Ādas jaunība – vai sasniedzams mērķis?

Ko zinātnē balstīts skatījums vēsta par populārākajiem pretnovecošanās kosmētikas līdzekļiem, kādu efektu varam no tiem sagaidīt, un, visbeidzot – cik ļoti varam paļauties un iesaiņojuma rakstītajiem solījumiem?

Šķiet, ka ar pretnovecošanās krēmiem dažkārt ir līdzīgi kā ar drastiskām diētām – ja tās sola svara zudumu, piemēram, 10 kilogramus nedēļā, tad, neprātīgs tievēt gribētājs var veikli sarēķināt, ka pēc pusgada būs zaudēti veseli 60! Tāpat arī nereāli kosmētikas līdzekļu solījumi sola pagriezt pulksteni atpakaļ jaunības un pat bērnības virzienā, taču tas īsti nebūs iespējams un arī zinātnē balstīti argumenti apstiprinās – ādu var kopt un palīdzēt tai būt veselīgai, tomēr mūžīgi saglabāt to jauneklīgu vai pat padarīt vecāka gadagājuma cilvēka ādu kā pusaudzim, lietojot vairāk, ilgāk un dārgāku krēmu vai koncentrātu nebūs iespējams. Tieši tāpat, kā veselu gadu ieturot kādu drastisku diētu, nesvērsim 10 kilogramu bijušo simts vietā!

Kā bieži vien rodas “drošs” un “klīniskos pētījumos pierādīts”?

Pretnovecošanās produktu reklāmās bieži atsaucas uz klīniskiem pētījumiem. Tas var likt domāt, ka šie līdzekļi ir jūsu naudas vērti. Taču visbiežāk tie ir tikai daži spēcīgi placebo kontrolēti, randomizēti pētījumi – un vēl mazāk tādu, ko nav sponsorējis konkrētais zīmols. Jāpiezīmē gan, ka kāda zīmola atbalsts pētniecībai ne vienmēr liecina par nekritisku pieeju (zinātnē publikācijām vienmēr ir jānorāda arī atlīdzības faktors), taču pilnībā izslēgt biznesa intereses tādā gadījumā nevar, nu, kaut vai tikai pētniecības tēmas izvēlē.

Vēl viena būtiska pazīme, ko nereti redzam krēmu aprakstos, ir dažādi sertifikāti un norādes par drošumu, kā arī atzīmes, ka kosmētikas testēšanā netiek izmantoti dzīvnieki. Nekritiskam patērētājam tas var šķist kā efektivitātes pierādījums, kas tā nav. Šādas norādes liecina par, piemēram, izmantoto izejvielu izcelsmi, vai arī, ka līdzeklis ir drošs lietošanai un citiem parametriem.

Kopsavelkot – runājot par kosmetoloģijas jomu, lielākoties par zīmola efektivitātes apliecinājumu izmanto lietotāju novērojumus un viņu subjektīvu priekšstatu par izskata uzlabojumu, nevis pierādījumus, kas gūti laboratorijās. “Pirmajiem nav ne vainas, taču ideālā gadījumā būtu vajadzīgi abi,” stāsta “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa, atgādinot, ka tieši aptiekā iegādātie dermokosmētikas līdzekļi ir patiešām droši un klīniski pārbaudīti.

Ko vēsta pētījumi

Jaunību saglabāt un atjaunot sološie kosmētikas līdzekļi parasti kombinē konkrētas sastāvdaļas, papildinot tās ar citām sastāvdaļām, kas veido katra zīmola oriģinalitāti noteiktā produktu grupā. Līdzīgi kā pavāri, cepot kūku – tajā noteikti būs olas, milti, cukurs, bet atšķirīgumu un, šai gadījumā, garšu nodrošinās, piemēram, mellenes, zemenes, šokolāde vai kas cits.

Pārskatīsim būtiskākās pretnovecošanās līdzekļu sastāvdaļas!

Vispirms jāmin, ka ādas jaunības saglabāšanā un iespējami ilgākā uzturēšanā “zelta standarts” ir saules aizsarglīdzekļi un retinoli.

“Tādi produkti kā alfa hidroksiskābes (AHA) un antioksidanti, piemēram, C vitamīns, varētu nedaudz ietekmēt ādas ar novecošanās pazīmēm izskatu. Taču dati par tiem nav tik pārliecinoši kā par retinoīdiem un saules aizsarglīdzekļiem.

Daudzu mitrinošo līdzekļu sastāvdaļām, piemēram, keramīdiem vai tā saucamajam dabiskajam mitrinātājfaktoram, ir vairāk teorētiska nevis pierādīta efektivitāte. Hialuronskābei, spēcīgam ādas mitrinātājam, ir veikti placebo kontrolēti randomizēti pētījumi, kas apliecina ādas elastības uzlabošanos un tās izlīdzināšanos, taču šādu pētījumi ir maz un tie ir ražotāju atbalstīti.

Paturiet prātā, ka neviens no šiem produktiem nav jaunības eliksīrs. Bet, ja jūs nospraužat reālus mērķus, ietverot lokāli pielietojamas metodes un koncentrējieties uz profilaksi, jūs patiešām varat iegūt veselīgāku un gludāku ādu, uzsver farmaceite.

Parunāsim par retinoīdiem!

Savukārt retinoīdi, kas ir A vitamīna dažādas formas, ir plaši pētīti. Retinoīdi pieejami gan kā recepšu medikamenti, gan arī mazāk iedarbīgās formās kā retināls un retinols kosmētikas līdzekļu sastāvā. Pazīstamākais bezrecepšu retinoīds ir retinols. Retinols veicina šūnu atjaunošanos un stimulē kolagēna veidošanos, tādējādi palīdzot izlīdzināt sīkās grumbas un iespēju robežās “izgludina” nelīdzenumus.

Lietošanas pamācība

 • Nepieciešams tikai zirņa lieluma daudzums izvēlētā līdzekļa.
 • Retinoīdu iedarbība ir spēcīga un tie kairina ādu, tāpēc, lietošanu jāuzsāk ar pāris reizēm nedēļā, pakāpeniski palielinot lietošanas biežumu.
 • Ļoti svarīgi kopā ar retinoīdiem lietot saules aizsarglīdzekli un mitrinošu līdzekli. Uzturēties atklātos saules staros lietojot retinoīdus saturošu līdzekli nevajadzētu, jo ir liela iespēja iegūt saules apdegumu –labāk izvēlēties speciālu dienas krēmu ar SPF30 un vairāk.
 • Retinoīdu iedarbība ir pakāpeniska un uzlabojums novērojam pēc vairākām nedēļām, tāpēc nelolojiet liekas cerības uz tūlītēju rezultātu.
 • Nelietojiet retinoīdu, ja esat gaidībās vai barojat bērnu ar krūti.
 • Izlasiet līdzekļa lietošanas instrukciju un lietojiet kā norādīts.
 • Papildus lietojiet mitrinošu līdzekli, jo retinols var sausināt ādu.
 • Lai izvairītos no kairinājuma nelietojiet vienā vakarā ar pīlingu.

Kas jāzina par saules aizsarglīdzekļiem

Nav šaubu, ka ne vienu reizi vien esat dzirdējuši, ka, pirms došanās ārā, vajadzētu lietot saules aizsarglīdzekli, uzvilkt cepuri ar platām malām un/vai apģērbu, kas pasargā no saules staru ietekmes. Izsargāšanās no atklātiem saules stariem patiešām ir no svara, un palīdzēs saglabāt ādas kvalitāti daudz vairāk, nekā jebkurš cits paņēmies, procedūra vai kosmētikas līdzeklis.

Meklējiet saules aizsarglīdzekli, ar SPF 30 vai vairāk, un lietojiet to katru dienu. Varbūt kādam tas šķitīs pārspīlēti, taču speciālisti iesaka šos līdzekļus lietot pat telpās, ja tās ir ar plašiem logiem un labi izsauļotas, jo logi UVA starus pilnībā neaiztur. “Atcerieties, ka lielākā daļa saules bojājumu rodas nejaušas iedarbības dēļ,” aicina likt aiz auss farmaceite, “Izskrienam iznest atkritumus, bet pa ceļam satiekam kaimiņieni, parunājamies dienvidū pie mājas, un kaitējums – labākajā gadījumā neglīts pigmentācijas plankums – “noķerts”.”

4 svarīgi fakti par lietošanu

 • Cilvēkiem ar tumšāku ādas toni oksidatīvā stresa dēļ biežāk rodas hiperpigmentācija.
 • Dārgāks nenozīmē labāks. Prakse liecina, ka iegādājoties dārgus saules aizsarglīdzekļus, cilvēki lieto tos tik taupīgi, ka aizsardzība nav pilnīga. Vispārīgās vadlīnijas rekomendē apmēram pusi tējkarotes līdzekļa sejai un kaklam.
 • Neaizmirstiet saules aizsarglīdzekli uzklāt acu zonai un lūpām, tāpat arī uz dekoltē un rokām.
 • Ietaupiet laiku un naudu divu atsevišķu līdzekļu uzklāšanai – izmēģiniet mitrinātāju ar SPF.

Ādas kopšanas padomi visu vecumu cilvēkiem

Ja jums vēl nav vingrošanas rutīnas, katrs brīdis ir pēdējais brīdis, lai sāktu nodarboties ar fiziskām aktivitātēm! Pētījums ar mazkustīgām pusmūža japāņu sievietēm atklāja, ka pat 16 nedēļu regulāras fiziskās aktivitātes uzlabo sejas ādas elastību. Īpaši efektīvi bija spēka vingrojumi.

Izvairieties no smēķēšanas. Smēķētājiem ir raksturīga paātrināta ādas novecošanās, tostarp izskatu ietekmē apakšējo plakstiņu noslīdējums jeb maisiņi un grumbas ap augšlūpu.

Epidemioloģiskajos pētījumos ir pierādīts, ka ar priekšlaicīgai ādas novecošanai ir saistība ar gaisa piesārņojumu.

Saulesbrilles nav paredzētas tikai acīm. Dermatologi iesaka tādas, kas nodrošina UVA un UVB aizsardzību. Tādējādi, papildus kosmētikas līdzeklim ar SPF, tiks aizsargāta maigā āda ap acīm. Skaidrs, ka saulesbrillēm jābūt lielām!

Nobriedušai ādai ir tendence kļūt sausākai (tauku dziedzeri ar gadiem ražo mazāk tauku), tāpēc bagātīgi mitrinošs līdzeklis var palīdzēt.

Esiet prātīgi ar eksfoliantiem un abrazīviem līdzekļiem, jo sevišķi – mūža otrajā pusē. Ādai pašai būtu jāspēj atbrīvoties no atmirušajām šūnām. Ja tā ir sausa un zvīņaina, koncentrējieties uz mitrināšanu nevis pīlingu.

Kopšanas rutīna

Ādas kopšanai nav jābūt dārgai – pilni vannas istabas plaukti ar luksusa krēmiem paši par sevi negarantēs ādas jaunību. Svarīgāka par cenu ir ikdienas rutīna, turklāt pielāgota savam vecumam un ādas vajadzībām.

No rītiem. Nomazgājiet vai attīriet seju, pēc tam uzklājiet mitrinošu līdzekli un saules aizsargkrēmu (vai mitrinātāju ar SPF, ja tas ir vienā līdzeklī).

Uz nakti. Rūpīgi notīriet seju (vēlams ar maigiem, vecumam atbilstošiem līdzekļiem vai ziepēm jutīgai, nobriedušai ādai), pēc tam uzklājiet retinolu saturošu līdzekli un mitrinātāju, ja tas nepieciešams. Iespējams, jūsu nakts krēms jau satur abas sastāvdaļas.

“Ne vienmēr tik būtiski, kāda zīmola kosmētiku lietojiet. Izvēlieties to, kas atbilst jūsu maciņam un ādas tipam, piemēram, jutīgai, sausai vai taukainai ādai. Esiet kritiski reklāmu vērotāji un sociālo mediju lietotāji!” mudina farmaceite.

Ārstnieciskā kosmētika

“Kad ādai ir specifiskas vajadzības, un nobriedušai ādai tās tādas ir, visdrošāk kosmētikas līdzekļus iegādāties aptiekā.

Gandrīz visiem ārstniecisko kosmētiku ražojošajiem zīmoliem ir līdzekļi, kas aizkavē ādas priekšlaicīgu novecošanos. Tie parasti satur, piemēram, retinolu, hialuronskābi un kolagēnu. Hiperpigmentācijas gadījumā jālieto krēmi vai serumi, kuru sastāvā ir niacinamīds jeb B3 vitamīns, tiamidols vai azelaīnskābe. Aptiekās pieejami arī roku krēmi ar grumbas un pigmentāciju mazinošām sastāvdaļām, kas ir līdzīgas sejas krēmos esošajām.

Āda sargā mūs un mēs varam pasargāt ādu!

“Kad runājam par ādas novecošanos un saules radītajiem bojājumiem, mūs, veselības aprūpes pakalpojumu sniedzējus, visvairāk satrauc ādas vēzis, kuru ikviens vēlētos novērst vai vismaz atklāt savlaicīgi,” raudzīties uz savas ādas veselību ne tikai kā skaistuma kategoriju aicina “Mēness aptiekas” farmaceite Daiva Āboliņa. “Pievērsiet uzmanību jebkādām ādas izmaiņām, jaunām dzimumzīmēm vai veidojumiem, kas ir apsārtuši, neregulāras formas, jutīgi vai slikti dzīst. Ja ko tādu novērojat sev vai tuviniekam, konsultējieties ar ārstu, vai pārrunājiet jautājumus ar savu farmaceitu!”

Attēls: publicitātes

TOP Komentāri

avatar