WhatsApp alternatīvas Signal un Telegram – kurš piemērotāks?

Neraugoties uz to, ka Eiropas Savienībā (ES) ir spēkā Vispārīgā datu aizsardzības regula, kas aizsargā fizisko personu datus arī gadījumos, kad tie tiek iesniegti uzņēmumiem, kuri reģistrēti ārpus ES, sabiedrībā aktualizējies jautājums par lietotnes WhatsApp datu apstrādes politiku un šīs lietotnes alternatīvām. Daudzi lietotāji ir nobažījušies, ka WhatsApp nodos viņu datus Facebook, lai varētu tos izmantot produktu un reklāmu uzlabošanai. Biznesa augstskolas Turība IT virziena vadītājs Jānis Pekša skaidro, ka lietotnē WhatsApp esošās cilvēku sarakstes tiek šifrētas, taču to dublējums netiek šifrēts. Tāpat, piekrītot jaunajiem privātuma politikas noteikumiem, WhatsApp lietotāji akceptē, ka gadījumā, ka atbildīgās iestādes, piemēram, sabiedrības drošības nolūkā pieprasīs sarakstes saturu, lietotne to sniegs. 

WhatsApp dublēto datu drošība

Satraukumu par WhatsApp lietošanu nākotnē, lielākoties, ietekmējis Īlona Maska aicinājums izmantot lietotni Signal, lai gan tiem lietotājiem, kuri nepārkāpj likumu, patiesībā nebūtu iemesla bažām. Nenoliedzami, fakts, ka WhatsApp sarakstes tiek dublētas Google Drive mākoņa platformā un šis dublējums netiek šifrēts, nozīmē, ka citos sociālajos tīklos, e-pastā vai Google būs reklāmas, kas veidotas, balstoties uz lietotāja informāciju, tomēr jāņem vērā, ka šādas reklāmas pie lietotāja nonāks arī, piemēram, pēc dažādu produktu vai pakalpojumu meklēšanas Google

Lielais Signal lietotāju skaita pieaugums

Ja tomēr vēlaties samazināt reklāmu daudzumu savā ikdienā, ieteicams apdomāt citas alternatīvas, kas varētu palīdzēt rast risinājumu, vismaz uz laiku. Salīdzinot divas WhatsApp alternatīvas – Signal un Telegram, jāpiezīmē, ka gana liels atbalstītāju un lietotāju skaits ir katrai no tām. Pateicoties jau pieminētajam Īlona Maska paziņojumam, Signal četrās janvāra dienās lejupielādēts 7,5 miljonus reižu un šobrīd Signal iespējas izmanto vairāk nekā 80 miljoni lietotāju, turklāt šis skaits ar katru dienu turpina strauji pieaugt. Tieši strauji augošais lietotāju skaits rada bažas. Signal ir publiski pieejams un nekomerciāls. Lai gan pēc dažādiem parametriem lietotne ir droša, to uztur ASV bāzēta bezpeļņas organizācija, starp kuras dibinātājiem ir arī WhatsApp līdzdibinātājs Braiens Aktons (Brian Acton). Bezpeļņas organizācijas statuss nozīmē, ka, augot lietotāju skaitam, sistēmas kapacitāte var radīt problēmas. Ja lietotnes izstrādātājs ir uzņēmums, kura mērķis ir peļņa, tas nozīmē lielākus ieguldījumus sistēmas uzturēšanā. 

Telegram popularitāte Baltkrievijā 

Visām lietotnēm – WhatsApp, Signal un Telegram – ir atvērti programmēšanas kodi, kas ļauj ielūkoties pirmkodā un secināt, ka Signal un Telegram sarakstes ir šifrētas abos virzienos. Turklāt, abu lietotņu uzturētāji norāda, ka nesniedz lietotāju datus arī pēc atbildīgo iestāžu pieprasījuma. Telegram gadījumā spilgts piemērs ir Baltkrievijas opozīcija, kas lietotni aktīvi izmanto protestu organizēšanā. Kā līdz šim redzams, lietotnes īpašnieki patiešām neizsniedz sarakstes atbildīgajām iestādēm un ievēro lietotāju datu drošību. Ja kādam radušās bažas par Telegram saistību ar Krieviju, jāpiezīmē, ka lietotne ir saistīta ar VK.com, taču juridiski pieder Anglijas uzņēmumam. 

Lai gan Signal un Telegram ir vienlīdz drošas lietotnes, personīgi sliecos par Telegram izmantošanu tieši tāpēc, ka Signal lielā pieprasījuma dēļ var rasties problēmas. 

Autors: Biznesa augstskolas Turība IT virziena vadītājs Jānis Pekša.

TOP Komentāri

avatar