5 ieteikumi, lai izvairītos no insulta

Insults ir pēkšņs galvas smadzeņu asinsrites traucējums, asinsizplūdumam vai trombam nosprostojot asinsvadu. Lai gan pirmajās stundās pēc insulta iespējama efektīva ārstēšana, tas joprojām ir viens no biežākajiem invaliditātes un nāves iemesliem pasaulē. Ieteikumus insulta profilaksei atgādina neiroloģe „Veselības centru apvienībā” Dace Bērziņa un „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza.

Kā un kādēļ rodas insults

Galvenais insulta iemesls ir ateroskleroze, kuras dēļ sašaurinās asinsvadi, mazinot asins pieplūdi galvas smadzenēm, un veicina asins receklīšu jeb trombu veidošanos, kas atraujas no asinsvada sieniņas un nosprosto dziļākos asinsvada zarus. Ateroskleroze ir viena no biežākajām hroniskajām asinsvadu slimībām, kuras gaitā uz asinsvadu sieniņām izgulsnējas taukiem līdzīga viela, kas sastāv galvenokārt no holesterīna. Holesterīns ir nepieciešams audu atjaunošanās procesā – no tā tiek veidoti hormoni, kas ir svarīgi šūnu apvalka veidošanā. Taču ar gadiem audu nomaiņa noris lēnāk, samazinās arī hormonu sintēze un holesterīns vairs netiek patērēts tādā daudzumā, kā agrāk, tādēļ paliek pāri.

Bīstams ir arī paaugstināts asinsspiediens jeb hipertensija, kad palielinās asins plūsmas spiediens uz artēriju sienām un galvas smadzenēs. Paaugstināts asinsspiediens palielina insulta risku, jo tā ietekmē var atrauties trombs vai plīst asinsvads. Mainīgais asinsspiediens rada mikroplaisas asinsvadu iekšējā sieniņā, kuras organisms pats cenšas sadziedēt, pielipinot trombocītu. Lai šo vietu nostiprinātu, pievienojas aizvien jauni trombocīti un lipīdi. Bieži vien nedaudz paaugstināts asinsspiediens nerada sūdzības, tādēļ ir svarīgi to regulāri pārbaudīt, jo ilgtermiņā tas paātrina asinsvadu novecošanu, veicinot aterosklerozes attīstību. Lai novērstu insulta riskus, ieteicams regulāri apmeklēt ārstu, veikt nepieciešamos izmeklējumus, ārstēt slimības, kas var to provocēt. Piemēram, aritmija. Tās gadījumā asins plūst ar dažādu ātrumu, un, paātrinājumu brīžos, no asinsvada sieniņas var atrauties trombs. Arī, ja trombs atrodas kādā no sirds dobuma kabatiņām, aritmijas laikā tas var tikt izspiests. Aritmija bieži vien izraisa hroniskus asinsrites traucējumus, kuri ar laiku ietekmē atmiņu un citas smadzeņu funkcijas. Cukura diabēta pacientam liekā glikoze pārvēršas ketonvielās, kas ne tikai bojā asinsvadu sieniņas, bet arī piesaista ūdeni un asinsspiediens palielinās.

5 ieteikumi, kā izvairīties no insulta:

Seko saviem asinsspiediena un holesterīna līmeņa rādītājiem

Pastāv pieņēmums, ka vispiemērotākais vecums orgānu sistēmu, kas nodrošina normālu centrālās nervu sistēmas darbību, rūpīgai izmeklēšanai ir ap 40 – 50 gadiem, tiesa, daudziem, īpaši vīriešiem šajā vecumā jau ir galvas smadzeņu asinsrites traucējumi vai aterosklerotiskas izmaiņas asinsvados. Tādēļ jau aptuveni 30 gadu vecumā ir ieteicams noteikt holesterīna un to frakcijas, kā arī triglicerīdu līmeni asinīs, un, ja zema blīvuma holesterīns ir palielināts, izvērtēt asinsvadu stāvokli.

Kopējā holesterīna normas robeža ir 5,0 mmol/l, zema blīvuma (ZBH) – 3 mmol/l, bet triglicerīdu – 1,7 mmol/l. Asinsvadu veselību īpaši nelabvēlīgi ietekmē zema blīvuma jeb sliktais holesterīns. Savukārt par optimālu arteriālo asinsspiediena rādītāju jebkurā vecumā uzskata 120/80, bet par paaugstinātu – virs 140/90 mmHg

Ievēro veselīgus ēšanas paradumus

Ikdienā lietojot mazāk dzīvnieku izcelsmes, bet vairāk šķiedrvielām bagātos augu valsts produktu – pākšaugus, graudaugus, augļus un dārzeņus, iespējams samazināt holesterīna uzsūkšanos un kavēt tā sintēzi aknās. Lai gan treknās jūras zivis arī pieder dzīvnieku valstij, tajās esošās omega-3 un citas vērtīgās taukskābes veicina augsta blīvuma jeb labā holesterīna līmeņa palielināšanos, tādēļ tās būtu jāēd vismaz divas trīs reizes nedēļa. Tiesa, nevajag pilnīgi atteikties arī no dzīvnieku valsts taukvielām. Piemēram, ja garšo sviests, labāk to arī lietot, nevis aizstāt ar margarīnu, jo, pārveidojot augu valsts taukus cietajās formās, rodas transtaukskābes, kas nav gluži nekaitīgas. Ieteicams pārskatīt savu iepirkumu grozu un apdomāt, kas no tā satura ir paaugstināta holesterīna līmeņa iemesls.

Seko savam svaram un lieto mazāk sāls

Pārmērīga sāls lietošana – vairāk par 5 gramiem jeb vienu tējkaroti sāls dienā – veicina asinsspiediena celšanos un pārslogo nieres, kas arī piedalās asinsspiediena regulēšanā, ilgtermiņā nodarot veselībai kaitējumu. Sāli vajadzētu aizstāt ar svaigiem vai kaltētiem garšaugiem un garšvielām, savukārt veikalā izvēlēties produktus ar minimālu sāls daudzumu vai bez tā. Samazinot sāls patēriņu, rūpēsies gan par aterosklerozes, gan hipertensijas profilaksi.

Liekais svars var izraisīt nopietnas veselības problēmas. Svara dēļ sirdij jāstrādā pastiprinātā režīmā, lai apgādātu organismu ar asinīm un skābekli, tādēļ paaugstinās asinsspiediens. Svara samazināšana to pazemina, vienlaikus mazinot arī insulta risku.

Esi kustībā

Smadzeņu apasiņošanas traucējumi var būt arī hroniski, sākumā – nepamanāmi, līdz nākas saskarties ar tā radītajām sekām. Lai tā nenotiktu, jāpalielina asins plūsma un tajā esošā skābekļa daudzums. Noderīgas ir ātras pastaigas vai viegls skrējiens, nūjošana vai citas fiziskas aktivitātes svaigā gaisā. Insulta risks mazinās, pieaugot aktivitāšu apjomam, taču profilaksei vērtīgas ir arī vieglas un vidējas intensitātes vismaz 30 minūšu ilgas aktīvas nodarbes trīs četras reizes nedēļā.

Zināms, ka psihoemocionālā pārslodze un stress veicina asinsspiediena paaugstināšanos, tādēļ ir vērtīgi apgūt dažādas relaksācijas tehnikas, piemēram, dziļo elpošanu, meditāciju, nodarboties ar jogu, cigunu, peldēšanu. Relaksācija rada labsajūtu, tās laikā izdalās labie hormoni, neiromediatori, kas paildzina organisma šūnu mūžu.

Atsakies no alkohola un cigaretēm

Jāņem vērā, ka smēķētājiem ir divas līdz četras reizes lielāks risks piedzīvot insultu nekā nesmēķētājiem, jo tabakas sastāvā esošā nikotīna ietekmē sašaurinās galvas smadzeņu asinsvadi un samazinās skābekļa piegāde smadzenēm. Tas ir nopietns iemesls atmest smēķēšanu vai vēl labāk – to nekad neuzsākt. Pārtraucot smēķēt, divu gadu laikā risks piedzīvot insultu ievērojami samazinās.

Neliela deva alkohola sākumā uzlabo asins plūsmu – paplašina perifēros asinsvadus, paaugstina augsta blīvuma jeb labā holesterīna līmeni, taču, lietots pārmēru, tas veicina ketonvielu rašanos, kas bojā asinsvadus, arteriālo hipertensiju un pastiprinātu asins recēšanu jeb hiperkoagulāciju.

No insulta ir iespējams izvairīties pat tad, ja veselība nav ideāla

Ārsta izrakstītos medikamentiem holesterīna līmeņa normalizēšanai un trombu veidošanās profilaksei, kā arī zāles asinsspiedienam ir jālieto regulāri, kontrolējot asinsspiedienu un sadarbojoties ar ārstu, kurš terapiju nozīmējis vai uzrauga.

“Ikviens var veikt preventīvas darbības, ar kuru palīdzību iespējams novērst vai samazināt insulta risku. Noderīgi paturēt prātā, ka aptieka ir ikdienā viegli sasniedzama un farmaceits – pieejamākais veselības aprūpes specialists, pie kura var vērsties gan pēc padoma un konsultācijas, gan arī, lai veiktu pamata ekspresdiagnostiku – regulāri izmērītu asinsspiedienu, pulsu, noteiktu holesterīna līmeni, glikozes līmeni asinīs,” atgādina „Mēness aptiekas” farmaceite Ieva Virza. Farmaceits var ieteikt līdzekli, kas palīdzēs atmest smēķēšanu, jo tā ir nopietns drauds veselībai, turklāt piedāvās šo līdzekli izvelēties tablešu, plākstera, košļājamās gumijas vai aerosola formā.

Insulta risks noteikti mazinās, ja asinsvadi, jo sevišķi galvas asinsvadi, ir elastīgi, brīvi no holesterīna plāksnītēm, un, ja organismā ir laba asinsrite, tāpēc profilaktiski un neliela insulta riska gadījumā ieteicams lietot preparātus, kas satur sarkano rīsu auga ekstraktu. Tas palīdz uzturēt normālu holesterīna līmeni un normalizē to, ja līmenis ir nedaudz paaugstināts. Asinsvadiem būt elastīgiem un veseliem palīdz arī omega-3 taukskābes jeb zivju eļļa, lietota regulāri un pareizās devās.

Ne mazāk svarīgi ir nodrošināt kvalitatīvu miegu un mazināt ikdienas stresu, tāpēc ieteicams lietot preparātus, kas satur vilkābeles ekstraktu, māteres ekstraktu, magniju, lecitīnu, B grupas vitamīnus, melatonīnu. Preparātu piedāvājums aptiekās ir plašs un farmaceits noteikti var palīdzēs izvēlēties piemērotāko, ka arī atgādinās par to, ka insulta risku var mazināt un novērst tikai regulāri pārbaudot un uzturot savu veselību.

Ja ir aizdomas, ka tuvinieku skāris insults, svarīgi rīkoties ātri!

Attēls: publicitātes

248

TOP Komentāri

avatar
248 Komentāra topiki
0 Raksta atbildes
0 Sekotāji
 
Vislielākā reakcija
Karstākais komentāru topiks
248 Komentāru autori
CxocmoDveqrhInzfqqNqotfmWeytjo Nesenie komentāru autori
jaunākie vecākie vispopulārākie
Ubutkd
Viesis
Ubutkd

fenofibrate 200mg pills generic fenofibrate purchase tricor without prescription

Qignit
Viesis
Qignit

tadalafil 20mg pills sildenafil usa buy viagra

Riplkc
Viesis
Riplkc

buy generic zaditor over the counter imipramine drug buy tofranil 75mg sale

Pgsvec
Viesis
Pgsvec

purchase mintop generic ed remedies buy ed medication

Grpcnp
Viesis
Grpcnp

order precose 25mg buy generic acarbose online fulvicin 250 mg brand

Vvqmuo
Viesis
Vvqmuo

order aspirin 75 mg sale order eukroma sale buy zovirax paypal

Jbhrdi
Viesis
Jbhrdi

cost dipyridamole order generic dipyridamole 100mg buy generic pravachol 10mg

Dmxcwx
Viesis
Dmxcwx

order meloset generic buy desogestrel generic purchase danazol generic

Liarew
Viesis
Liarew

duphaston cost duphaston 10mg canada generic jardiance 10mg

Fzyybg
Viesis
Fzyybg

fludrocortisone order online purchase loperamide for sale loperamide 2 mg usa

MichaelAnese
Viesis
MichaelAnese

To presume from present scoop, adhere to these tips: Look in behalf of credible sources: http://levegroup.com/include/pages/?what-is-gnd-news-all-you-need-to-know.html. It’s eminent to ensure that the newscast origin you are reading is respected and unbiased. Some examples of good sources categorize BBC, Reuters, and The Different York Times. Interpret multiple sources to get a well-rounded understanding of a particular info event. This can support you get a more ended paint and keep bias. Be in the know of the angle the article is coming from, as even respectable telecast sources can have bias. Fact-check the information with another fountain-head if a communication article seems… Lasīt tālāk »

Vxeimh
Viesis
Vxeimh

purchase monograph sale mebeverine for sale buy cheap generic pletal

Wdtqlb
Viesis
Wdtqlb

prasugrel 10 mg ca order prasugrel 10 mg how to buy tolterodine

Yyyqjw
Viesis
Yyyqjw

purchase ferrous sulfate generic ferrous sulfate 100mg without prescription buy betapace 40mg online cheap

Wtxzmc
Viesis
Wtxzmc

buy pyridostigmine 60 mg pills order feldene 20 mg sale buy rizatriptan 5mg for sale

Eajkty
Viesis
Eajkty

vasotec 10mg ca order doxazosin 1mg online duphalac canada

Davidcal
Viesis
Davidcal

Altogether! Declaration information portals in the UK can be awesome, but there are many resources accessible to boost you espy the best the same for the sake of you. As I mentioned in advance, conducting an online search for https://gingerparrot.co.uk/pags/step-by-step-guide-how-to-delete-news-on-pinterest.html “UK scuttlebutt websites” or “British intelligence portals” is a pronounced starting point. Not only will this chuck b surrender you a encompassing list of report websites, but it choice also lend you with a improved understanding of the current story prospect in the UK. In the good old days you obtain a list of imminent story portals, it’s critical to… Lasīt tālāk »

Ujacog
Viesis
Ujacog

zovirax price oral xeloda exelon 6mg usa

Fhvwmy
Viesis
Fhvwmy

buy premarin 0.625mg without prescription buy viagra 100mg without prescription sildenafil overnight shipping usa

Ytopzi
Viesis
Ytopzi

omeprazole 20mg pills singulair online buy buy metoprolol generic

Jwuxxg
Viesis
Jwuxxg

cost micardis how to get plaquenil without a prescription molnupiravir 200 mg pills

Pvhxhc
Viesis
Pvhxhc

tadalafil 5mg price tadalafil 20mg cost sildenafil pills

Zkkwia
Viesis
Zkkwia

buy cenforce 50mg online cheap cenforce online order buy generic aralen

Vnxsuu
Viesis
Vnxsuu

modafinil us promethazine over the counter generic deltasone 20mg

Ilsyto
Viesis
Ilsyto

omnicef brand prevacid 30mg tablet lansoprazole 30mg us

Wvqtks
Viesis
Wvqtks

isotretinoin 20mg oral buy zithromax 250mg online buy zithromax no prescription

Rxbmpr
Viesis
Rxbmpr

azipro tablet buy gabapentin paypal neurontin 800mg drug

Izsrcr
Viesis
Izsrcr

atorvastatin over the counter oral atorvastatin cost norvasc 10mg

Kxcehq
Viesis
Kxcehq

free poker online games gambling sites furosemide pills

Btgczh
Viesis
Btgczh

buy protonix generic protonix cost how to buy pyridium

Nvcodm
Viesis
Nvcodm

online casino roulette generic monodox order ventolin inhalator online cheap

Gnjrko
Viesis
Gnjrko

real poker online real money slot machines stromectol for human

Wdhkqz
Viesis
Wdhkqz

order amantadine online dapsone 100mg generic avlosulfon 100 mg price

Blykir
Viesis
Blykir

real money casino online order levoxyl buy levothyroxine without prescription

Zposun
Viesis
Zposun

clomiphene 100mg for sale imuran 25mg for sale order azathioprine 50mg generic

Gvupwe
Viesis
Gvupwe

methylprednisolone 8 mg oral aristocort 4mg ca order aristocort 10mg sale

Knbmws
Viesis
Knbmws

order vardenafil pill purchase tizanidine generic buy tizanidine for sale

Askdss
Viesis
Askdss

aceon us perindopril 8mg ca allegra online

Vswref
Viesis
Vswref

generic phenytoin 100 mg generic oxytrol ditropan for sale

Fbbsqg
Viesis
Fbbsqg

baclofen 25mg usa lioresal over the counter ketorolac for sale

Nyhgrt
Viesis
Nyhgrt

loratadine for sale online order altace 10mg sale dapoxetine sale

Tsgzof
Viesis
Tsgzof

baclofen order cost lioresal buy generic ketorolac online

Scbhoe
Viesis
Scbhoe

oral alendronate 70mg buy colchicine 0.5mg pills cost furadantin 100 mg

Yiewwd
Viesis
Yiewwd

propranolol usa inderal 10mg tablet buy clopidogrel 75mg online

Zuqhwf
Viesis
Zuqhwf

nortriptyline 25 mg drug order nortriptyline online buy cheap generic acetaminophen

Lxengq
Viesis
Lxengq

buy amaryl 4mg online cheap order amaryl 4mg brand etoricoxib

Tqzxnt
Viesis
Tqzxnt

warfarin drug metoclopramide 10mg sale order generic metoclopramide 20mg

Uautoa
Viesis
Uautoa

buy xenical 120mg for sale buy generic diltiazem over the counter diltiazem order

Zmyljy
Viesis
Zmyljy

order famotidine 40mg online order generic famotidine 20mg tacrolimus 5mg us

Alfwkn
Viesis
Alfwkn

order astelin 10 ml online order astelin 10ml sale buy avapro 300mg sale