Rudenāji-2019 pavisam drīz

2019.gadā no 13-15.septembrim norisināsies  Katlakalna V Starptautiskais folkloras festivāls RUDENĀJI-2019. Festivāla galvenā tēma – ražas daudzināšana un citas rudens laika norises tautas tradīcijās. Tā būs iespēja satikt un iepazīt rudens tradīciju, kādu to kopj folkloras kopas visos Latvijas dižnovados, kā arī ieklausīties ciemiņos no Lietuvas, Igaunijas, Baltkrievijas un Indijas.

13.septembrī  plkst. 18.00 laukumā pie Katlakalna Tautas nama notiks festivāla svinīgā Atklāšana – festivāla ieskandēšana ar taurēm un vungām,  uzrunas, izskanēs viesu un mājinieku folkloras kopu iepazīšanās stāsti. 

Plkst. 19.30 dosimies Lāpu gājienā uz netālo Sauliešu pilskalnu, kur notiks svinīga uguns iedegšana un tradicionāli, Rudenājiem raksturīgi pateicības rituāli senčiem un dievībām, līksmas un apcerīgas dziesmas, danči un rotaļas,  kopīgs mielasts – daudzināsim ražīgo un skaisto gadu.

Sestdien, 14.septembrī, pie Katlakalna Tautas nama svinēsim SABERUS. No vienpadsmitiem rītā varēsim klausīties festivāla viesu kopu uzstāšanos. Skanēs dziesmas, iesim rotaļās un dančos, notiks dažādas atjautības un spēka sacīkstes, spēles un konkursi. Gan bērniem, gan pieaugušajiem būs laba iespēja iepazīt tradicionālus amatus un gūt prasmes pie amatniekiem dzīvei noderīgu un jauku lietu darināšanā. 

Saberu nosaukums nācis no senas tradīcijas rudens svētku laikā ziedot nelielu daļu no ražas un sabērt kopā rudens veltes un pēc tam kopā svētīt ražas svētkus. Mēs veidosim lielo Katlakalna Saberu skulptūru un lai tā taptu jo krāšņa, aicinām ikkatru dalībnieku un klausītāju ņemt līdzi kādu ziedu, – dārzeni, graudu sauju vai rudens augli. Par to, lai Saberu svētku dalībnieki un ciemiņi būtu paēduši, gādās ēdinātāju uzņēmums „Garozu ķēķis”, būs iespēja iegādāties arī kādu putojoša kvasa vai alus kausu. Plkst. 14.00 sāksies festivāla ārzemju viesu koncerts. Savukārt no plkst. 19.30 Katlakalna Tautas namā notiks Festivāla dalībnieku kopveidots, dzīvi uz vietas radīts uzvedums Apjumību dzīres.

Svētdien, 15.septembrī, festivāls viesosies Jūrmalas Brīvdabas muzejā Lieupē, Rgakāpas prka maliņā. No 11.00-14.00 notiks Rudenāju godi – sadziedāšanās jūras krastā, priežu meža pakalnos un muzeja pagalmā. Turrpat uz dzīva ugunskura tiks vārīta īpašā Rudenāju vira.

2019.gada RUDENĀJU viesi – indiešu tradicionālās muzicēšanas un deju kopa no Pendžabas apkaimes, piejūras ļaudis, lietuviešu folkloras kopa MEGUVA no Palangas, igauņu koklētāju kopa KANNELKOND no Tallinas un minskieši, baltkrievu tradicionālās kultūras studija VARGIN. Latviešus pasaulē šogad pārstāvēs DŪDALNIEKI no Ziemeļanglijas. Latvijas kopas – latgalieši  Šķilbēnu etnogrāfiskais ansamblis ŠĶILBANU SĪVAS, vidzemnieki Siguldas SENLEJA un Vidzemes sēļi – KRAUKLĒNIEŠI no Cesvaines, divas Kurzemes puses kopas – Otaņķu etnogrāfiskais ansamblis un folkloras un tradīciju draugu kopa no Ziemupes. Zemgales un Daugavas krasta dziesmas dzirdēsim no Tomes GRAUDIEM. Savukārt no Rīgas ieradīsies GRODI,  GARATAKA un mazāk pazīstamā SKAŅAVA. Festivāla mājinieki – Katlakalna RĀMUPE.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar