Biedrības pārstāvis: Pusgadu pēc skandāla Rīgas Centrāltirgū joprojām plaukst kontrabanda

Pirms pusgada raidījums “Aizliegtais paņēmiens” izgaismoja kontrabandas cigarešu pārdošanas shēmu Rīgas Centrāltirgū. Pēc raidījuma sekoja Valsts policijas reidi, tomēr šobrīd, apmeklējot tirgu, redzams, ka nekas nav mainījies. Vēl vairāk – mediji atkal konstatējuši, ka kontrabandas preču tirdzniecība rit pilnā sparā, turklāt atgriezušās arī tās pašas ierastās sejas, kas piedāvā tirgus apmeklētājiem iegādāties cigaretes. Nepamet sajūta, ka kontrabandas tirdzniecība Centrāltirgū ir viena no Rīgas politisko spēlīšu sastāvdaļām, pauž biedrības “Pilsoņu vara” pārstāvis Jānis Ozols. 

Kontrabanda starp pilnvaru un ietekmes zonām 

Arī tirgus vadība atzīst, ka viss atgriezies ierastajās sliedēs, norādot, ka šobrīd kontrabanda tiek tirgota tunelī, kas no Centrāltirgus puses ved uz staciju, tāpēc tā vairs nav Centrāltirgus teritorija.  Rīgas dome problēmas risināšanu uzdod tirgus vadībai, tirgus vadība vēršas pie Iekšlietu ministrijas un katrs apņemas rīkoties savas ietekmes un kompetences ietvaros, tomēr nepamet sajūta, ka kontrabanda turpinās darboties kaut kur starp šīm pilnvaru un ietekmes zonām, kamēr nebūs patiesas politiskās gribas atrisināt situāciju. Kamēr tas nav noticis, arī administratīvie sodi, neraugoties uz lielajiem apmēriem, reālu rezultātu nesniedz, jo personām, kurām tie tiek piemēroti, nav konstatējamu ienākumu. 

Ne pagaidu administrācija, ne Covid-19 netraucē 

Izskatās, ka arī tiešu atbildību par pilsētai un valstij būtisko objektu neviens nevēlas uzņemties – tirgus vadība uzskata, ka tās atbildība beidzas līdz ar tirgus slieksni. Tā teikt – ne mana cūka, ne mana druva – tas notiek metru aiz manas saimniecības un nav mana darīšana. 

Līdz domes atlaišanai par nebūšanām sparīgi tika lamāti politiķi un administratoru iecelšana daudziem lika uzgavilēt – liekēži vairs netraucēs un ierēdņi pilsētu vadīs labāk. Šobrīd redzams, ka nekas nav uzlabojies, ko var izskaidrot tikai ar citiem pagaidu administrācijas mērķiem. Administrācijas darbības, pretēji loģikai un labai pārvaldībai, ir vērstas uz amatpersonu maiņu, nevis uz problēmu atrisināšanu – kā gan citādi izskaidrot izpilddirektora nomaiņu un sekojošu dažādu departamentu vadītāju iecelšanu. Kā kronis visam un skaidrs mājiens par vienošanos ietekmes sadali ir Ivetas Zalpēteres (A/PAR!) lēmums par AS “Rīgas starptautiskā autoosta” padomes locekli iecelt Oļegu Burovu (GKR). Izskatās, ka rūpes par pēcvēlēšanu koalīciju administratoriem un to ieceltajiem vietvalžiem ir svarīgākas par kontrabandas perēkļu iznīdēšanu. Covid-19? Tas ir traucēklis likumdevējiem un kārtības sargiem, bet ne kontrabandas tirdzniecībai.

Google redz visu 

Centrāltirgus ir būtisks pilsētas un valsts tēla elements, tāpēc nevajadzētu ļaut situācijai nonākt tik tālu, ka Rīga kļūst slavena nevis ar vēsturiskajiem paviljoniem, bet arī kontrabandu. Jau šobrīd, ievadot google meklētājā atslēgas vārdus “kontrabanda” un “tirgus” angļu valodā pēdējā gada laikā, meklētājs piedāvā iepazīties tieši ar situāciju Rīgā, atstājot ēnā pat publikācijas par kontrabandas preču tirdzniecību ASV cietumos. Vai tiešām Rīga vēlas būt slavena šādā veidā? 

Šobrīd vienīgā cerība – mediju spēks un ietekme 

Jau atkal situācijas risināšanā šobrīd lielā mērā jācer uz mediju spēku. Tieši mediji pirms pusgada pievērsa visas sabiedrības uzmanību šai problēmai un atliek vien cerēt, ka tie neļaus atslābināties un sekojot līdzi notikumu attīstībai liks visa ranga atbildīgajiem vismaz izskata pēc rosīties – jo laikam bez pilsētas vadības politiskās gribas nekas nenotiks. Tieši šobrīd, lai veicinātu tūrisma nozares atgūšanos, Rīgai ir nepieciešams drošas pilsētas tēls. Šī gada (un domājams arī nākamā gada) tūrisma sezonā katrs pilsētas viesis būs no svara, tāpat arī katra Rīgā pavadītā diena un katrs šeit iztērētais cents, no kura arī pilsētas kasē ieripo sava tiesa. 

Autors: Biedrības “Pilsoņu vara” pārstāvis Jānis Ozols

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar