Aptauja: 80% iedzīvotājus kaitina skaļa viedtelefonu lietošana publiskās vietās

Daudzpakalpojumu uzņēmuma “Tele2” un “Norstat” veiktā aptauja liecina, ka 80% Latvijas iedzīvotāju kaitina, ka cilvēki publiskās vietās savā telefonā skaļi – bez austiņām – klausās mūziku vai skatās video. Aptuveni 15% respondentu šādās situācijās ir reaģējuši un aizrādījuši tiem, kas tā dara.

Aptuveni trešdaļa jauno vecāku (18 – 29 gadi) ļauj saviem bērniem publiskās vietās skatīties video vai klausīties mūziku, nelietojot austiņas. Vecumā 30 – 39 gadi šis īpatsvars ir mazāks – piektdaļa.

“Šis ir stāsts par elementāru pieklājību un gatavību rēķināties ar citiem. Jādomā par sabiedrības kopējo cieņas, empātijas un ētiskas attieksmes līmeni, savukārt aptauja norāda, ka kaut kas nav kārtībā šajā jomā. Protams, var jau mēģināt aizrādīt citiem par skaļu mūzikas klausīšanos vai video skatīšanos viedierīcē, bet rezultāts nav īsti paredzams. Mēdz teikt, kur morāle nedarbojas, tur stājas spēkā likums. Domāju, ka, atbilstoši kārtības nodrošināšanas noteikumiem, piemēram, sabiedriskajā transportā, citu pasažieru traucēšana nav pieņemama un par to būtu jāziņo transportlīdzekļa vadītājam. Un, ja līdz šim tāds noteikums nav iekļauts sarakstā, tad būtu svarīgi to izdarīt,” saka Latvijas Universitātes profesore Zanda Rubene. “Austiņu izmantošanu publiskajā telpā vērtēju pozitīvi, jo šādi mazāk traucējam citus, tāpat ir savi plusi arī austiņu lietojumam ģimenē, ja tās, piemēram, izmantojam mācību vai darba vajadzībām. Taču tas, ka viedierīces un austiņas lietojam brīvajā laikā mājās, nozīmē arī to, ka var veidoties tehnoference jeb komunikācijas pārrāvums starp cilvēkiem tehnoloģiju izmantošanas dēļ. Un tas ir risks, kas var radīt sociālo un komunikatīvo prasmju problēmas – īpaši bērniem.”

Kopumā, lai īsinātu laiku publiskās vietās, cilvēki visbiežāk savos viedtālruņos klausās mūziku vai skatās dažādu video saturu (60%) un lasa ziņas (53%). Daudz izteiktāk mūziku un video patērē jaunieši, savukārt ziņas lasa vidējā paaudze (40 – 59 gadi).

“Laika gaitā ir mainījies, kādas funkcijas visbiežāk savā telefonā lietojam, piemēram, ja pirms vairākiem gadiem cilvēki saziņā izmantoja īsziņas, tad šodien cilvēku ikdienā dominē WhatsApp sarakstes un video zvani,” stāsta “Tele2” komercdirektors Raivo Rosts. “Šāda komunikācijas stila maiņa prasa arī zināmu viedtālruņa lietošanas kultūru gan mājās, gan publiskā vietā. Piemēram, mūsu aptaujas dati liecina, ka katrs piektais iedzīvotājs publiskās vietās mēdz veikt video zvanu, nelietojot austiņas. Tas var būt ne tikai traucējoši apkārtējiem, bet arī radīt nepatīkamus brīžus runātājiem.”

Aptaujas rezultāti arī liecina, ka aptuveni 60% cilvēku savās mājās, skatoties video vai klausoties mūziku, lieto austiņas, ja paralēli viedierīces izmanto vairāki ģimenes locekļi.

Aptauja veikta 2022. gada novembrī, aptaujājot 1006 respondentus.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar