Viena no vasaras aktuālākajām problēmām – kāju pampums. Ko iesākt?

Neatkarīgi no tā, vai vasarā lielākā daļa dienas tiek pavadīta aktīvi vai mazkustīgi, ikvienu cilvēku var skart viena no vasaras aktuālākajām problēmām – kāju tūska. Turklāt reizēm piepampušas kājas var būt pirmais signāls par kādu citu saslimšanu. Kas veicina kāju tūskas veidošanos vasarā un kā to novērst, skaidro “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga. 

Vasarā kāju tūsku varam novērot biežāk, jo siltā laikā asinsvadu sienas paplašinās – izmainās asins plūsmas ritms un daudzums no kājām uz ķermeņa augšdaļu. Tā rezultātā asiņu šķidrā daļa nokļūst apkārtējos audos, kas savukārt veicina tūskas veidošanos. Arī šķidruma aizture organismā, kas vasarā ir izteiktāka karstā laika dēļ, palielina tūskas veidošanās risku. Ūdens aizture rodas arī tad, ja uzturā tiek uzņemts pārāk daudz sāls vai pārmērīgi daudz lietots alkohols. Papildu šiem faktoriem pampuma parādīšanos var ietekmēt arī tas, cik daudz laika tiek pavadīts stāvus kājās vai nekustīgi sēžot, piemēram, pie darba galda. Ar kāju tūsku biežāk var saskarties arī seniori – tiem ir mazkustīgāks dzīvesveids, kā arī viņi parasti lietoto papildu medikamentus. Cilvēkiem, kuri ikdienā ir aktīvāki, arī var novērot kāju tūsku, taču tā nebūs tik izteikta.

“Arī noteiktu medikamentu lietošana var veicināt pampuma veidošanos. Tas parasti ir norādīts lietošanas instrukcijā sadaļā par medikamentu lietošanas blakusparādībām. Šādos gadījumos tūsku var novērst, ja tiek pārtraukta medikamentu lietošana, taču pirms šāda lēmuma pieņemšanas jākonsultējas ar ārstu,” skaidro farmaceite Zane Melberga.

Kā mazināt kāju tūsku?

Parūpējies par organismu no iekšienes. Ja organisms ir piesārņots ar toksīniem jeb toksiskajām vielām, tas var nelabvēlīgi ietekmēt nieru un citu orgānu veselību, kas savukārt veicina kāju tūskas veidošanos. Attīrīt organismu no toksīniem var ievērojot dažus detoksa pamatprincipus, piemēram: 

  • samazini sāls un cukura daudzumu savā uzturā; 
  • nelieto alkoholu un nesmēķē;
  • no rīta izdzer glāzi silta ūdens ar citronu; 
  • izvairies no pārstrādātiem pārtikas produktiem; 
  • ēdienkartē iekļauj svaigus dārzeņus un augļus; 
  • lai uzlabotu gremošanas trakta darbību un veselību, lieto produktus, kuru sastāvā ir probiotikas, piemēram, kefīrs vai paniņas.

Siltā laikā vairāk svīstam, kā rezultātā šķidrums izdalās no organisma un sabiezē asinis, kas veicina tūskas veidošanos. Tāpēc vasarā jo īpaši nevajadzētu aizmirst par pietiekama šķidruma, vēlams ūdens, uzņemšanu, kas pieaugušajiem ir vidēji divi litri diennaktī. 

Svarīgas ir kustības un atpūta. Ja esi sēdus, kājās sāc izjust diskomfortu un novēro tūskas veidošanos, pacel kājas tik augstu, lai tās atrastos augstāk par tavu sirdi, piemēram, uz cita krēsla atzveltnes. Savukārt, ja esi guļus, paliec zem potītēm spilvenu. Pampuma veidošanos var novērst arī, ja regulāri, ik pēc 45 minūtēm, izkustināsi pēdas izapļojot tās uz katru pusi pa vienai līdz divām minūtēm. Tāpat ikdienā ir svarīga ērtu un brīvu apavu valkāšana – pārāk cieši apavi var veicināt tūskas veidošanos. Savukārt sievietēm nav ieteicams pārāk bieži valkāt kurpes, kuru papēži ir augstāki par 10 līdz 12 centimetriem, jo tas papildu noslogo kājas. 

Kāju mērcēšana sālsūdens vannā var palīdzēt uzlabot asinsriti, nomierināt un mazināt pampuma veidošanos. Karstā laikā arī var palīdzēt kāju masēšana. Kājas var izmasēt ar rokām, izmantojot zirgkastaņu eļļas ekstraktu, kas mazina paplašinātos asinsvadus. Tāpat asins cirkulāciju var uzlabot staigāšana pa čiekuriem. 

Speciālie līdzekļi un kompresijas zeķes. Ja tūskas veidošanās nav hroniska, farmaceite iesaka lietot līdzekļus, kuru sastāvā ir aktīvā viela diosmīns, kas mazina pampuma rašanos. Aptiekās tie ir pieejami tablešu formā. Papildu līdzekļiem ieteicams lietot kompresijas zeķes, kas arī novērš kāju tūsku un ir viens no pamatnosacījumiem vēnu slimību profilaksei un ārstēšanai. Par atbilstošāko līdzekļu un kompresijas zeķu izvēli ieteicams konsultēties ārstu vai farmaceitu.

Pampums – tas ir pārejoši?

Vairākumā gadījumu kāju pampuma veidošanās iemeslus ir iespējams laicīgi novērst un ārstēt, taču tūska var būt arī viena no pirmajām pazīmēm, kas norāda uz kādu nopietnāku saslimšanu. Starp biežākajām slimībām ir dažādas venozās slimības, piemēram, dziļo vēnu tromboze vai vēnu varikoze. Tāpat pampums var liecināt par sirds mazspēju, cukura diabētu, nieru mazspēju vai vairogdziedzera traucējumiem. Svarīgi pievērst uzmanību tad, kad vienai kājai ir tūska, bet otrai nav, jo tas var būt pirmais signāls citām saslimšanām. Tāpat jāņem vērā tas, cik bieži un kad pampst kājas, vai tūska novērojama arī citām ķermeņa daļām, kā arī – vai tiek izjustas spēcīgas sāpes. Ja pampums ir kļuvis par hronisku parādību, ieteicams konsultēties ar ārstu – flebologu, kurš veiks doplerogrāfiju jeb padziļinātu vēnu veselības pārbaudi, lai novērtētu, kas ir kāju tūskas cēlonis un kā to pareizi ārstēt.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar