Speciālisti iesaka: TOP3 Jaunā gada apņemšanās

Jaunā gada tuvošanās nereti mudina mūs ņemt rokā pierakstu blociņus un sākt rakstīt jaunas apņemšanās nākamajam gadam. Iespējams, kāds arī paņem rokā pērnā gada blociņu, saliek plusus un mīnusus – kas izdevies un kas nē –, izvērtējot, kāpēc kaut kas nav sasniegts. Kādas varētu būt TOP3 ieteicamās Jaunā gada apņemšanās? Komentē BENU Aptiekas piesaistītā eksperte, uztura speciāliste Liene Sondore un BENU Aptiekas farmaceits Konstantīns Čerjomuhins.

Kas motivē mūs katru gadu no jauna kaut ko apņemties? Bieži vien mūsu apņemšanās ir kolektīvas – draugi, kolēģi, radi kaut ko apņemas, tāpēc tāda vēlme rodas arī mums – skaidro uztura speciāliste L. Sondore. Mūsdienu straujais dzīves ritms rada sajūtu, ka viss ir uzreiz sasniedzams, un nepareizu ilūziju par to, ka visam jānotiek ātri. Taču nopietna Jaunā gada apņemšanās nevar tikt piepildīta vienā mēnesī – tās tomēr ir gada apņemšanās un mērķi. Tādēļ jāsāk ar izvērtējumu, kāpēc mums vispār ir nepieciešamas apņemšanās?  Bieži vien pat pašiem nemanot, mēģinām dzīvot pēc apkārtējo ieteikumiem, un nereti rezultāts ir papildu stress, jo, piemēram, kaut kas no ieteikumiem neizdodas tā kā otram – negaršo kāds izslavētais veselīgais produkts, nepatīk aukstuma peldes vai kas cits. Tomēr apkārtējo ietekmē turpinām mēģināt šos plānus realizēt. Tādēļ speciāliste uzsver – ikvienam ir jāizvērtē savas prioritātes, vēlmes un iespējas, arī veselības stāvoklis, un atbilstoši tam jāsaprot, vai vēlaties kaut ko apņemties un, ja jā – kāds šis mērķis būs.

Arī tad, kad Jaunā gada mērķi un apņemšanās ir izvēlētas pārdomāti un racionāli, ir jāapbruņojas ar pacietību. Tā, piemēram, nevar iemācīties ēst veselīgi un gatavot dārzeņus vienā mēnesī, vai ātri apgūt kādu sporta veidu.

Nākamais svarīgais solis ir būt gataviem tam, ka viss neies, kā sākotnēji plānots, un kaut kas var neizdoties. Laikus sagatavojieties tam un izvērtējiet, kā varētu rīkoties tad, ja kaut kas neizdosies. Ir jāspēj pieņemt, ka kļūdas un neizdošanās var notikt, taču tas neliedz turpināt ceļu uz mērķi. Sarunājieties ar sevi! 

TOP3 apņemšanās Jaunajam gadam

Kādas varētu būt TOP3 Jaunā gada apņemšanās, ko speciālisti atzīst par ieteicamām? 

Ēst veselīgāk.

Uztura speciāliste L. Sondore skaidro, ka šāda apņemšanās norāda uz to, ka cilvēks apzinās – kaut kas viņa ikdienas uzturā nav līdz galam pareizi. Te jāpatur prātā, ka, lai kaut ko mainītu, ir jābūt konkrētam plānam: ko un kā darīsiet, kā rīkosieties gadījumā, ja apņemšanās ne vienmēr izdosies? Ir jāsaprot, ko tieši jums nozīmē termins “veselīgs uzturs” un kāds būs jūsu pirmais solis ceļā uz to, piemēram: aiziet pie ģimenes ārsta uz pārbaudi, nodot analīzes; konsultēties ar sertificētu uztura speciālistu; izvērtēt savus ikdienas iepirkšanās un ēšanas paradumus; katru dienu ēst vairāk dārzeņu un vairāk gatavot mājās, nepirkt pusfabrikātus; apmeklēt kulinārijas kursus. Ieplānojiet noteiktas, reāli izpildāmas darbības un atcerieties vismaz censties apņemšanos pildīt viegli un ar prieku!

Ja jūsu veselīga uztura apņemšanās ietver atteikšanos no kādiem našķiem, centieties neiekrist galējībās, atsakoties no kādiem pārtikas produktiem! Ja nolemjat no uztura izslēgt kādus produktus vai ēdienus, izvērtējiet, vai un kāpēc tas ir nepieciešams. Nedariet to tikai tāpēc, ka tagad ir modē lietot, piemēram, bezglutēna, bezlaktozes vai citus produktus. Kritiski izvērtējiet, vai jums tas tiešām ir nepieciešams. Vai tas sniegs vēlamo rezultātu mērķa sasniegšanai? Atcerieties, ka, koriģējot savu ikdienas uzturu, būtu jākonsultējas ar speciālistu un jāpārrunā, ar ko aizstāt noteiktus produktus un kā saplānot ikdienas uzturu pilnvērtīgi.

Rūpēties par veselīgāku uzturu var palīdzēt arī apņemšanās Jaunajā gadā biežāk gatavot mājās pašiem, saka L. Sondore. Šādā gadījumā sāciet ar vienkāršām receptēm – zupām, dārzeņu ēdieniem, vienkāršiem gaļas un zivju ēdieniem! Atrodiet uzticamu recepšu grāmatu, portālu vai jautājiet padomus saviem tuvajiem un neuztraucieties, ja kaut kas kādreiz neizdosies! Mācieties saprast garšvielas – pievienojiet ēdienam tās, kas jums vislabāk patīk! Ļaujieties drosmei kaut ko izmainīt ierastajās receptēs un gatavojiet bez stresa! Uztveriet gatavošanu kā meditācijas procesu, nevis piespiedu darbu vai savu spēju pārbaudi un baudiet rezultātu!

Būt fiziski aktīviem.

Rūpes par veselību nav iedomājamas bez kustībām un fiziskām aktivitātēm, saka BENU Aptiekas farmaceits K. Čerjomuhins. Iespējams, tādēļ ar sportošanu saistītās Jaunā gada apņemšanās ir vienas no populārākajām. Farmaceits uzsver: ja jūtat, ka jūsu ikdienā trūkst kustību un aktivitāšu, bieži jūtat enerģijas trūkumu un panīkumu, fizisko aktivitāšu ieviešana savā rutīnā ir labs mērķis, ko realizēt. Kustēšanās, fiziskās aktivitātes un sports palīdz rūpēties gan par mūsu fizisko, gan emocionālo labsajūtu. Tas ir dabīgais antidepresants, kas samazina stresu un nemieru, stiprina ķermeņa muskulatūru un kaulus, uzlabo sirds un asinsvadu, kā arī elpošanas sistēmas funkcionālās spējas. 

Izvēlieties tās fiziskās aktivitātes, kas jums vislabāk ir pa prātam un sagādā prieku – vai tā būtu trenažieru zāle, baseins, joga, aerobika vai kas cits. Vienlaikus atcerieties, ka ar fizisko slodzi nevajag pārspīlēt! Ņemiet vērā savas reālās iespējas un veselības stāvokli un konsultējieties ar speciālistiem. Nedēļā pietiks ar 2,5-3 stundām sportisku aktivitāšu, piemēram, sportojiet 40 minūtes trīs dienas nedēļā. Dodieties paskriet vai vienkārši aktīvākā pastaigā, apmeklējiet baseinu vai baudiet kādu no ziemas sporta veidiem! Galvenais – lai kustības jums sagādā prieku.

Rūpēties par savu emocionālo labsajūtu.

Bieži vien Jaunā gada apņemšanās un mērķi tiek saistīti ar dažādiem fiziskiem sasniegumiem, piemēram, noteiktiem sportiskiem mērķiem, svara korekciju, ēdienkartes izmaiņām. Taču ne mazāk svarīgas par fizisko labsajūtu ir arī rūpes par savu emocionālo veselību, uzsver farmaceits K. Čerjomuhins. Daudziem lielu daļu no ikdienas aizņem pamatdarbs un reizēm var šķist, ka nekam citam vairs neatliek laika. Tomēr ir ļoti būtiski rūpēties par to, lai laiks ārpus pamatdarba tiktu pavadīts kvalitatīvi, un te liela nozīme ir hobijiem un jūsu interesēm. Reizēm mums liekas, ka bez tā var iztikt, taču dzīve ar hobiju un interešu piepildīšanu ir daudz interesantāka un daudzpusīgāka, saka farmaceits. Hobiji palīdz mums sakārtot emocijas, rast atslodzi no ikdienas, tādējādi rūpējoties par mūsu emocionālo labsajūtu. Tie ļauj mums justies drošākiem un pārliecinātākiem par sevi. Tādēļ farmaceits ikvienam Jaunajā gadā iesaka neaizmirst veltīt laiku sev. Ja jums ir hobiji – turpiniet un neatstājiet tos novārtā! Bet, ja to šobrīd nav, atrodiet sev nodarbi, kas sniedz jums prieku un gandarījumu un liek justies labi.

Padoms – lai izvirzītos mērķus būtu vieglāk sasniegt, Jaunā gada apņemšanos var sadalīt pa mēnešiem un sarunāt ar sevi kādu atskaites punktu, kad izskatīt pierakstus, analizēt, kas ir sanācis un kas ne, ko var darīt labāk vai kas traucē mērķi sasniegt, iesaka uztura speciāliste L. Sondore. Labāk ir izvirzīt mazāku mērķi mēnesim un to piepildīt, nekā apņemties ko lielu un grandiozu visam gadam, bet to nedarīt.

Lai laimīgs un veselīgs Jaunais gads un izdodas sasniegt izvirzītos mērķus!

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar