Kuperoze jeb sarkanā seja – kas tā ir un kā to kopt ziemas laikā?

Sārtumu vaigos nereti uzskata par skaistuma un arī veselības pazīmi, tāpēc bieži vien šī iemesla dēļ cilvēki neapzinās, ka patiesībā tas var liecināt par ādas rozāciju jeb kuperozi, ko tautas valodā mēdz dēvēt par sarkano seju. “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga norāda, ka īpaši rūpīga un pareiza kuperozas ādas kopšana ir jāievēro ziemas periodā, jo kuperoza āda ir ne tikai jutīga un ātri reaģējoša pret dažādiem ādas kopšanas līdzekļiem, bet arī pret sezonālām izmaiņām, un nepareiza tās kopšana var izraisīt nevēlamu saasinājumu.

Kas ir kuperoza āda?

Veselības centrs 4” dermatoloģe Dr. Viktorija Rogova: “Kuperozu ādu raksturo izteikti paplašināti asinsvadi, kas ir novietoti tuvu tās virskārtai. Slimībai progresējot, var parādīties sārti izsitumi, neliela nieze un karstuma sajūta, kā arī sārtums uz dažādām vietām sejas ādā var kļūt pastāvīgs. Kuperozai ādai ir vairāki faktori, kas var ietekmēt ādas slimības attīstību. Daļēji to nosaka iedzimtība, tomēr lomu spēlē ādas jutīgums pret temperatūras izmaiņām, piemēram, ziemas laikā, kad ārā ir auksts un sauss gaiss, kuperoza āda var tikt pastiprināti kairināta – aukstuma ietekmē rodas sejas ādas apsārtums, sevišķi vaigu galu, deguna un zoda zonās, tādējādi radot diskomfortu.”

Ārste uzsver, ka rozācijas attīstību var ietekmēt arī dažādi dzīvesveida faktori, piemēram, bieža iešana pirtī un vannā, pastiprināta alkohola lietošana, ilgstoša uzturēšanās saulē, marinēts un pikants ēdiens, kas var izraisīt tūlītēju reakciju. Ikdienā būtu ieteicams sekot līdzi asinsspiediena izmaiņām, jo paaugstināts asinsspiediens var izraisīt izteiktu pleķu parādīšanos galvenajās zonās.

Jāpapildina, ka kuperoza āda vairāk ir raksturīga sievietēm, jo sieviešu āda ir plānāka kā vīriešiem un arī hormoniem un to darbībai ir liela nozīme kuperozas ādas attīstībā. Pirmās kuperozas ādas pazīmes parasti sākas pusaudžu vecumā un izteikti tās novērojamas jaunām sievietēm.

Kā kopt kuperozu ādu?

Izvēloties sejas kopšanas līdzekļus kuperozai ādai, jāatcerās, ka tie var ne tikai palīdzēt samazināt nevēlamo apsārtumu, bet arī ārstēt konkrēto ādas problēmu, piemēram, nostiprinot trauslās asinsvadu sieniņas, samazinot to plīšanu, aizsargājot ādu no apkārtējās vides kaitīgajiem faktoriem – vēja, sala, saules, u.c. Tāpēc sejas kopšanas līdzekļus ir jāizvēlas rūpīgi un pievērošot uzmanību tieši šādai ādai paredzētiem sejas kopšanas līdzekļiem – gan mitrinošajiem, gan attīrošajiem. Kuperozas ādas kopšana nav vienkārša, taču aptiekā farmaceiti varēs palīdzēt gan iesakot piemērotākos produktus, gan skaidrojot to iedarbību un atšķirības.

Pantenols un alveja – nomierinošam efektam

Lai parūpētos par kuperozu ādu ziemā, ārste īpaši iesaka izvēlēties sezonai atbilstošus sejas ādas kopšanas līdzekļus un uzturu. Ņemot vērā kuperozas ādas specifiku, aukstajā sezonā ieteicams lietot tādus sejas ādas kopšanas produktus, kas satur pantenolu un alveju, lai tās ādu maigi nomierinātu. Alvejas sejas maska īpaši noderēs, lai nomierinātu apsārtušu sejas ādu, pie reizes to arī atsvaidzinot.

Cinks, niacinamīds, glicerīns un hialurnskābe – mitruma līmenim

Kosmētikas produkti ar cinku un niacinamīdu uzturēs optimālu mitruma līmeni ādā un arī būs piemēroti lietošanai ziemas laikā. Tāpat var droši izvēlēties produktus ar glicerīnu un hialuronskābi, jo tie ne tikai uzturēs optimālu mitruma līmeni ādā, bet arī padarīs to maigu un gludu, kā arī palīdzēs cīnīties pret sausumu.

Aļģes saturošie produkti – nomierinošai iedarbībai

Īpaši vērtīgi ir dažādi aļģes saturoši produkti, kā, piemēram, krēmi, losjoni vai sejas maskas, kas ne tikai pabaros un mitrinās kuperozu ādu, bet palīdzēs arī mazināt apsārtumu, jo ir ar nomierinošu iedarbību.

Būtiski – stiprināt sejas asinsvadus

Sejas asnisvadu sieniņas stiprinās sejas kopšanas līdzekļi ar C, P un K vitamīnu. Ja traucē tas, ka sejas āda ir ļoti sārta, jāskatās dažādi līdzekļi, piemēram, toniki, krēmi un serumi, kas paredzēti tam, lai ādu padarītu gaišāku, vienlaikus stiprinot asinsvadus.

Nē – krāna ūdenim un rupjiem pīlingiem

Jāatceras, ka krāna ūdens var kairināt kuperozu ādu, tāpēc ieteicams lietot termālo vai micerālo ūdeni, kas gan nomierinās, gan mitrinās ādu. Tāpat kuperozai ādai nevajadzētu lietot rupjus pīlingus, kas ādu pastiprināti traumēs.

Papildu palīdzība ar atbilstošu uzturu

Lai ādai papildus palīdzētu, ieteicams uzņemt ar Omega-3 un Omega-6 taukskābēm bagātinātu uzturu, piemēram, zivis, riekstus un avokado.

Kuperozas ādas pazīmes:

  • Izteikti sarkani vai rozā plankumi uz sejas. Šos plankumus bieži veido mazu asinsvadu sadzīslojums un tas ir īpaši viegli pamanāms, ja asinsvadi ir tuvāk sejas ādas virskārtai.

  • Asinsvadu paplašināšanās vaigu galu, deguna un zoda zonās, kur viegli ir pamanāms to sārtais sadzīslojums.

  • Sausums un kairināmība kas pieprasa pareizu un maigu sejas ādas kopšanu, tai skaitā atbilstīgu sejas ādas kopšanas līdzekļu lietošanu.

  • Jutīgums pret dažādiem ārējiem faktoriem, kā sezonālas pārmaiņas, piemēram, temperatūra iekšā vai ārā, kas mēdz būt izteikti atšķirīga ziemas periodā.

  • Sajūta, ka vaigi ir teju degoši un pulsē, īpaši pēc asākas pārtikas lietošanas, kas izsauc tūlītēju reakciju.

Kā kopt kuperozu ādu ziemā?

Sausas un jutīgas ādas kopšanai “Euroaptieka” farmaceite Zane Melberga iesaka izmantot speciālus kuperozas ādas mazgāšanas līdzekļus, kas nekairinātu jau tā jutīgo ādu. Ir jāizvairās arī no dažādu abrazīvu sejas kopšanas līdzekļu lietošanas, piemēram, dažādu skrubju izmantošanas ikdienas sejas mazgāšanā, lai vēl vairāk nekairinātu jau tā jutīgo ādu. Sarkanu ādas pleķu mazināšanai ieteicams lietot barojošus sejas kopšanas līdzekļus, bet lai āda izskatītos viendabīga un vesela var lietot CC krēmus – tiem klāt ir pigments, kas maskēs dažādas kuperozes izraisītas ādas nepilnības. Arī ziemas periodā, dodoties ārā, cilvēkiem ar kuperozi noteikti ir jālieto aizsargkrēms ar augstu aizsargfiltru – vismaz SPF 50. Vakarā var lietot alvejas masku, kas nomierinās kairināto ādu.

Ikdienā noteikti vajadzētu rūpēties par sabalansēta uztura uzņemšanu, pēc iespējas izslēdzot asu ēdienu patēriņu. Lai stiprinātu kapilārus – vissīkākos asinsvadus, kuros notiek vielu apmaiņa starp asinīm un audiem – ir ieteicami sejas kopjošie produkti ar mitrinošiem komponentiem, piemēram, vitamīniem K vai C.

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar