Padomi skolēniem un satiksmes dalībniekiem

Sākoties septembrim, satiksme kļūst intensīvāka, jo vecāki steidz nogādāt savas atvases uz izglītības iestādēm. Mācību gada sākums ir īstais laiks, lai lieku reizi atgādinātu par atbildīgu pārvietošanos ar automašīnu!

Drošas Braukšanas Skolas direktors Jānis Vanks uzsver: “Sākoties jaunajam mācību gadam, visiem satiksmes dalībniekiem jākļūst iecietīgākiem vienam pret otru. Satiksme rīta stundās ir lēnāka, līdz ar to arī saspringtāka. Jāņem vērā, ka steigšanās rada tikai bīstamas situācijas un apdraud citus satiksmes dalībniekus. Lai mazinātu sastrēgumus ir jāievēro ceļu satiksmes noteikumi, īpašu uzmanību pievēršot krustojumu šķērsošanai – to vidū nevajadzētu palikt un bloķēt satiksmi. Septembris vēl ir tas mēnesis, kad satiksmē piedalās arī citi transportlīdzekļi, kā motocikli, mopēdi, velosipēdi, elektroskrejriteņi utt. Tāpēc vadītājiem ir vairāk jāskatās spoguļos un pastiprināti jākoncentrējas ceļam!“

4 padomi, ko ceļu satiksmes dalībniekiem jāņem vērā, atsākoties mācību gadam:

 1. Jāieplāno papildus laiku, lai paspētu nokļūt galamērķī. Ir jāpārdomā veicamais maršruts. Ja tiek izmantota kāda no navigācijas aplikācijām, tad veicamo maršrutu pirms brauciena uzsākšanas vajadzētu iegaumēt, lai lieki nenovērstu uzmanību no ceļa.
 2. Jābūt vērtīgam un uzmanīgam, īpaši izglītības iestāžu tuvumā. Jāņem vērā, ka bērni pēc vasaras brīvlaika var būt neuzmanīgi, izklaidīgi un pēkšņi izskriet uz ceļa braucamās daļas.
 3. Jāievēro atļauto braukšanas ātrumu un jāapstājas pirms gājēju pārejām. Sabiedriskā transporta pieturu un gājēju pāreju tuvumā, sāks pārvietoties un pulcēties liels skaits cilvēku. Jāsamazina braukšanas ātrumu un vienmēr jāapstājas pirms gājēju pārejas, lai palaistu gājējus.
 4. Nekādā gadījumā nedrīkst apstāties, stāvēt un izlaist pasažierus uz gājēju pārejām vai tieši pirms tām. Tas apdraud gājējus, traucē citiem satiksmes dalībniekiem pārredzēt un attiecīgi reaģēt, ja kāds vēlas šķērsot pāreju.

“Svarīgi ir ne tikai vērst uzmanību kopējai satiksmei, bet arī atgādināt vecākiem par drošu ceļu uz skolu, vedot automašīnā bērnu! Pie skolām obligāti jāsamazina braukšanas ātrumu. Nedomājam tikai par saviem bērniem, bet arī par citiem! Vienmēr ir jābūt gatavam reaģēt,” norāda Jānis Vanks.

8 padomi, kas vecākiem jāņem vērā, ja bērnu uz skolu ved ar automašīnu:

 1. Bērnam automašīnā jāatrodas savam vecumam un garumam atbilstošā sēdeklītī. Atceries, ka auto sēdeklītis/paliktnis ir jāizmanto, līdz bērns sasniedz 150 cm augumu, kas vidēji notiek 12 gadu vecumā.
 2. Bērnam drošākā vieta ir automašīnas aizmugurē, vislabāk – aizmugurējā labajā sēdeklī.
 3. Visiem automašīnas pasažieriem ir jābūt piesprādzētiem. Drošības jostas ir jālieto vienmēr, lai cik īss vai garš ceļa posms ir jāveic.
 4. Jārunā ar bērnu par uzvedību automašīnā. Šoferim nedrīkst traucēt un novērst uzmanību transportlīdzekļa vadīšanas laikā.
 5. Jāieplāno papildus laiks ceļam. Rīta stundās satiksme kļūst intensīvāka un veidojas sastrēgumi, kas var radīt stresa situācijas.
 6. Noteikti jāievēro ātruma ierobežojumi mācību iestādes teritorijā. Vienmēr jābūt gatavam reaģēt un nepieciešamības gadījumā apturēt automašīnu.
 7. Apstāties un stāvēt drīkst tikai atļautās vietās. Ievēro ceļa zīmes un pievērs uzmanību horizontālajiem apzīmējumiem.
 8. Bērns no automašīnas jāizlaiž uz ietves, nevis uz ielas braucamās daļas.

Jānis Vanks uzsver: Ceļu satiksmes noteikumi ir jāievēro visiem, arī gājējiem! Pārrunājiet ar savu bērnu kā droši nokļūt skolā! Atgādiniet un izskaidrojiet, ka ielu drīkst šķērsot tikai atļautās, labi pārredzamās vietās. Lai bērns vienmēr atceras apstāties pirms ceļa braucamās daļas vai gājēju pārejas, lai vienmēr paskatās uz abām pusēm un tikai tad, kad ir pilnīgi droši – šķērso ceļu!”

Lai drošs ceļš!

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar