Visbiežāk iedzīvotāji atbalsta sejas aizsargmasku nēsāšanu sabiedriskās vietās arī vakcinētajiem

Sejas masku lietošanu sabiedriskās vietās arī pret Covid-19 vakcinētām personām atbalsta divreiz lielāks iedzīvotāju skaits nekā pret to iebilst – 40 % iedzīvotāju atbalsta sejas masku lietošanu sabiedriskās vietās arī vakcinētām personām, savukārt 19 % ir pret, liecina “Mēness aptieka” un pētījumu aģentūras “Norstat” veiktā aptauja.

Tikai 5 % iedzīvotāju uzskata, ka sejas maskas sabiedriskajās vietās nebūtu jānēsā iedzīvotājiem ar sadarbspējīgu Covid – 19 vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikātu, liecina aptauja.

Daļa iedzīvotāju atbalsta brīvprātīgu sejas masku nēsāšanu – 21 % iedzīvotāju uzskata, ka sejas maskas sabiedriskās vietās vakcinētās personas varētu lietot, ja cilvēks nejūtas droši, savukārt 12 % aptaujāto domā, ka sejas maskas sabiedriskajās vietās vakcinētajiem būtu jālieto tikai, tad, ja ir simptomi, liecina aptauja.

Diskusijas par to, kāpēc vakcinētām personām jālieto sejas aizsargmaskas sabiedrībā, uzjundī laiku pa laikam. Sejas maskas aiztur lielākos aerosola pilienus, kas atrodas inficēta cilvēka izelpā un pētījumi rāda, ka vairākkārt lietojamās kokvilnas, šifona, zīda maskas samazinu iespēju inficēties par 50 %, bet medicīnisko masku efektivitāte ir vēl augstāka.

Individuālie aizsarglīdzekļi ir pieprasīti

„Individuālie aizsarglīdzekļi ir starp pieprasītākajiem “Mēness aptieka” produktiem – gan medicīniskās sejas aizsargmaskas, gan maska-respirators, un klienti patiešām interesējas par to atšķirībām. Aptaujā redzam, ka ļoti atšķiras viedoklis iedzīvotājiem ar augstāko un pamata izglītību, savukārt mūsu novērojumi liecina, ka vairums iedzīvotāju apzinās, ka aizsargmaskas lieto, rūpējoties par savu un citu veselību, lai ierobežotu vīrusu izplatību, ne formālai noteikumu ievērošanai,“ saka Vadims Brižaņs, „Mēness aptiekas” farmaceits, farmaceitiskās aprūpes tiešsaistes konsultāciju projekta vadītājs.

Augstāko izglītību ieguvušie divas reizes retāk nekā iedzīvotāji ar pamatizglītību ir pret to, ka vakcinētas personas nēsā sejas aizsargmaskas sabiedriskās vietās – pret ir 33 % iedzīvotāju ar pamatizglītību un 17 % ar augstāko izglītību.

Sejas aizsargmasku lietošanu vakcinētajiem sabiedriskās vietās biežāk nekā citi atbalsta iedzīvotāji Zemgalē – 48 % un Kurzemē – 46 %, kā arī vecumā virs 60 gadiem – 49 %.

Savukārt pret sejas aizsargmasku lietošanu vakcinētām personām sabiedriskās vietās visbiežāk iebilst iedzīvotāji Pierīgā un vecuma grupā no 40 līdz 49 gadiem – 24 % un 30 līdz 39 gadiem – 23 %.

Kā izvērtēt masku efektivitāti

„Mēness aptieka” farmaceiti piedāvā vides inženierzinātņu doktores Janas Simanovskas padomus, kā izvērtēt auduma, medicīnisko un masku-respiratoru efektivitāti: „Efektīvākai aizsardzībai izmanto medicīniskos respiratorus, visplašāk tos izmanto mediķi. Respiratorus (FFP1 – angl. particle filtering half masks, daļiņus filtrējošās maskas) iedala trīs klasēs:

  • FFP1, kura efektivitāte daļiņu aizturēšanā ir vismaz 80%, atpazīšanai izmanto dzeltenu marķējumu,
  • FFP2 ar efektivitāti vismaz 94%, ar baltu vai zilu marķējumu,
  • FFP3 ar efektivitāti 99%, ar sarkanu marķējumu.
  • Ir pieejami arī vairākkārt izmantojami respiratori.

Vienreizlietojamās sejas maskas ražo no vairākslāņu materiāla, lai paaugstinātu to efektivitāti. Parasti iekšējais slānis ir mitrumu absorbējošs materiāls (kokvilna), neitrāls vidusslānis (piemēram, polipropilēns) un ārējais slānis (poliesters), savukārt iekšējam slānim izmanto ļoti smalki šķiedrainu materiālu (nanošķiedras), kas palielina maskas filtrējošo efektivitāti. Uz aizsargmasku iepakojuma ir norādīta filtrācijas pakāpe.”

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju “Mēness aptieka” sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” veica šī gada oktobra sākumā, visā Latvijā aptaujājot 1001 iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

Foto: publicitātes

TOP Komentāri

avatar