodas ātrāk, citam tas prasa vairāk laika, un tas atkarīgs gan no paša cittautieša personības iezīmēm, gan sabiedrības attieksmes un atvērtības.

Itālijas latvietis, mūziķis un TV personība Roberto Meloni, stāstot par savu pieredzi, gan latviešus, gan cittautiešus, kas šeit ierodas, aicina cienīt vienam otru un apzināties, ka Latvijā ir, ko darīt un sapņus var piepildīt. Stāstot par iekļaušanos Latvijā, Roberto norādīja: “Esmu šeit jau 21 gadu. Es gribu šeit būt. Es jūtos te ļoti labi. Ja Tu esi labs cilvēks, centīgs, strādīgs, izturies cienīgi pret cilvēkiem un zemi, kur Tu atrodies, Tevi nevar nemīlēt. Jā, varbūt tas aizņems mazliet vairāk laika, bet kad latvieši Tevi pieņem, viņi Tevi mīl un ciena.” Savukārt vēršoties pie cittautiešiem, Roberto aicināja nenosodīt vietējos par to, ka cittautieši varbūt ne uzreiz tiek pieņemti, sakot – mani neņem darbā tāpēc, ka es izskatos savādāk, uzvedos savādāk. “Tas nestrādā! Reizēm, protams, tas tā var būt, bet reizēm mēs vienkārši varam kļūt labāki, zinošāki un tad iegūt darbu, par kuru sapņojam,” ir pārliecināts Meloni.

Kultūras projektu vadītājs un kino kurators Žulijens Nuhums Kulibali atzīst, ka atšķirīgas attieksmes mazināšanos īpaši izjutis, attīstot sevi profesionālajā jomā. Žulijens akcentē, ka: ”Mainījies ir cilvēku dzīvesveids, cilvēkiem ir iespējas nedēļas nogalē būt Eiropas galvaspilsētās, tad pirmdienas dienā pie mammas Saulkrastos un nedēļas vidū kaut kur citur. Šī visa pieredze noteikti padara cilvēkus atvērtākus.”

Komiķis Maksims Trivaškevičs savukārt vairākkārt akcentēja, ka ar stereotipos balstītu attieksmi nereti saskaras tikai sava uzvārda dēļ, paužot pārliecību, ka “joprojām ir tā, ka, ieraugot CV krievu vārdu un uzvārdu, cilvēki pat neizmantotu iespēju aicināt cilvēku uz interviju.”

Lektore, izaugsmes un komunikācijas trenere Elaine Brazila – Bērziņa ir no Brazīlijas un Latvijā dzīvo jau 16 gadus. Kā lielāko izaicinājumu, ierodoties Latvijā, Elaine izjutusi valodas barjeru un atzina, ka iejusties un iemācīties valodu palīdzējusi mīlestība pret valsti un cilvēkiem. Vēršoties pie darba devējiem, Elaine aicināja: “Cilvēki ir dažādi, nedrīkst cilvēkiem likt darīt to, kas viņiemnepatīk un kam viņi nav radīti. Darba devējiem ir noteikti jāmāca savas komandas komunicēt ar cilvēkiem. Tas ir būtiski redzams pakalpojumu jomā, skaidri saskatāms, kurš uzņēmums tajā iegulda un kurš nē.”

Šī diskusija bija pirmais no “Kultūrbranča” pasākumiem, kas aicina darba devējus apzināties iespējas, ko sniedz darba vide bez etniskajām un kultūratšķirību robežām. Kultūrbranča mērķis ir sniegt darba devējiem iespēju izprast dažādību kultūru un rasu kontekstā, kā arī atpazīt savu individuālo aizspriedumu izcelsmi, kas traucē veidot labvēlīgu mikroklimatu uzņēmumā, atbalstot un iesaistot dažādu etnisko grupu pārstāvjus, cienot citādo un ievērojot pievienoto vērtību. Otrais “Kultūrbranča” posms “Paviljons Ziedoņdārzs” norisināsies 25.novembrī, kad uzņēmēji dalīsies pieredzē par cittautiešu iesaisti Latvijas darba tirgū.

 Foto: publicitātes

 

TOP Komentāri

avatar