Aptauja: 26 % iedzīvotāju nevarētu iztikt dienu bez viedierīcēm

Latvijā vismaz katrs ceturtais (26 %) aptaujātais iedzīvotājs atklāj, ka labprātīgi nevarētu vienu dienu iztikt bez viedierīcēm, secināts informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmuma “Tietovery” un tirgus izpētes kompānijas “Norstat Latvia” īstenotā aptaujā.

Toties vairākums (72 %) cilvēku pauž pārliecību, ka labprātīgi vienu dienu varētu iztikt bez viedierīcēm, piemēram, viedtālruņa.

No vienas puses, ne visi sabiedrībā ir vienlīdz piesaistīti viedierīcēm. No otras, tā ir neatņemama mūsu ikdienas sastāvdaļa. Viedierīces sen vairs nav domātas tikai tehnoloģiju entuziastiem, bet pilnīgi visiem iedzīvotājiem. Tāpēc nozarei ir jāizvirza priekšplānā universāla dizaina principi, kas radītu iekļaujošākus un pieejamākus digitālos risinājumusarī personām ar dažāda veida funkcionāliem apgrūtinājumiem vai cita rakstura vajadzīgo atbalstu,” uzskata IT uzņēmuma “Tietoevry Latvia” vadītāja Valērija Vārna.

Pētījuma rezultāti arīdzan parāda, ka piesaiste viedierīcēm ir vairāk raksturīga sieviešu auditorijai. Bez tām labprātīgi vienu dienu nevarētu iztikt gandrīz katrs ceturtais (23 %) vīrietis un teju trešdaļa (30 %) sieviešu.

V. Vārna papildina, ka ir nepieciešams attīstīt IT pratību un lietderīgu tehnoloģiju pielietojumu, ņemot vērā, ka 2023. gada sākumā Latvijas interneta lietotāju skaits sasniedza 1,7 miljonus, kas ir vairāk nekā 92 % no kopējā iedzīvotāju skaita.

Viņai pievienojas biedrības “Riga TechGirls” programmas “Iepazīsti tehnoloģijas” vadītāja Elīna Smilga, atgādinot par sabiedrības digitālo prasmju rezultātiem, kas atpaliekot no Eiropas Savienības vidējiem rādītājiem. Tāpēc “Tietoevry” ar “Riga TechGirls” organizē mācību programmu “Iepazīsti tehnoloģijas”, kas nostiprina pamatzināšanas un palīdz pārvaldīt tehnoloģijas.

Šogad programma tika veidota vēl iekļaujošāka – tāda, lai tā būtu pieejama pēc iespējas plašākam dalībnieku lokam. Īpaši uzrunājām un aicinājām reģistrēties arī cilvēkus ar dzirdes, redzes, kustību traucējumiem un vecākus, kuri rūpējas par bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Izmantojot mūsdienīgus risinājumus, piemēram, universālā dizaina principus, redzam, ka viss ir iespējams,arī sniegt informāciju par IT dažādajām iespējām vieglā un saistošā valodā,” pauž E. Smilga.

Programma norisinās katru gadu vasaras izskaņā un tajā ir aicināts iesaistīties ikviens interesents, kurš vēlas paplašināt redzesloku, iepazīties ar daudzpusīgiem IT virzieniem, iespējām un izprast, kā minētās zināšanas var noderēt ikvienā nozarē, kā arī izzināt, kā rīkoties, ja rodas vēlme pārkvalificēties darbam IT jomā, dzirdēt dažādus speciālistus, kuri gan dalās zināšanās, gan programmas dalībniekiem sniedz atbalstu un motivāciju.

Programma, kas norisinās latviešu valodā ar surdotulkojumu, ir bez maksas un apgūstama tiešsaistē. Programmas dalībniekiem būs iespēja nodarbības noskatīties arī ierakstā. Vairāk par programmu var uzzināt vietnē: iepazistitehnologijas.lv.

Pētījumu par digitālo risinājumu nozīmi un darba tirgus tendencēm IT uzņēmums “Tietoevry” realizējis sadarbībā ar tirgus izpētes kompāniju “Norstat”, intervējot 1008 Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Attēls: ilustratīvs  (pexels.com)

TOP Komentāri

avatar