Iemaksas darbinieka nākotnes uzkrājumā: kā to vērtē darbinieki?

Vairāk nekā trešdaļa jeb 38 % iedzīvotāju uzskata, ka darba devējs, veicot iemaksas viņu pensiju 3. līmenī, tādā veidā palīdz nodrošināt darbinieka nākotni, un vēl 36 % domā, ka tas liecina par darba devēja rūpēm par darbinieku ilgtermiņā, ne tikai peļņas gūšanu, secināts Luminor bankas veiktajā aptaujā*.

“Aptaujas dati iezīmē to, ka iedzīvotāji domā par savu nākotni un labklājību, tajā skaitā apzinās, ka ir jāmeklē alternatīvi papildu līdzekļi, lai pensija vecumdienās būtu lielāka, kā spēs nodrošināt pirmais un otrais pensiju līmenis. Iedzīvotāju vēlmes var kalpot kā indikācija arī darba devējiem – izrādot iniciatīvu un finansiāli atbalstot savu darbinieku pensiju uzkrājumu, darba devējs ne tikai veicina darbinieka labklājību ilgtermiņā, bet arī rada pozitīvu darba devēja reputāciju, potenciāli piesaistot jaunus darbiniekus. Tāpat, sniedzot atbalstu, informējot un motivējot darbiniekus savlaicīgi rūpēties par finansiāli stabilām vecumdienām, tiek celta arī sabiedrības labklājība kopumā,” saka Luminor Aktīvu pārvaldīšanas un pensiju daļas vadītājs Baltijā Atis Krūmiņš.

Lai arī tādi darba devēja piedāvātie labumi kā veselības apdrošināšana vai apmaksāts telefons ir svarīgi, tā tomēr jau ir ļoti ierasta daļa no darba devēja piedāvātā “labumu groza”. Tāpēc ir nepieciešams rast risinājumus, lai atbalsts darbiniekiem sniegtos plašāk, tostarp domājot par darba ņēmēja finansiālo labturību jau tālākā nākotnē. Darba devēju iemaksu veikšana darbinieku pensiju uzkrājumā var būt veiksmīgs risinājums kā darba ņēmējam, tā darba devējam. Šajos dinamiskajos apstākļos katra darba devēja izaicinājums ir rast darbiniekam saistošus veidus, lai veicinātu piederību uzņēmumam un pozitīvi ietekmētu savu darbinieku labklājību, turklāt pierādot sevi kā sociāli atbildīgu uzņēmumu, kam rūp savu darbinieku nākotne,” stāsta DHL Express Latvia izpilddirektors Artis Dekšenieks.

Lojalitāte uzņēmumam un papildu motivācija

Trešdaļa iedzīvotāju uzskata, ka darba devējs, veicot iemaksas darbinieku pensiju 3. līmeņa uzkrājumam, palīdz saglabāt darbinieku lojalitāti uzņēmumam. Piektdaļa jeb 22 % iedzīvotāju pauž, ka tas liecina par labām darba devēja finansiālajām spējām. Tāpat iedzīvotāji uzskata, ka tā ir laba iespēja uzņēmumiem izcelties uz citu darba devēju fona, veicina darbinieku vēlmi aizdomāties par nākotni, sniedz iespēju izmantot nodokļu atvieglojumus un palīdz jaunu darbinieku piesaistē.

Piektā daļa iedzīvotāju arī domā, ka iemaksas pensijas kapitālā motivē vidēja vecuma un vecāka gadagājuma darbiniekus, bet vismazāk respondentu jeb 5 % piekrīt apgalvojumam, ka šādas iemaksas pensiju uzkrājumam motivē tieši jaunākus cilvēkus. Tas varētu būt skaidrojams ar to, ka, sākot karjeru, jaunāka gadagājuma iedzīvotāji vēl nav sākuši domāt par savu finansiālo labklājību vecumdienās, līdz ar to šādu darba devēja iniciatīvu neuzskata par prioritāti, bet tas var kalpot par labu signālu darba devējiem to aktualizēt, jo tieši jaunībā pieņemtajiem lēmumiem ir lielāka ietekme uz pensijas kapitālu

Lai arī aizvien nav tik daudz darba devēju, kas veic iemaksas pensiju 3. līmenī, vērojama pozitīva tendence veikto iemaksu apmērā – aizvadītā gada trīs ceturkšņos darba devēji iemaksāja 15 888 miljonus eiro, kas ir par aptuveni 15 % vairāk nekā tādā pašā periodā 2022. gadā, liecina Latvijas Bankas dati.

* Luminor bankas aptauja Latvijā veikta 2023. gada oktobra beigās sadarbībā ar pētījumu aģentūru Norstat, aptaujājot 1010 respondentus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Attēls: ilustratīvs (canva.com)

TOP Komentāri

avatar