Rokoperas SFINKSA jauniestudējums

Jau ziņots, ka februārī gaidāms Jāņa Lūsēna un Māras Zālītes rokoperas SFINKSA jauniestudējums. Eižena Finka lomā iejutīsies aktieris Maksims Busels, kura kontā jau ir vairākas izcili nospēlētas galvenās lomas M. Čehova Rīgas Krievu teātrī (Hamlets, Grāfs Monte Kristo, Leģenda par Pianistu u.c.), daudzi Maksimu atceras arī kā šova “Dejo ar zvaigzni” pēdējās sezonas uzvarētāju. Kamēr ar nepacietību gaidām pirmizrādi, klausītājiem tiek nodota aktiera versija slavenajam dziedājumam “Nē, manis nav” no rokoperas Sfinksa.

“Vienmēr esmu gribējis dziedāt latviešu valodā un šī man dotā iespēja ir fantastiska. Esmu izredzēts, no sirds pateicīgs, satraukts un ārkārtīgi laimīgs, ka man ļauts izdzīvot šo abu autoru ģeniālo mākslas darbu. Nevaru sagaidīt, kad rokopera SFINKSA beidzot tiksies ar saviem skatītājiem”, sajūtās dalās Maksims Busels.

Savukārt jauniestudējuma režisore Rēzija Kalniņa atklāj: “Šobrīd atrodamies laikmeta griežos, kopš pandēmijas un kara sākuma esam neziņas posmā – kas būs tālāk? Šis darbs šodien “trāpa desmitniekā”, stāstot par katra indivīda izvēlēm, to, kā sistēma un sabiedrība spēj samalt vienu cilvēku kā graudu dzirnakmenī, bet dvēseli, kas Māras Zālītes libretā ir putna simbolā, iznīcināt nav iespējams.”

Jaunuzvedumam savus ceļa vārdus nodevis arī aktieris Ivars Stonins, kurš vairāk kā pirms 20 gadiem Nacionālajā teātrī spoži un neaizmirstami izdzīvoja Eižena Finka suģestējošo likteni: “Mana personīgā sajūta ir centrāli ap sajūtu “kur esmu es, viens bezgalīgā telpā, kur mūžīgs tukšums vakar, šodien, rīt… Tāds tukšums nepiepildāms, kuru spēj tikai mīlestība piepildīt…” Šī, manuprāt, ir koncentrētākā Finka izpausme uz papīra no Māras Zālītes. Precīzāk to nodefinēt pat nav iespējams. Vientulība – gribēta, negribēta, sevis vai citu radīta – ir burvīgs filtrs visam, ko sevī dziļi turam, perinām vai no sevis atlaižam. Vientulība kā uzticēšanās, ka viss norit tā, kā tam jānorit. Uzticēšanās un paļaušanās. Ļaut sev kā elpai būt, kā elpai eksistēt, kā elpai nodzīvot, kā elpai iztvaikot. Ļaušanās un uzticēšanās, ka caur tevi arī viss pārējais ieelpo un izelpo. Ļauj caur sevi plūst visuma elpai un to neaizturi…”, saka Ivars Stonins.

Rokoperas SFINKSA pirmizrāde gaidāma 22.februārī Rīgā, VEF Kultūras pilī. Eižena Finka lomā iejutīsies aktieris Maksims Busels, otrs Eižena Finka lomas atveidotājs būs aktieris un dziedātājs Emīls Kivlenieks. Finka sievas Annas lomā Beāte Zviedre, Finka mīļoto Alisi, Otto Švarca firmas mantinieci atveidos Anmary, Latvijas preses karalienes Emīlijas Benjamiņas lomā Antra Stafecka, Kaupēna mīļotā meitene Vallija – Elīna Bojarkina vai Austra Elza Kozuliņa, Pratinātājs ar četrām sejām – Latvijas drošības policists, vācu virsnieks, krievu čekists un pēckara LPSR milicis būs Atis Zviedris. Rokoperā svarīgās lomās arī Laura Erdlāne, Elizabete Zagorska, Edvards Grieze, Emīls Gilučs, Toms Kalderauskis, Artūrs Biķernieks, Sarma Liede, Zane Lazdiņa, Ralfs Puzāns, Patriks Tabaks un Voldemārs Rode. Pie taustiņiem pats autors Jānis Lūsēns, ģitāra – Aivars Gudrais, sitaminstrumenti – Harijs Gūtmanis, basa ģitāra – Jānis Lūsēns jun. 

Režisore – Rēzija Kalniņa, režisores asistents – Voldemārs Rode, scenogrāfs – Normunds Bērziņš (MAD), kostīmu māksliniece – Beāte Gleima (BeaA), horeogrāfe – Katrīna Liseka (Cat), vokālā pedagoģe – Ilze Dzenīte. Producents – Aigars Dinsbergs (Producentu Grupa 7).

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar